Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
roztwór do dializy otrzewnej
Dawka
-
Ilość
250 ml
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: BAXTER POLSKA SP. Z O. O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - ulotka preparatu

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - opis

DIANEAL PD4 zalecany jest do dializy otrzewnowej, m.in. w przypadku:

? ostrej i przewlekłej niewydolności nerek;

? znacznego przewodnienia;

? zaburzeń gospodarki elektrolitowej;

? zatrucia lekami, kiedy nie można zastosować alternatywnych metod leczenia.

Droga podawania:

podawać wyłącznie dootrzewnowo

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - skład

Glukoza bezwodna (Ph. Eur.) 1,36 % w/v

(w postaci glukozy jednowodnej (Ph. Eur.)

Sodu chlorek (Ph. Eur.) 0,538% w/v

Sodu mleczan (Ph. Fr.) 0,448% w/v

Wapnia chlorek dwuwodny (Ph. Eur.) 0,0184% w/v

Magnezu chlorek sześciowodny (Ph. Eur.) 0,0051% w/v

 

Stężenie (glukoza)

 

1,36% w/v

13,6 mg/ml

2,27% w/v

22,7 mg/ml

3,86% w/v

38,6 mg/ml

1000 ml roztworu zawiera (g/l)

- Glukoza jednowodna

co odpowiada glukozie bezwodnej

15,00

13,60

25,00

22,70

42,50

38,60

- Sodu chlorek

5,38

5,38

5,38

- Sodu mleczan, roztwór

4,48

4,48

4,48

- Wapnia chlorek, 2H20

0,184

0,184

0,184

- Magnezu chlorek, 6H20

0,051

0,051

0,051

- Woda do wstrzykiwań

1000

1000

1000

Skład jonowy (mmol/l)

     

- Sód

132

132

132

- Wapń

1,25

1,25

1,25

- Magnez

0,25

0,25

0,25

- Mleczany

40

40

40

- Chlorki

95

95

95

- Osmolarność (mOsm/l)

344

395

483

- pH w temperaturze 25°C

5,5

5,5

5,5

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - dawkowanie

Podawanie

? DIANEAL PD4 jest przeznaczony do podania wyłącznie dootrzewnowego. Nie podawać dożylnie.

? Przed użyciem roztwór do dializy otrzewnowej można ogrzać do temperatury 37oC, aby zwiększyć komfort pacjenta. W celu podgrzania, należy użyć tylko suchego źródła ciepła (np. podkładka grzewcza, podgrzewacz płytowy). Roztworu nie należy ogrzewać w wodzie lub w kuchence mikrofalowej z uwagi na możliwość narażenia zdrowia pacjenta lub jego dyskomfort.

? W trakcie całej procedury dializy otrzewnowej należy postępować zgodnie z zasadami aseptyki.

? Nie podawać, jeśli roztwór jest zabarwiony, mętny, zawiera nierozpuszczalne cząstki lub wykazuje oznaki wycieku lub gdy spawy są uszkodzone.

? Zdrenowany płyn należy sprawdzić celem wykrycia obecności włóknika lub zmętnienia, co może wskazywać na zapalenie otrzewnej.

? Wyłącznie do jednorazowego użycia.

Dawkowanie

Schemat leczenia, częstość dializ, objętość płynu, czas zalegania i czas trwania dializy powinien dobrać lekarz prowadzący.

? U pacjentów leczonych ciągłą ambulatoryjną dializą otrzewnową (CADO) zazwyczaj wykonuje się 4 wymiany na dobę (na 24h). U pacjentów leczonych automatyczną dializą otrzewnową (ADO) zazwyczaj wykonuje się 4-5 wymian w nocy i do 2 wymian w ciągu dnia. Objętość płynu zależy od masy ciała, zwykle wynosi od 2 l do 2,5 l.

? U pacjentów pediatrycznych (tj. od noworodków do 18 roku życia) zaleca się użycie od 800 do 1400 ml/m2na wymianę, zależnie od tolerancji leku, nie więcej jednak niż 2000 ml. U dzieci w wieku poniżej 2 lat zaleca się zastosowanie objętości napełniania od 500 do 1000 ml/m2.

Jak tylko masa ciała pacjenta zbliży się do optymalnej docelowej masy ciała, zaleca się użycie produktu DIANEAL z niższym stężeniem glukozy.

Aby uniknąć ryzyka znacznego odwodnienia i hipowolemii oraz zmniejszyć utratę białek wskazane jest użycie płynu do dializy otrzewnowej o możliwie najniższej osmolarności, pozwalającej usunąć wymaganą ilość płynu w każdej wymianie.

