Dipeptiven

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Dawka
0,2 g/ml
Ilość
50 ml (butelka)
Typ
Lecznictwo zamknięte
Refundacja
Nie
Producent: FRESENIUS KABI DEUTSCHLAND GMBH

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Dipeptiven - ulotka preparatu

Dipeptiven - opis

Dipeptiven jest wskazany jako podawany dożylnie składnik klinicznej diety żywieniowej u pacjentów w stanach podwyższonego katabolizmu i (lub) metabolizmu. Może być stosowany u pacjentów żywionych pozajelitowo lub dojelitowo oraz u pacjentów żywionych jednocześnie pozajelitowo i dojelitowo.

Dipeptiven - skład

1 ml zawiera:

Substancja czynna

Ilość

N(2)-L-alanyl -L- glutaminum (N(2)-L-alanylo-L-glutamina)

200 mg (co odpowiada 82,0 mg L-alaniny i 134,6 mg L-glutaminy)

Osmolarność teoretyczna 921 mOsm/l

Kwasowość roztworu 90 - 105 mmol NaOH/l

pH 5,4 - 6,0

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Dipeptiven - dawkowanie

Roztwór do infuzji otrzymany po zmieszaniu produktu leczniczego Dipeptiven z roztworem wykazującym zgodność farmaceutyczną.

Roztwory mieszanin o osmolarności powyżej 800 mOsm/l powinny być podawane drogą żyły centralnej.

Dorośli

Dipeptiven jest stosowany w żywieniu pozajelitowym lub dojelitowym albo w żywieniu jednocześnie pozajelitowym i dojelitowym. Dawkowanie zależy od ciężkości stanu katabolitycznego i zapotrzebowania na aminokwasy/białka.

Podczas żywienia pozajelitowego/dojelitowego nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 2 g aminokwasów/białek na kilogram masy ciała. W obliczeniach należy uwzględnić zawartość alaniny i glutaminy w produkcie leczniczym Dipeptiven. Proporcja aminokwasów pochodzących z produktu leczniczego Dipeptiven nie powinna przekraczać około 30% całkowitej podaży aminokwasów/białek.

Dawka dobowa

1,5-2,5 ml produktu leczniczego Dipeptiven na kilogram masy ciała (równoważne 0,3-0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy na kilogram masy ciała). Odpowiada to od 100 do 175 ml produktu leczniczego Dipeptiven do stosowania u pacjenta o masie ciała 70 kg.

Maksymalna dawka dobowa: 2,5 ml produktu leczniczego Dipeptiven, co odpowiada 0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy na kilogram masy ciała.

Maksymalna dawka dobowa: 0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy na kilogram masy ciała powinna być podawana w mieszaninie z co najmniej 1,0 g aminokwasów/białek na kilogram masy ciała na dobę. Uwzględniając ilość aminokwasów zawartych w produkcie leczniczym Dipeptiven, dobowa dawka wynosi co najmniej 1,5 g aminokwasów/białek na kilogram masy ciała.

Przykłady podaży produktu leczniczego Dipeptiven i innych aminokwasów w roztworze do żywienia pozajelitowego i (lub) białek w roztworze do żywienia dojelitowego:

- zapotrzebowanie na aminokwasy/białka równe 1,2 g/kg masy ciała na dobę: 0,8 g aminokwasów + 0,4 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy/kg masy ciała na dobę;

- zapotrzebowanie na aminokwasy/białka równe 1,5 g/kg masy ciała na dobę: 1,0 g aminokwasów + 0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy/kg masy ciała na dobę;

- zapotrzebowanie na aminokwasy/białka równe 2,0 g/kg masy ciała na dobę: 1,5 g aminokwasów + 0,5 g N(2)-L-alanylo-L-glutaminy/kg masy ciała na dobę.

Dipeptiven jest koncentratem do sporządzania roztworu do infuzji i nie jest przeznaczony do bezpośredniego podawania.

Pacjenci żywieni pozajelitowo

Szybkość infuzji zależy od rodzaju roztworu nośnikowego i nie powinna przekraczać 0,1 g aminokwasów/ kg masy ciała na godzinę.

Dipeptiven przed podaniem należy zmieszać z wykazującym zgodność roztworem aminokwasów lub mieszaniną odżywczą zawierającą aminokwasy.

Pacjenci żywieni dojelitowo

Dipeptiven należy podawać w ciągłej infuzji trwającej przez 20-24 godziny na dobę.

Podczas stosowania w infuzji do żył obwodowych, Dipeptiven należy rozcieńczyć do uzyskania osmolarności ≤ 800 mOsm/l (np. 100 ml produktu leczniczego Dipeptiven + 100 ml roztworu soli fizjologicznej).

Pacjenci żywieni jednocześnie dojelitowo i pozajelitowo

Należy podawać całkowitą dobową dawkę produktu leczniczego Dipeptiven w żywieniu pozajelitowym, np. poprzez zmieszanie przed podaniem z wykazującym zgodność roztworem aminokwasów lub mieszaniną odżywczą zawierającą aminokwasy.

Szybkość infuzji zależy od rodzaju roztworu nośnikowego i powinna być dostosowana do proporcji żywienia pozajelitowego i dojelitowego.

Czas stosowania

Czas stosowania nie powinien przekraczać 3 tygodni.

Dzieci

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Dipeptiven u dzieci.

Dipeptiven - środki ostrożności

Zaleca się systematyczne kontrolowanie wskaźników czynności wątroby u pacjentów z ustabilizowaną niewydolnością wątroby.

Ponieważ nie ma obecnie wystarczających danych dotyczących podawania produktu leczniczego Dipeptiven u kobiet w okresie ciąży, podczas karmienia piersią oraz u dzieci, stosowanie produktu leczniczego w tych grupach pacjentów nie jest zalecane.

