Decaven

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Dawka
-
Ilość
25 but.a 40ml
Typ
Lecznictwo zamknięte
Refundacja
Nie
Producent: BAXTER POLSKA SP. Z O. O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Decaven - ulotka preparatu

Decaven - opis

DECAVEN wskazany jest jako składnik żywienia dożylnego, w celu pokrycia podstawowego lub umiarkowanie zwiększonego zapotrzebowania na pierwiastki śladowe podczas żywienia pozajelitowego.

Decaven - skład

1000 ml zawiera

żelaza glukonian

199,9 mg

miedzi glukonian

85 mg

manganu glukonian

40,5 mg

cynku glukonian

1742 mg

sodu fluorek

80 mg

kobaltu(II) glukonian

0,280 mg

sodu jodek

0,045 mg

sodu selenin

3,83 mg

amonu heptamolibdenian

1,08 mg

chromu chlorek

1,14 mg

Gęstość

1,00 g/cm3

Osmolalność

19 mOsmol/kg wody

Osmolarność

17,6 mOsmol/litr

Zawartość w opakowaniu 40 ml

 

DECAVEN

Skład molarny/ 40ml

DECAVEN

Skład wagowy/ 40ml

Żelazo; Fe(II)

17,9 μmol

1,000 mg

Cynk; Zn(II)

153,0 μmol

10,00 mg

Miedz; Cu(II)

7,550 μmol

0,480 mg

Mangan; Mn(II)

3,640 μmol

0,200 mg

Fluor; F(I)

76,30 μmol

1,450 mg

Kobalt; Co(II)

0,0250 μmol

1,470 μg

Jod; I(I)

0,0120 μmol

1,520 μg

Selen, Se(IV)

0,8870 μmol

0,070 mg

Molibden; Mo(VI)

0,2610 μmol

0,025 mg

Chrom; Cr(III)

0,2890 μmol

0,015 mg

Substancje pomocnicze, patrz pkt. 6.1.

Decaven - dawkowanie

Przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych.

Zalecaną dawką dobową dla pacjentów o przeciętnym i umiarkowanie zwiększonym zapotrzebowaniu na pierwiastki śladowe jest jedna butelka (40 ml) koncentratu DECAVEN.

W przypadkach znacznie podwyższonego zapotrzebowania na pierwiastki śladowe (takich jak rozległe oparzenia, nasilony katabolizm pourazowy) można podać 2 butelki (80 ml) koncentratu DECAVEN na dobę, monitorując poziom pierwiastków śladowych w surowicy.

Nie należy podawać koncentratu DECAVEN w postaci nierozcieńczonej.

Rozcieńczając DECAVEN należy uwzględniać końcową osmolarność roztworu. np.:

 • 40 ml koncentratu DECAVEN można rozcieńczyć dodając co najmniej 250 ml 0,9% roztworu chlorku sodu do wlewów dożylnych,
 • 40 ml koncentratu DECAVEN można rozcieńczyć dodając co najmniej 500 ml 5% do 70% roztworu glukozy do wlewów dożylnych. Jeśli DECAVEN zostanie rozcieńczony roztworem glukozy o stężeniu powyżej 20%, powstałego roztworu nie można podawać bez dalszego rozcieńczenia w taki sposób, aby ostateczne stężenie glukozy nie przekraczało 20%, ze względu na końcową osmolarność roztworu.

DECAVEN można stosować w postaci koncentratu jako dodatek do mieszanin do żywienia pozajelitowego. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność składników łączonych preparatów.

Patrz pkt. 6.2 (Niezgodności farmaceutyczne) i pkt. 6.6 (Instrukcja dotycząca przygotowania produktu leczniczego do stosowania i usuwania jego pozostałości).

Decaven - środki ostrożności

DECAVEN można podawać po dokładnym zbadaniu parametrów klinicznych i biologicznych. Przy przewlekłym stosowaniu odżywiania pozajelitowego należy regularnie oznaczać stężenie manganu we krwi. Jeśli stężenie manganu wzrośnie do wartości potencjalnie toksycznych, niezbędne jest obniżenie dawki preparatu DECAVEN lub zaprzestanie wlewu.

Należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu preparatu DECAVEN pacjentom z zaburzonym wydzielaniem żółci, gdyż może dojść do zaburzeń eliminacji manganu, miedzi i cynku z żółcią, prowadzących do nagromadzenia tych pierwiastków w organizmie i do przedawkowania.

DECAVEN należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, ponieważ wydalanie niektórych pierwiastków śladowych (selenu, fluoru, chromu, molibdenu i cynku) może być wówczas znacznie zmniejszone.

