Dipeptiven

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Dawka
0,2 g/ml
Ilość
50 ml (butelka)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: FRESENIUS KABI DEUTSCHLAND GMBH

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Dipeptiven - ulotka preparatu

Dipeptiven - opis

Dipeptiven jest wskazany jako podawany dożylnie składnik klinicznej diety żywieniowej u pacjentów w stanach podwyższonego katabolizmu i (lub) metabolizmu. Może być stosowany u pacjentów żywionych pozajelitowo lub dojelitowo oraz u pacjentów żywionych jednocześnie pozajelitowo i dojelitowo.

Dipeptiven - skład

1 ml zawiera:

Substancja czynna

Ilość

N(2)-L-alanyl -L- glutaminum (N(2)-L-alanylo-L-glutamina)

200 mg (co odpowiada 82,0 mg L-alaniny i 134,6 mg L-glutaminy)

Osmolarność teoretyczna 921 mOsm/l

Kwasowość roztworu 90 - 105 mmol NaOH/l

pH 5,4 - 6,0

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Dipeptiven - dawkowanie

Roztwór do infuzji otrzymany po zmieszaniu produktu leczniczego Dipeptiven z roztworem wykazującym zgodność farmaceutyczną.

Roztwory mieszanin o osmolarności powyżej 800 mOsm/l powinny być podawane drogą żyły centralnej.

Dorośli

Dipeptiven jest stosowany w żywieniu pozajelitowym lub dojelitowym albo w żywieniu jednocześnie pozajelitowym i dojelitowym. Dawkowanie zależy od ciężkości stanu katabolitycznego i zapotrzebowania na aminokwasy/białka.

Podczas żywienia pozajelitowego/dojelitowego nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 2 g aminokwasów/białek na kilogram masy ciała. W obliczeniach należy uwzględnić zawartość alaniny i glutaminy w produkcie leczniczym Dipeptiven. Proporcja aminokwasów pochodzących z produktu leczniczego Dipeptiven nie powinna przekraczać około 30% całkowitej podaży aminokwasów/białek.

Dawka dobowa

1,5-2,5 ml produktu leczniczego Dipeptiven na kilogram masy ciała (równoważne 0,3-0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy na kilogram masy ciała). Odpowiada to od 100 do 175 ml produktu leczniczego Dipeptiven do stosowania u pacjenta o masie ciała 70 kg.

Maksymalna dawka dobowa: 2,5 ml produktu leczniczego Dipeptiven, co odpowiada 0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy na kilogram masy ciała.

Maksymalna dawka dobowa: 0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy na kilogram masy ciała powinna być podawana w mieszaninie z co najmniej 1,0 g aminokwasów/białek na kilogram masy ciała na dobę. Uwzględniając ilość aminokwasów zawartych w produkcie leczniczym Dipeptiven, dobowa dawka wynosi co najmniej 1,5 g aminokwasów/białek na kilogram masy ciała.

Przykłady podaży produktu leczniczego Dipeptiven i innych aminokwasów w roztworze do żywienia pozajelitowego i (lub) białek w roztworze do żywienia dojelitowego:

- zapotrzebowanie na aminokwasy/białka równe 1,2 g/kg masy ciała na dobę: 0,8 g aminokwasów + 0,4 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy/kg masy ciała na dobę;

- zapotrzebowanie na aminokwasy/białka równe 1,5 g/kg masy ciała na dobę: 1,0 g aminokwasów + 0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy/kg masy ciała na dobę;

- zapotrzebowanie na aminokwasy/białka równe 2,0 g/kg masy ciała na dobę: 1,5 g aminokwasów + 0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy/kg masy ciała na dobę.

Dipeptiven jest koncentratem do sporządzania roztworu do infuzji i nie jest przeznaczony do bezpośredniego podawania.

Pacjenci żywieni pozajelitowo

Szybkość infuzji zależy od rodzaju roztworu nośnikowego i nie powinna przekraczać 0,1 g aminokwasów/ kg masy ciała na godzinę.

Dipeptiven przed podaniem należy zmieszać z wykazującym zgodność roztworem aminokwasów lub mieszaniną odżywczą zawierającą aminokwasy.

Pacjenci żywieni dojelitowo

Dipeptiven należy podawać w ciągłej infuzji trwającej przez 20-24 godziny na dobę.

Podczas stosowania w infuzji do żył obwodowych, Dipeptiven należy rozcieńczyć do uzyskania osmolarności ≤ 800 mOsm/l (np. 100 ml produktu leczniczego Dipeptiven + 100 ml roztworu soli fizjologicznej).

Pacjenci żywieni jednocześnie dojelitowo i pozajelitowo

Należy podawać całkowitą dobową dawkę produktu leczniczego Dipeptiven w żywieniu pozajelitowym, np. poprzez zmieszanie przed podaniem z wykazującym zgodność roztworem aminokwasów lub mieszaniną odżywczą zawierającą aminokwasy.

Szybkość infuzji zależy od rodzaju roztworu nośnikowego i powinna być dostosowana do proporcji żywienia pozajelitowego i dojelitowego.

Czas stosowania

Czas stosowania nie powinien przekraczać 3 tygodni.

Dzieci

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Dipeptiven u dzieci.

Dipeptiven - środki ostrożności

Zaleca się systematyczne kontrolowanie wskaźników czynności wątroby u pacjentów z ustabilizowaną niewydolnością wątroby.

Ponieważ nie ma obecnie wystarczających danych dotyczących podawania produktu leczniczego Dipeptiven u kobiet w okresie ciąży, podczas karmienia piersią oraz u dzieci, stosowanie produktu leczniczego w tych grupach pacjentów nie jest zalecane.