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - środki ostrożności

? Należy zachować ostrożność przy wykonywaniu dializy otrzewnowej u pacjentów:

1) z pewnymi stanami dotyczącymi jamy brzusznej, w tym z uszkodzeniem błony otrzewnowej i przepony na skutek zabiegów chirurgicznych, z wrodzonymi nieprawidłowościami lub urazami dopóki nie nastąpi wyleczenie, z nowotworami w obrębie jamy brzusznej, zakażeniami ściany brzucha, przepukliną, przetoką kałową, przetoką jelita grubego lub cienkiego, częstymi epizodami zapalenia uchyłka jelit, nieswoistym lub niedokrwiennym zapaleniem jelit, wielotorbielowatością i powiększeniem nerek lub z innymi stanami, które zaburzają ciągłość ściany brzucha lub powłok brzusznych lub wnętrza jamy brzusznej;

2) w innych stanach, w tym u pacjentów z przeszczepem tętniczym w obrębie aorty i z ciężkim schorzeniem dróg oddechowych.

? Rzadkim powikłaniem leczenia dializą otrzewnową jest otorbiające stwardnienie otrzewnej (EPS). EPS występowało u pacjentów stosujących roztwory do dializy otrzewnowej w tym u niektórych pacjentów stosujących DIANEAL PD4 w czasie leczenia dializą otrzewnową.

? W przypadku wystąpienia zapalenia otrzewnej, dobór i dawkowanie antybiotyków powinno być w miarę możliwości oparte na wynikach badań identyfikacji i wrażliwości wyizolowanego/ych mikroorganizmu/ów odpowiedzialnego/ych za zapalenie. Do czasu określenia patogenu może być wskazane stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania.

? Zaleca się, aby pacjenci, u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej (np. ostra niewydolność nerek, wrodzone wady metaboliczne, terapia lekami takimi jak metformina i nukleozydowe/nukleotydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy (NRTI)), znajdowali się pod stałą kontrolą w celu wykrycia kwasicy mleczanowej, przed rozpoczęciem oraz w trakcie leczenia z użyciem roztworów do dializy otrzewnowej zawierających mleczany.

? Przepisując lek pacjentowi należy indywidualnie rozważyć potencjalne interakcje pomiędzy leczeniem dializą i terapią innych współistniejących chorób. U pacjentów leczonych glikozydami nasercowymi należy ściśle kontrolować stężenie potasu w surowicy.

? Należy prowadzić dokładną kontrolę równowagi płynów, a także masy ciała pacjenta, aby uniknąć przewodnienia lub odwodnienia, które mogą mieć poważne konsekwencje, łącznie z zastoinową niewydolnością serca, spadkiem objętości krwi krążącej i wstrząsem.

Dializa otrzewnowa może prowadzić do znacznej utraty białek, aminokwasów oraz witamin rozpuszczalnych w wodzie. W razie konieczności należy wdrożyć leczenie uzupełniające.

? U pacjentów otrzymujących roztwór zawierający niskie stężenie wapnia należy stale kontrolować poziomy wapnia, aby mieć możliwość wykrycia hipokalcemii lub nasilenia tego niedoboru. W takich okolicznościach lekarz powinien rozważyć dostosowanie dawkowania leków wiążących fosforany i/lub analogów witaminy D.

? Nie zaleca się stosowania 5 lub 6 litrów roztworu w czasie pojedynczej wymiany CADO lub ADO z uwagi na możliwość podania nadmiernej objętości roztworu.

? Wlew nadmiernej objętości DIANEAL PD4 do jamy otrzewnej może przejawiać się rozdęciem brzucha/bólem brzucha i/lub spłyceniem oddechu.

? Sposobem leczenia przy przepełnieniu roztworem DIANEAL PD4 jest zdrenowanie roztworu z jamy otrzewnej.

Zastosowanie nadmiernych ilości roztworu DIANEAL PD4 z wyższym stężeniem glukozy w trakcie leczenia dializą otrzewnową może spowodować usunięcie nadmiernej ilości wody z organizmu pacjenta.

? Roztwór DIANEAL PD4 nie zawiera potasu z uwagi na ryzyko hiperkaliemii.

o W przypadku, gdy stężenie potasu w surowicy jest prawidłowe lub występuje hipokaliemia, wskazane może być dodanie chlorku potasu (do stężenia 4 mEq/l) w celu zapobieżenia hipokaliemii, ale powinno być to przeprowadzone po dokładnej ocenie stężenia potasu w surowicy i w całym organizmie, wyłącznie na zalecenie lekarza.

Należy okresowo kontrolować stężenia elektrolitów w surowicy (szczególnie wodorowęglanów, potasu, magnezu, wapnia i fosforanów), a także wykonywać badania biochemiczne krwi (w tym poziom hormonu przytarczyc) i oznaczenia parametrów hematologicznych.U pacjentów z cukrzycą należy regularnie kontrolować stężenia glukozy we krwi, a dawkowanie insuliny lub inne leczenie hiperglikemii powinno być odpowiednio dostosowane.