Należy kontrolować stężenie elektrolitów w surowicy, osmolarność surowicy, równowagę wodną, równowagę kwasowo-zasadową, próby czynnościowe wątroby (fosfataza zasadowa, AlAT, AspAT) oraz potencjalne objawy hiperamonemii.

Wybór żyły obwodowej lub centralnej zależy od końcowej osmolarności mieszaniny. Ogólnie przyjmuje się osmolarność około 800 mOsm/l jako górną granicę do infuzji obwodowej, lecz wartość ta znacznie różni się zależnie od wieku i ogólnego stanu pacjenta oraz od stanu żył obwodowych.

Doświadczenie ze stosowaniem produktu leczniczego Dipeptiven przez okres dłuższy niż dziewięć dni jest dotychczas niewielkie.

Dipeptiven - przedawkowanie

Podobnie jak w przypadku innych roztworów do infuzji, infuzja produktu leczniczego Dipeptiven z szybkością większą niż zalecana może spowodować dreszcze, nudności i wymioty. W takich przypadkach infuzję należy natychmiast przerwać.

Dipeptiven - przeciwskazania

Produktu leczniczego Dipeptiven nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 25 ml/minutę), ciężką niewydolnością wątroby, ciężką kwasicą metaboliczną lub znaną nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Dipeptiven - działania niepożądane

Nie są znane, jeśli produkt leczniczy jest podawany zgodnie z zaleceniami.

Dipeptiven - ciąża i karmienie piersią

Z powodu braku danych produktu leczniczego Dipeptiven nie należy stosować u kobiet w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Dipeptiven - prowadzenie pojazdów

Nie dotyczy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Dostępne opakowania
  Dipeptiven

  Dipeptiven

  koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji - 50 ml (butelka) - 0,2 g/ml
  FRESENIUS KABI DEUTSCHLAND GMBH
  Dipeptiven

  Dipeptiven

  koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji - 100 ml (butelka) - 0,2 g/ml
  FRESENIUS KABI DEUTSCHLAND GMBH
  Powiązane artykuły
  Zdrowe odżywianie

  Spowolniony metabolizm w sezonie jesienno-zimowym - jak sobie radzić?

  Za wolniejszy metabolizm w okresie jesienno-zimowym odpowiadają, oprócz złej diety zawierającej więcej ciężkostrawnych potraw oraz słodyczy zjadanych na poprawę humoru w pochmurne i zimne dni, zmniejszenie aktywności fizycznej oraz wszechobecny stres....

  Układ pokarmowy

  Choroby metaboliczne

  Choroby metaboliczne jest to olbrzymia grupa chorób, których przyczyną są zaburzenia w skomplikowanych szlakach przemian jednych substancji w inne, czyli tak zwane bloki szlaków metabolicznych. Są to choroby związane z wrodzonym niedoborem enzymów danego...

  Ortopedia i reumatologia

  Syndrom Raynauda (WIDEO)

  Syndrom Raynauda (WIDEO)

  Fenomen syndromu Raynauda Syndrom Raynauda stwierdza się u około 7 proc. całej populacji, ale dziesięciokrotnie częściej występuje on u kobiet. Na czym polega to schorzenie, wyjaśnia lekarz Adam Lewszuk, chirurg. Fenomen Raynauda polega na okresowym,...

  Alkohole - wpływ alkoholu na zdrowie, działanie, prawdy i mity, skutki uboczne

  Jak alkohol wpływa na żołądek? (WIDEO)

  Jak alkohol wpływa na żołądek? (WIDEO)

  **Alkohol wpływa na kondycję całego ciała. **Jednym z pierwszych narządów, który ma z nim problem, jest żołądek. Wszystko przez to, że to właśnie w żołądku zatrzymuje się część spożytego alkoholu i zaczyna przechodzić proces metabolizmu. Alkohol powoduje...

  Leki i suplementy

  Cykliczne peptydy jako sposób na zwiększenie efektywności leków

  Biolodzy z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt odkryli sposób na przyspieszenie transportu aktywnych składników leków do żywych komórek, który może pomóc w znacznym zmniejszeniu dawek medykamentów. Prowadzone przez naukowców badania mogą w niedalekiej...

  Newsy - zdrowie

  iPhone 7 bez słuchawek. Jak wpłynie na zdrowie?

  iPhone 7 bez słuchawek. Jak wpłynie na zdrowie?

  Telefon ma być cieńszy, jakość dźwięku - lepsza, a odporność na wodę - większa. Czy nowy iPhone 7 będzie faktycznie taki wyjątkowy? Specjaliści ostrzegają, że za eliminacją gniazda do słuchawek stoi szkodliwość dla zdrowia. Dlaczego? iPhone bez słuchawek -...

  Alkohole - wpływ alkoholu na zdrowie, działanie, prawdy i mity, skutki uboczne

  Jak pić rozsądnie, czyli alkohol do obiadu (WIDEO)

  Jak pić rozsądnie, czyli alkohol do obiadu (WIDEO)

  Jak głosi znane wszystkim przysłowie, alkohol jest dla mądrych ludzi. Jeszcze nasze prababki uważały, że wart codziennie wypijać kieliszek wódki lub nalewki dla zdrowotności. Ich myślenie wcale nie mijało się z prawdą. Już jakiś czas temu udowodniono,...

  Ćwiczenia - rodzaje, step

  Ćwiczenia ogólnorozwojowe - zasady, zalety, plan treningowy

  Ćwiczenia ogólnorozwojowe skupiają się na wszystkich partiach mięśniowych. Ćwiczenia ogólnorozwojowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami lub dla tych, które miały od wysiłku fizycznego długą przerwę. Czym...