Dexamethason WZF 0.1%

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu, zawiesina
Dawka
1 mg/ml
Ilość
5 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.

Pytania do farmaceuty

Wylewy do oczu i światłowstręt a odpowiednie działania

Dzień dobry, mam 32lata i od ok3lat częste (nawet 2x w tyg) wylewy do oczu. Odwiedziłam wielu lekarzy okulistów,jednak żaden nie jest w stanie postawić diagnozy. Jedna to zapalenie nadtwardówki, inna to podejrzenie RZS (reumatolog wykluczył). Jedyne krople łagodzące wylew to Dexamethason wzf 0,1%. Proszę o pomoc, choćby nazwisko lekarza, który podejmie próbę zdiagnozowania (Bydgoszcz). Uczucie po wylewie to jakby odrętwienie,...

Zapalenie rogówki i powiększona źrenica

Witam,jestem po operacji zastawki i mam rozrrusznik,biore Warfin 3 mg,operacjia 3.11.14 r.,od 10.06.14 r. do dnia dzisiejszego z przerwami mam problemy z lewym okiuem zapalenie rogówki i powiększona żrenica po zastrzykach obecnie przyjmuje krople :Dicloabak 1 mg i Dexamethason WZF 0,1 %, i po 7 dniach mam odstawiać krople i za 2 tygodnie do kontroli,ale ten stan nawraca już 5 raz ,usłyszałam że powinnam zrobić badania p/ciała i p/jądrowe ale jak je załatwić. Czekam na odpowiedż.

Odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak Lek. Katarzyna Szymczak i 1 inny specjalista

Dexamethason WZF 0.1% - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Dexamethason WZF 0.1% - opis

• Ostre i przewlekłe alergiczne i zapalne procesy dotyczące gałki ocznej

• Po zabiegach operacyjnych i urazach, w których doszło do przebicia gałki ocznej

• Późne skutki oparzeń termicznych i chemicznych oczu

Dexamethason WZF 0.1% - skład

1 ml zawiesiny zawiera 1 mg Dexamethasonum (deksametazonu).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek roztwór.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Dexamethason WZF 0.1% - dawkowanie

• W ostrych stanach zapalnych zakraplać do worka spojówkowego po 1 do 2 kropli 4 do 5 razy na dobę w ciągu 2 dni, następnie po 1 do 2 kropli 3 do 4 razy na dobę w ciągu 4 do 6 dni.

• W przewlekłych stanach zapalnych zakraplać do worka spojówkowego po 1 do 2 kropli 2 razy na dobę przez 3 do 6 tygodni. Czas leczenia nie może przekroczyć 6 tygodni.

• W przypadkach pooperacyjnych i pourazowych w zależności od stopnia nasilenia objawów zapalnych zakraplać do worka spojówkowego po 1 do 2 kropli 2 do 4 razy na dobę przez okres od 2 do 4 tygodni:

- w dniu operacji lub następnego dnia po operacji przeciwjaskrowej filtrującej;

- od 8 dnia po operacji usunięcia zaćmy, operacji zeza, odwarstwionej siatkówki oraz od momentu wystąpienia urazu.

Dexamethason WZF 0.1% - środki ostrożności

Przed zastosowaniem produktu należy zdjąć miękkie soczewki kontaktowe. Można je ponownie założyć po upływie co najmniej 30 minut od momentu zakroplenia produktu. W przypadku stosowania soczewek kontaktowych zwiększa się ryzyko infekcji.

Nie zaleca się stosowania kortykosteroidów miejscowo w przypadku nieustalonej przyczyny zaczerwienienia oczu.

Długotrwałe stosowanie deksametazonu, znacznie dłuższe niż zalecane, zwiększa ryzyko wystąpienia wtórnej infekcji wywołanej przez grzyby, bakterie i wirusy. Może również doprowadzić do wystąpienia lub przyspieszenia rozwoju zaćmy, podwyższenia ciśnienia śródgałkowego u osób predysponowanych, a w niektórych przypadkach nawet do wystąpienia jaskry. Ryzyko wystąpienia tych chorób jest większe u pacjentów chorych na cukrzycę.

Podczas długotrwałego leczenia deksametazonem wskazane jest badanie stanu soczewki, stanu rogówki testem fluoresceinowym, dokonywanie pomiarów ciśnienia śródgałkowego. W przypadku dodatniego wyniku testu fluoresceinowego lub podwyższonego ciśnienia śródgałkowego należy zaprzestać stosowania produktu.

Steroidy stosowane miejscowo do oczu mogą maskować objawy bakteryjnego zakażenia gałki ocznej o ciężkim przebiegu. W takim przypadku uzasadniona jest antybiotykoterapia.

Podczas stosowania deksametazonu u osób, które przebyły choroby powodujące ścieńczenie rogówki lub twardówki, należy zachować ostrożność, ponieważ u tych pacjentów może dojść do perforacji.

U dzieci 24-miesięcznych oraz młodszych kortykosteroidy należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności, z uwagi na ryzyko zahamowania czynności nadnerczy. Ryzyko to wzrasta wraz z przedłużaniem czasu leczenia, który w tej grupie wiekowej powinien być możliwie krótki (nie dłuższy niż 5 dni).

Kortykosteroidy stosowane miejscowo do oczu nie są skuteczne w zapaleniu spojówek w przebiegu choroby Sjögrena.