 

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - przedawkowanie

Przedawkowanie może potencjalnie prowadzić do hiperwolemii, hipowolemii, zaburzeń elektrolitowych lub (u pacjentów z cukrzycą) do hiperglikemii.

Postępowanie w przypadku przedawkowania:

W przypadku hiperwolemii można zastosować hipertoniczne roztwory do dializy otrzewnowej i ograniczenie podawania płynów.

W przypadku hipowolemii można zastosować doustne lub dożylne uzupełnienie płynów,w zależności od stopnia odwodnienia.

W przypadku zaburzeń elektrolitowych postępowanie zależne jest od rodzaju zaburzeń, stwierdzonych na podstawie badań krwi. W przypadku najbardziej prawdopodobnego zaburzenia, hipokaliemii, można doustnie podać potas lub dodać chlorek potasu do roztworu do dializy otrzewnowej przepisanego przez lekarza prowadzącego.

W przypadku hiperglikemii (u pacjentów z cukrzycą) należy dostosowywać dawki insuliny zgodnie ze schematem dawkowania przepisanym przez lekarza prowadzącego.

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - przeciwwskazania

Stosowanie DIANEAL jest przeciwwskazane u pacjentów z:

? istniejącą ciężką kwasicą mleczanową;

? nieusuwalnymi defektami mechanicznymi, które uniemożliwiają efektywną dializę otrzewnową lub zwiększają ryzyko infekcji;

? udokumentowaną utratą funkcji otrzewnej lub rozległymi zrostami, które upośledzają funkcje otrzewnej.

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - działania niepożądane

Poniżej wymieniono działania niepożądane zgłaszane po wprowadzeniu produktu do obrotu.

Działania niepożądane podane w tym punkcie są wymienione zgodnie z konwencją dotyczącą częstości występowania: bardzo często: ³10%; często ³1% i < 10%; niezbyt często: ³0,1% i < 1%; bardzo rzadko < 0,01%; nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Klasyfikacja układów i narządów

Termin zalecany

Częstość występowania

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Hipokalemia

Zatrzymanie płynów

Hiperwolemia

Hipowolemia

Hiponatremia

Odwodnienie

Hipochloremia

Nieznana

Zaburzenia naczyniowe

Nadciśnienie

Niedociśnienie

Nieznana

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Duszność

Nieznana

Zaburzenia żołądka i jelit

Otorbiające stwardnienie otrzewnej

Zapalenie otrzewnej

Zmętnienie dializatu

Wymioty

Biegunka

Nudności

Zaparcia

Ból brzucha

Rozdęcie brzucha

Dyskomfort w obrębie brzucha

Nieznana

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Zespół Stevensa-Johnsona

Pokrzywka

Wysypka (włączając wysypkę swędzącą, rumieniowatą i uogólnioną)

Świąd

Nieznana

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

Bóle mięśniowe

Skurcze mięśni

Bóle mięśniowo-szkieletowe

Nieznana

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Uogólniony obrzęk

Gorączka

Złe samopoczucie

Ból w miejscu wlewu

Nieznana

Inne działania niepożądane występujące podczas dializy otrzewnowej związane z procedurą: grzybicze zapalenie otrzewnej, bakteryjne zapalenie otrzewnej, zakażenie związane z wprowadzeniem cewnika, powikłania związane z cewnikiem.

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - ciąża i karmienie piersią

Brak doświadczenia klinicznego z zastosowaniem produktu DIANEAL PD4 w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie są dostępne dane z badań na zwierzętach. Należy zawsze rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.

Patrz punkt 4.4

Przed zastosowaniem dializy otrzewnowej u kobiet w zaawansowanej ciąży należy rozważyć potencjalne korzyści leczenia i możliwość wystąpienia związanych z nim powikłań.

Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw - prowadzenie pojazdów

U pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek (ESRD) poddawanych dializie otrzewnowej mogą wystąpić działania niepożądane, które mogą mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Dostępne opakowania
    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    roztwór do dializy otrzewnej - 250 ml
    BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    roztwór do dializy otrzewnej - 500 ml
    BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    roztwór do dializy otrzewnej - 750 ml
    BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    roztwór do dializy otrzewnej - 1 l
    BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    roztwór do dializy otrzewnej - 1,5 l
    BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    roztwór do dializy otrzewnej - 2 l
    BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    roztwór do dializy otrzewnej - 2,5 l
    BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    roztwór do dializy otrzewnej - 3 l
    BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    Dianeal PD4 (glukoza 1,36%) zestaw

    roztwór do dializy otrzewnej - 5 l
    BAXTER POLSKA SP. Z O. O.