Należy kontrolować stężenie elektrolitów w surowicy, osmolarność surowicy, równowagę wodną, równowagę kwasowo-zasadową, próby czynnościowe wątroby (fosfataza zasadowa, AlAT, AspAT) oraz potencjalne objawy hiperamonemii.

Wybór żyły obwodowej lub centralnej zależy od końcowej osmolarności mieszaniny. Ogólnie przyjmuje się osmolarność około 800 mOsm/l jako górną granicę do infuzji obwodowej, lecz wartość ta znacznie różni się zależnie od wieku i ogólnego stanu pacjenta oraz od stanu żył obwodowych.

Doświadczenie ze stosowaniem produktu leczniczego Dipeptiven przez okres dłuższy niż dziewięć dni jest dotychczas niewielkie.

Dipeptiven - przedawkowanie

Podobnie jak w przypadku innych roztworów do infuzji, infuzja produktu leczniczego Dipeptiven z szybkością większą niż zalecana może spowodować dreszcze, nudności i wymioty. W takich przypadkach infuzję należy natychmiast przerwać.

Dipeptiven - przeciwwskazania

Produktu leczniczego Dipeptiven nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 25 ml/minutę), ciężką niewydolnością wątroby, ciężką kwasicą metaboliczną lub znaną nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Dipeptiven - działania niepożądane

Nie są znane, jeśli produkt leczniczy jest podawany zgodnie z zaleceniami.

Dipeptiven - ciąża i karmienie piersią

Z powodu braku danych produktu leczniczego Dipeptiven nie należy stosować u kobiet w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Dipeptiven - prowadzenie pojazdów

Nie dotyczy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Dostępne opakowania
  Dipeptiven

  Dipeptiven

  koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji - 50 ml (butelka) - 0,2 g/ml
  FRESENIUS KABI DEUTSCHLAND GMBH
  Dipeptiven

  Dipeptiven

  koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji - 100 ml (butelka) - 0,2 g/ml
  FRESENIUS KABI DEUTSCHLAND GMBH
  Powiązane artykuły
  Układ pokarmowy

  Choroby metaboliczne

  Choroby metaboliczne jest to olbrzymia grupa chorób, których przyczyną są zaburzenia w skomplikowanych szlakach przemian jednych substancji w inne, czyli tak zwane bloki szlaków metabolicznych. Są to choroby związane z wrodzonym niedoborem enzymów danego...

  Leczenie astmy

  Wpływ leku na astmę na poprawę przemiany materii

  Australijscy naukowcy dowodzą, iż nowej generacji beta2-mimetyk może okazać się pomocny w poprawie metabolizmu tłuszczów i białek. Działanie leku na astmę Badany lek na astmę należy do grupy syntetycznych katecholamin, czyli hormonów, które odgrywają...

  Leki i suplementy

  Cykliczne peptydy jako sposób na zwiększenie efektywności leków

  Biolodzy z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt odkryli sposób na przyspieszenie transportu aktywnych składników leków do żywych komórek, który może pomóc w znacznym zmniejszeniu dawek medykamentów. Prowadzone przez naukowców badania mogą w niedalekiej...

  Ortopedia i reumatologia

  Syndrom Raynauda (WIDEO)

  Syndrom Raynauda (WIDEO)

  Fenomen syndromu Raynauda Syndrom Raynauda stwierdza się u około 7 proc. całej populacji, ale dziesięciokrotnie częściej występuje on u kobiet. Na czym polega to schorzenie, wyjaśnia lekarz Adam Lewszuk, chirurg. Fenomen Raynauda polega na okresowym,...

  Neurologia

  Międzymózgowie - budowa i funkcje

  Międzymózgowie - budowa i funkcje

  Międzymózgowie jest częścią przodomózgowia. Znajduje się ono w centralnej części mózgowia, pomiędzy dwoma półkulami mózgu właściwego. Pełni wiele funkcji. Bierze udział w kontroli metabolizmu, łaknienia, popędu płciowego czy reakcji emocjonalnych. Ponadto...

  Zdrowie

  LCHAD deficiency - objawy i leczenie niedoboru LCHAD

  LCHAD deficiency - objawy i leczenie niedoboru LCHAD

  LCHAD deficiency, czyli deficyt LCHAD to termin odnoszący się do rzadkiej choroby metabolicznej uwarunkowanej genetycznie, która jest związana z zaburzeniem oksydacji kwasów tłuszczowych. U jej podłoża leży deficyt enzymów powodujący nieprawidłowości...

  Newsy

  Niski poziom oksytocyny może prowadzić do niskiego poziomu empatii

  Zgodnie z nowymi badaniami, hormon odpowiedzialny za romantyczne przywiązanie i więzi rodzicielskie może również wpływać na naszą empatię. Naukowcy doszli do tego wniosku, badając pacjentów z chorobami neurologicznymi, które powodują niski poziom oksytocyny. Oksytocyna...

  Leki i suplementy

  Tyrozyna - czym jest? Jakie dawkowanie? Gdzie ją znajdziemy?

  Tyrozyna - czym jest? Jakie dawkowanie? Gdzie ją znajdziemy?

  Tyrozyna to organiczny związek chemiczny, jeden z podstawowych aminokwasów białkowych. W organizmie człowieka odpowiada za funkcjonowanie metabolizmu komórkowego, ale również wspiera działanie niektórych gruczołów produkujących hormony - przysadki mózgowej...

  Diagnostyka bezsenności

  Rytm dobowy człowieka - czym jest i jak działa?

  Rytm dobowy człowieka - czym jest i jak działa?

  Rytm dobowy, nazywany również cyklem lub rytmiką dobową, to cyklicznie zachodzące zmiany w organizmie człowieka, bez których nie jest możliwe prawidłowe jego funkcjonowanie. Jak on na nas wpływa? Jak żyć w zgodzie z naszym zegarem biologicznym? Co to...