Dexamethason WZF 0.1% - przedawkowanie

Długotrwałe stosowanie produktu może prowadzić do wystąpienia działania ogólnego deksametazonu. Przypadkowe połknięcie zawiesiny nie powoduje wystąpienia ciężkich działań niepożądanych.

Dexamethason WZF 0.1% - przeciwskazania

• Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu

• Wirusowe choroby rogówki i spojówek, wywołaneprzez Herpes simplex i inne wirusy  Grzybica oczu

• Gruźlica oczu

• Nieleczone ropne zakażenia oczu

• Nie stosować produktu w przypadku założonych miękkich soczewek kontaktowych

Dexamethason WZF 0.1% - działania niepożądane

Bezpośrednio po zakropleniu produktu może wystąpić nieznaczne pieczenie, kłucie, przekrwienie spojówek o niewielkim nasileniu i łzawienie oczu. Powyższe objawy ustępują po około 5 - 15 sekundach i nie stanowią wskazań do odstawienia produktu.

Bardzo rzadko (< 1/10 000) mogą wystąpić: ścieńczenie rogówki lub perforacje gałki ocznej (zaburzenia widzenia, łzawienie oczu), jaskra, podwyższenie ciśnienia śródgałkowego, zmiany w nerwie wzrokowym, zaćma podtorebkowa tylna, zaburzenia ostrości widzenia oraz zawężenie pola widzenia (niewyraźne widzenie, utrata wzroku, bóle gałki ocznej, nudności, wymioty), wtórne infekcje oczu.

Częste zakraplanie kortykosteroidów może powodować uogólnione działania niepożądane.

Dexamethason WZF 0.1% - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Odpowiednich badań u kobiet w ciąży nie wykonano.

Miejscowe stosowanie kortykosteroidów u ciężarnych zwierząt może powodować zaburzenia w rozwoju płodu, w tym rozszczep podniebienia oraz zahamowanie wzrostu.

Produkt może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Karmienie piersią

Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować deksametazonu, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo przenikania śladowych ilości substancji czynnej do mleka kobiecego.

Dexamethason WZF 0.1% - prowadzenie pojazdów

Deksametazon nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jednak z uwagi na możliwe łzawienie po zakropleniu, produktu nie należy stosować bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Dexamethasonum

  Dostępne opakowania
  Dexamethason WZF 0.1%

  Dexamethason WZF 0.1%

  krople do oczu, zawiesina - 5 ml (butelka) - 1 mg/ml
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  Dexamethason WZF 0.1%

  Dexamethason WZF 0.1%

  krople do oczu, zawiesina - 10 ml (butelka szkl.) - 1 mg/ml
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide jest lekiem dostępnym na receptę. Występuje w postaci aerozolu wziewnego oraz zawiesiny do inhalacji. Stosuje się go w leczeniu chorób układu oddechowego, w szczególności choroby płuc i w alergologii. Flixotide ma działanie przeciwzapalne, a...

  Badania

  Co to jest PEF?

  Szczytowy przepływ wydechowy (peak expiratory flow - PEF) to największa szybkość przepływu powietrza przez drogi oddechowe (mierzona w litrach na minutę). Pomiaru PEF dokonuje się przy pomocy pikflometru. Badanie polega na gwałtownym, maksymalnym i jak...

  Leczenie alergii

  Lek na alergię wycofany. Rodziców nie stać na nowy

  Lek na alergię wycofany. Rodziców nie stać na nowy

  Alergicy uczuleni na roztocza kurzu mają powody do zmartwień. Z aptek znika szczepionka odczulająca. W zamian chorzy mogą wykupić inny preparat - podawany doustnie. I droższy ponad sto razy, bo nierefundowany. Przerwana kuracja Karolina ma sześć lat....

  Leki i suplementy

  Popularne leki na astmę wycofane ze sprzedaży

  Popularne leki na astmę wycofane ze sprzedaży

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu kolejne serie leków na astmę. Taką decyzję podał do wiadomości w piątek 4 września br. Na podstawie art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 roku prawa farmeceutycznego, Główny Inspektor Farmaceutyczny...

  Leki i suplementy

  Problem z realizacją leków recepturowych

  Coraz częściej zdarza się, że pacjent po otrzymaniu recepty na lek „robiony", chodzi od apteki do apteki nie mogąc jej zrealizować. Są bowiem apteki, które wcale nie produkują leków... Produkcja leków recepturowych W niektórych aptekach tygodniowo...

  Leki i suplementy

  Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca

  Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca

  Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie zmian do wykazu leków refundowanych. Wejdą one w życie 1 lipca tego roku. Co nowego? Wykaz leków refundowanych wzbogacił się o 79 nowych produktów aptecznych. Wśród nich jest lek, który zawiera...

  Leczenie astmy

  Jak stosować inhalator? (WIDEO)

  Jak stosować inhalator? (WIDEO)

  Stosowanie inhalatora Objawy astmy nasilają się rankiem i wieczorem. Świszczący oddech, uczucie uciskania w klatce piersiowej, kaszel oraz duszności to dolegliwości będące wynikiem nadreaktywności oskrzeli. Jeśli w porę nie podejmie się odpowiedniego...

  Leczenie astmy

  Leki wziewne w astmie

  W ostatnim czasie możliwości leczenia wziewnego astmy oskrzelowej znacznie się rozszerzyły. Leki wziewne są stosowane zarówno w warunkach szpitalnych w leczeniu stanów nagłych, jak i w warunkach domowych do leczenia długotrwałego. Celem leczenia preparatami...