Dexafree

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu, roztwór
Dawka
1 mg/ml
Ilość
10 minims.a 0,4ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: LABORATOIRES THEA

Pytania do farmaceuty

Czy z zapalenia rogówki można się wyleczyć?

Witam, czy z zapalenia rogówki można się wyleczyć? Żadne leki na mnie nie działają :/ Po odstawieniu ciągle jest nawrót i nacieki na rogówce. Jestem pod stałą opieką okulisty, leczyłam się różnymi zestawieniami wsród nich: corneregel, vitapos, vigamox, virgan, dexafree, biolan, hylo-care. Obecnie poza kroplami nawilżającymi stosuję nadal dexafree co kilka dni bo to jedyny lek dzieki któremu moje oko wyglada w miarę normalnie. Jest lepiej niżkilka m-cy temu ale czy kiedyś się z tego wyleczę?

Poprawa po stosowaniu leków antyhistaminowych

Wczoraj dostałam nowe leki antyhistaminowe (rupafin 10mg), gdyż strasznie puchły mi powieki w nocy. po jakim czasie stosowania mogę spodziewać się poprawy? Mam tak opuchnięte oczy, ze uniemożliwia mi to normalne funkcjonowanie :( do tego powieki są zaczerwienione, swędzą, ale co dziwne, oczy mi nie łzawią i tylko trochę pieką w środku.

Stosowanie kropli do oczu w 9 tygodniu ciąży

Witam, jestem w 9 tygodniu ciąży, od tygodnia brałam krople do oczu Tobradex,3x stan sie nie polepszył teraz lekarz przypisał mi Dexafree i antropinum sulfuricum wzf 1 % , poczytałam w internecie i nie powinno to miec wpływu na płod ze wzgledu na małe stezenie, ale jeśli dalej bede brała przez tydzień te leki czy to bedzie juz niebezpieczne?

Kłucie i drapanie w obrębie oczu

Witam od sierpnia drapią,kłuja mnie oczy szczególnie pod górną powieką te żyły poprzedziło to jakieś ostre zapalenie dolnych dróg oddechowych . Brałem dexomethazon 2 dni po piekło strasznie,floxal,azyter,dexafree,oftaquix oraz vigamox oraz maść virgan do tego sztuczne łzy system balance,catiorn,maść vidisic theloz duo żel oraz bepathen krople nic nie jest lepiej .Równiez od tamtej pory boli mnie jama brzuszna robiłem gastroskopie...

Jak długo trwa leczenie erozji rogówki?

jak dlugo moze trwac leczenie erozji rogowki .Juz prawie 5 tygodni codziennie zakladam cornegel, stosuje zapisany Nevanac, Vigamox, dexafree, , na noc corneregel plus masc vitapos, floxal. opatrunek uciskowy i jest coraz gorzej.Chodze na wizyty kontrolne i w kółko przepisywane te sane leki, ile mozna , bo wydaje mi sie ze to juz za dlugo , a nie ma poprawy .Jestem zalamana ..

POKAŻ WIĘCEJ

Dexafree - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Dexafree - opis

Stany zapalne przedniego odcinka oka, takie jak brzegowe zapalenie rogówki, obrzęk zrębu w zapaleniu rogówki, zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka oka, zapalenie nadtwardówki (w przypadku gdy niesteroidowe leki przeciwzapalne są przeciwwskazane lub nieskuteczne), zapalenie twardówki, ostry stan w przebiegu ciężkiego alergicznego zapalenia spojówek, które nie odpowiada na standardowe leczenie. Nie należy leczyć produktem stanów zapalnych spowodowanych zakażeniem. Nabłonek rogówki nie powinien być uszkodzony.

Produkt może być stosowany wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza okulisty.

Dexafree - skład

1 ml roztworu zawiera 1 mg deksametazonu fosforanu w postaci deksametazonu sodu fosforanu.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1

Dexafree - dawkowanie

ProduktDexafree, 1 mg/ml, krople do oczu, roztwór, jest przeznaczony wyłącznie do oczu.

Ogólnie przyjęte dawkowanie to 1 kropla 4 do 6 razy na dobę do oka wykazującego objawy chorobowe. W poważnych przypadkach leczenie można rozpocząć od 1 kropli co godzinę, ale dawkę należy zmniejszyć do 1 kropli co 4 godziny po zaobserwowaniu zmniejszania objawów chorobowych. Dawki należy zmniejszać stopniowo, aby uniknąć nawrotu choroby.

Czas trwania leczenia będzie zwykle wahał się od kilku dni do maksimum 14 dni.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku

Dostępne są szerokie doświadczenia kliniczne dotyczące stosowania deksametazonu u pacjentów w podeszłym wieku. Zalecenia dotyczące dawkowania przedstawione powyżej są odzwierciedleniem tej wiedzy klinicznej.

Stosowanie u dzieci

Należy unikać przewlekłego leczenia kortykosteroidami u dzieci ze względu na możliwość zahamowania czynności nadnerczy (patrz punkt 4.4).

Należy pouczyć pacjenta aby:

- przed wkropleniem leku staranie umył ręce

- unikał kontaktu końcówki pojemnika z okiem lub powiekami

- po użyciu wyrzucił pojemnik jednodawkowy (minims)

Zamknięcie kanalika łzowego przez uciśnięcie zmniejsza ogólnoustrojowe wchłanianie produktu.

Produkt tylko do jednorazowego użytku, wszelkie pozostałości niewykorzystanego roztworu należy wyrzucić.

Dexafree - środki ostrożności

U dzieci należy unikać przewlekłego stosowania kortykosteroidów ze względu na możliwość zahamowania czynności nadnerczy.

Stosowanie miejscowo steroidów w przypadku alergicznego zapalenia spojówek zalecane jest wyłącznie w przypadku ciężkich postaci alergicznego zapalenia spojówek, które nie odpowiada na standardowe leczenie, i tylko przez krótki okres.

Pacjenci z zakażeniami oczu mogą być leczeni za pomocą podawanych miejscowo steroidów tylko w przypadkach jednoczesnego stosowania skutecznej terapii przeciwzakaźnej. Tacy pacjenci powinni być dokładnie i regularnie badani przez lekarza okulistę.

U pacjentów stosujących kortykosteroidy miejscowo do oczu istnieje ryzyko zakażenia oczu drobnoustrojami oportunistycznymi. Przedłużenie gojenia się ran jest dodatkowym czynnikiem ryzyka wystąpienia oportunistycznych zakażeń. Dodatkowo, kortykosteroidy stosowane miejscowo do oczu mogą nasilać, pogarszać lub maskować objawy oportunistycznych zakażeń oczu.

Pacjenci wymagający leczenia przeciwzapalnego deksametazonem, u których w wywiadzie stwierdzono przebyte zakażenia wirusem Herpes, powinni otrzymywać jednocześnie skuteczne leczenie przeciwwirusowe.

Przeciwwskazane jest stosowanie kortykosteroidów w przypadku powierzchniowego zapalenia rogówki spowodowanego przez wirusy Herpes simplex, natomiast leczenie kortykosteroidem w przypadku innych zakażeń spowodowanych przez wirusa Herpes simplex wymaga dużej ostrożności. Niezbędne jest okresowe badanie przy pomocy lampy szczelinowej.

U pacjentów leczonych preparatami okulistycznymi zawierającymi fosforany, tak jak produkt Dexafree, odnotowano zwapnienia rogówki wymagające operacji przeszczepu rogówki i rehabilitacji narządu wzroku. Po wystąpieniu pierwszego objawu zwapnienia rogówki produkt należy odstawić, a pacjentowi należy zmienić leczenie na podawanie leku, który nie zawiera fosforanów.

Zwykle nie zaleca się stosowania deksametazonu miejscowo u pacjentów z owrzodzeniem rogówki, z wyjątkiem przypadków, gdy stan zapalny jest główną przyczyną opóźnienia gojenia i jeśli wdrożone jest odpowiednie leczenie przyczynowe. Tacy pacjenci powinni być dokładnie i regularnie badani przez lekarza okulistę.

Scieńczenie rogówki i twardówki oka może zwiększać ryzyko perforacji w przypadku stosowania miejscowego kortykosteroidów.

Podczas leczenia pacjenci powinni być regularnie i często badani w kierunku podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, wtórnej jaskry, oportunistycznych zakażeń i występowania zaćmy. Dawka, częstość podawania i czas trwania leczenia powinny być ograniczone do minimum.

Pacjenci, którzy wcześniej zareagowali podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, są narażeni na ryzyko wystąpienia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego podczas ponownego leczenia.

Pacjenci, u których wcześniej stwierdzono podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (jaskra z otwartym kątem przesączania, jaskra z wąskim kątem przesączania, jaskra wtórna), i którzy wymagają stosowania kortykosteroidów do oczu, powinni być dodatkowo badani w kierunku dalszego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

U pacjentów z jaskrą steroidy stosowane miejscowo należy podawać ostrożnie i tylko wtedy, gdy istnieje taka konieczność.

Zaćma tylna podtorebkowa może wystąpić po skumulowaniu się dawek deksametazonu.

Dzieci i osoby w podeszłym wieku są bardziej podatne na wystąpienie nadciśnienia śródgałkowego i (lub) zaćmy spowodowanej stosowaniem steroidów. Zalecane jest częstsze badanie kontrolne.

Pacjenci z cukrzycą również są bardziej podatni na wystąpienie zaćmy podtorebkowej po miejscowym stosowaniu steroidów.

Nie należy nigdy podawać miejscowo kortykosteroidów w przypadku nierozpoznanej przyczyny zaczerwienienia oka.

W trakcie leczenia kortykosteroidami w postaci kropli do oczu należy unikać noszenia soczewek kontaktowych.

Dexafree - przedawkowanie

W przypadku miejscowego przedawkowania należy przerwać leczenie. Jeśli podrażnienie nie będzie ustępować, należy płukać oko (oczy) jałową wodą.

Objawy, jakie mogą wystąpić po przypadkowym doustnym przyjęciu produktu, nie są znane. Tak, jak w przypadku innych kortykosteroidów, lekarz może rozważyć wykonanie płukania żołądka lub spowodowanie wymiotów.

Dexafree - przeciwskazania

- Zakażenia oczu oporne na leczenie przeciwzakaźne, takie jak:

• Ostre ropne zakażenia bakteryjne, w tym spowodowane przez bakterie Pseudomonas i Mycobacterium,

• Zakażenia grzybicze,

• Powierzchniowe zapalenie rogówki spowodowane przez wirusy Herpes simplex (drzewkowate zapalenie), Vaccinia, Varicella zoster i większość innych zakażeń wirusowych rogówki i spojówki,

• Pełzakowe zapalenie rogówki,

- Gruźlica,

- Perforacja, owrzodzenie i uraz rogówki z nie wygojonym nabłonkiem (patrz również punkty 4.1 i 4.4)

- Stwierdzone nadciśnienie wewnątrzgałkowe spowodowane przez glikokortykosteroidy - Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

Dexafree - działania niepożądane

Zaburzenia oka

- Bardzo często (> 1/10): Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (po 2 tygodniach stosowania).

- Często (≥1/100 do < 1/10): Dyskomfort, podrażnienie, pieczenie, kłucie, swędzenie i niewyraźne widzenie, często występujące natychmiast po wkropleniu. Objawy te są zazwyczaj łagodne i przemijające, ustępują nie pozostawiając trwałych skutków.

- Niezbyt często (≥1/1000, < 1/100): Mogą wystąpić reakcje uczuleniowe i nadwrażliwości.

Działania niepożądane związane ze stosowaniem kortykosteroidów są następujące: opóźnione gojenie ran, ryzyko wystąpienia zaćmy podtorebkowej tylnej, wystąpienie infekcji oportunistycznych i jaskra.

- Bardzo rzadko (< 1/10 000, w tym pojedyncze doniesienia): Opisano zapalenie spojówek, rozszerzenie źrenicy, obrzęk twarzy, opadanie powiek, zapalenie błony naczyniowej spowodowane przez kortykosteroidy, zwapnienia rogówki, keratopatię krystaliczną, zmiany grubości rogówki, obrzęk rogówki i owrzodzenie rogówki. W przypadku schorzeń powodujących zmniejszenie grubości rogówki miejscowe stosowanie kortykosteroidów może w niektórych przypadkach prowadzić do perforacji rogówki.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

- Rzadko (> 1/1000, < 1/100): W przypadku częstego podawania może nastąpić wchłanianie ogólnoustrojowe, z hamowaniem czynności nadnerczy jako skutkiem.

Dexafree - ciąża i karmienie piersią

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania produktu Dexafree, 1 mg/ml, krople do oczu, roztwór, u kobiet w ciąży, by ocenić możliwość szkodliwego działania. Kortykosteroidy przenikają przez łożysko. U zwierząt obserwowano działanie teratogenne (patrz punkt 5.3). Jednakże do chwili obecnej nie ma dowodów, że podobny skutek występuje u ludzi. Po ogólnoustrojowym podaniu kortykosteroidów w dużych dawkach zgłaszano wpływ na płód/noworodka (zahamowanie wzrostu płodu, zahamowanie działania kory nadnerczy). Jednak skutki te nie były zgłaszane po stosowaniu kortykosteroidów miejscowo do oczu.

Ze względów bezpieczeństwa lepiej unikać stosowania kropli do oczu Dexafree, 1 mg/ml, w okresie ciąży.

Nie wiadomo, czy produkt wydzielany jest z mlekiem matki. Ponieważ całkowita dawka deksametazonu jest mała, produkt Dexafree, 1 mg/ml, krople do oczu, roztwór, może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Dexafree - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Tak, jak w przypadku innych kropli do oczu, przejściowe niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Jeśli wystąpi niewyraźne widzenie, przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu lub obsługi maszyn pacjent musi poczekać, dopóki nie powróci wyraźne widzenie.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Dexamethasoni natrii phosphas

  Dostępne opakowania
  Dexafree

  Dexafree

  krople do oczu, roztwór - 10 minims.a 0,4ml - 1 mg/ml
  LABORATOIRES THEA
  Dexafree

  Dexafree

  krople do oczu, roztwór - 20 minims.a 0,4ml - 1 mg/ml
  LABORATOIRES THEA
  Dexafree

  Dexafree

  krople do oczu, roztwór - 30 minims.a 0,4ml - 1 mg/ml
  LABORATOIRES THEA
  Dexafree

  Dexafree

  krople do oczu, roztwór - 50 minims.a 0,4ml - 1 mg/ml
  LABORATOIRES THEA
  Dexafree

  Dexafree

  krople do oczu, roztwór - 100 minims.a 0,4ml - 1 mg/ml
  LABORATOIRES THEA
  Powiązane artykuły
  Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

  Film łzowy

  Powierzchnia gałki ocznej nieustannie pokryta jest cienką warstwą płynu zwaną filmem łzowym. Jego unikatowy skład chemiczny umożliwia utrzymanie się na powierzchni gałki ocznej i zapobiega zbyt szybkiemu odparowaniu. Pełni on szereg ważnych dla oka funkcji,...

  Okulistyka

  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

  Rogówka jest to struktura oka znajdująca się w przedniej jego części, pełniąca ważną funkcję w procesie widzenia. „Wpuszcza" ona promieniowanie świetlne do oka, odpowiednio je załamując. Proces ten wymaga od rogówki pełnej przezroczystości, dlatego wszelkie...

  Okulistyka

  Jaglica

  Jaglica, inaczej zwana egipskim zapaleniem spojówek lub przewlekłym pęcherzykowym zapaleniem rogówki, to zakaźna choroba oczu, która występuje u osób starszych lub przebywających w Afryce lub Azji. Odpowiedzialny jest za nią drobnoustrój Chlamydia trachomatis....

  Cationorm - przynieś ulgę swoim oczom

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  Wzrok jest niezwykle cenny, dlaczego więc nie oszczędzamy go na co dzień? Zapominamy o podstawowych zasadach profilaktyki, narażając w ten sposób swoje oczy na poważne problemy. Co najbardziej im szkodzi? Praca przy komputerze Dzisiaj dla wielu...

  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

  "Cząsteczkowa chusteczka" na zapalenie rogówki i spojówki

  Naukowcy ogłosili odkrycie nowego leku na zapalenie rogówki i spojówki. Ta zakaźna choroba oczu w samych Stanach Zjednoczonych dotyka rocznie około 15-20 milionów osób. Nowym lekiem jest produkt, określany jako tzw. „cząsteczkowa chusteczka" usuwająca...

  Newsy - leki i suplementy

  GIF wycofuje serie leków Remurel i Ozurdex

  GIF wycofuje serie leków Remurel i Ozurdex

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzje o wycofaniu serii leków Remurel i Ozurdex. Z jakiego powodu? Wycofanie serii leku Remurel GIF zdecydował się na wycofanie serii leku Remurel, ze względu na protokół z badań przeprowadzonych przez Narodowy...

  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

  Zapalenie tęczówki i rogówki

  Oczy są naszym oknem na świat, jednak jeśli nie troszczymy się o nie odpowiednio mogą wystąpić różne choroby oczu. Zapalenie tęczówki i zapalenie rogówki to schorzenia oczu, które znacząco utrudnią nam oglądanie tego świata, a jeśli zostaną zignorowane...

  Krótkowzroczność

  Krótkowzroczność - przyczyny, leczenie

  Krótkotrwałość wynika z wydłużenia gałki ocznej w tylnym biegunie twardówki, naczyniówki i siatkówki, które prowadzi do uwypuklenia rogówki i soczewki, lub też ze zbytniej kulistości rogówki bądź soczewki. Promienie światła ogniskowane są zatem nie bezpośrednio...

  Okulistyka

  Środowisko a oczy

  Środowisko a oczy? Czy to, co nas otacza, ma wpływ na nasz zmysł widzenia? Wzrok jest podstawowym zmysłem, za pomocą którego odbieramy bodźce ze świata zewnętrznego. Oczy narażone są na działanie czynników środowiskowych, które je upośledzają, co prowadzi...

  Okulistyka

  Oczy - wpływ środowiska, ochrona przed promieniami UV

  Oczy to narząd wzroku, który narażony jest na działanie środowiska zewnętrznego, co często manifestuje się upośledzającymi komfort życia dolegliwościami, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do trwałego zmniejszenia ostrości wzroku. Oczy - promieniowanie...