W zaburzeniach czynności nerek i wątroby oraz w przypadkach łagodnej cholestazy należy dostosować dawkowanie do stanu chorego.

U pacjentów odżywianych przez dłuższy czas pozajelitowo obserwuje się większą częstość występowania niedoborów żelaza, cynku i selenu. Ponieważ DECAVEN zawiera bardzo mało jodu, mogą wystąpić niedobory tego pierwiastka, jeśli nie dostarczy się go w inny sposób. W takich przypadkach, jeśli to konieczne, należy odpowiednio dostosować dawkowanie, używając dodatkowo roztworów zawierających jedynie te wybrane składniki.

U pacjentów poddawanych licznym transfuzjom krwi, przy równoczesnym podawaniu dożylnym preparatu DECAVEN wzrasta ryzyko przeciążenia żelazem.

Decaven - przedawkowanie

Przedawkowanie preparatu DECAVEN jest bardzo mało prawdopodobne, gdyż ilość pierwiastków śladowych zawartych w jednej butelce preparatu jest znacznie niższa od przyjętych wartości toksycznych. W pojedynczych przypadkach, przy dożylnym podawaniu żelaza obserwowano reakcje anafilaktyczne. Jeśli podejrzewa się przedawkowanie, należy przerwać podawanie preparatu DECAVEN. Przedawkowanie można stwierdzić po wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych.

Decaven - przeciwskazania

Preparatu DECAVEN nie należy podawać:

 • dzieciom lub pacjentom o masie ciała poniżej 40 kg,
 • w przypadku stwierdzonej cholestazy (stężenie bilirubiny w surowicy > 140 μmol/l),
 • pacjentom uczulonym na którykolwiek ze składników preparatu,
 • w przypadkach choroby Wilsona i hemochromatozy,
 • jeśli stężenie w surowicy któregoś z pierwiastków śladowych zawartych w preparacie DECAVEN jest podwyższone.

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Decaven - działania niepożądane

Nie stwierdzono.

Nie należy spodziewać się działań niepożądanych, jeśli preparat stosuje się zgodnie z podanymi powyżej zaleceniami.

Decaven - ciąża i karmienie piersią

Brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu DECAVEN w okresie ciąży i laktacji. Dlatego potrzebę podawania preparatu DECAVEN w okresie ciąży i laktacji należy dokładnie rozważyć i nie należy podawać leku, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Decaven - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem preparatu Decaven na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Dostępne opakowania
  Decaven

  Decaven

  koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji - 25 but.a 40ml
  BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
  Powiązane artykuły
  Inne choroby neurologiczne

  Głodna życia. Kiedy szklanka wody powoduje ból (WIDEO)

  Głodna życia. Kiedy szklanka wody powoduje ból (WIDEO)

  Historia Anny Świrk dla wielu osób może być niewyobrażalna. Jeszcze nie tak dawno, bo 3-4 lata temu, żyła jak każda zdrowa, młoda osoba. Niestety jej życie zostało wywrócone do góry nogami i dzisiaj musi zmagać się z bardzo rzadką i nieuleczalną chorobą....

  Samokontrola okołoposiłkowa

  Co się dzieje, gdy zjadamy posiłek? (WIDEO)

  Co się dzieje, gdy zjadamy posiłek? (WIDEO)

  Reakcja organizmu na zjedzony posiłek Maksymalne stężenie glukozy u ludzi zdrowych pojawia się w godzinę po rozpoczęciu spożycia pokarmów, wynosi ok. 140 mg/dl i powraca do wartości sprzed posiłku w czasie 2-3 godzin. Jeśli chodzi o wchłanianie węglowodanów...

  Normy laboratoryjne

  Glukoza we krwi - charakterystyka, badanie stężenia

  Glukoza we krwi jest jednym ze wskaźników sprawdzanych podczas badania krwi. Analiza biochemiczna krwi pozwala ustalić na ile nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Stężenie glukozy we krwi daje informację o metabolizmie cukru oraz ewentualnych chorobach...

  Newsy - leki i suplementy

  GIF wycofuje serie leku NuTRIflex Lipid special

  GIF wycofuje serie leku NuTRIflex Lipid special

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu serii leków NuTRIflex Lipid special. To preparat używany do żywienia pozajelitowego. Z obrotu zostało wycofanych kilka serii tego specyfiku. Dlaczego? Wycofanie leku NuTRIflex Lipid special Główny...

  Cukrzyca typu 1 - zachorowalność, leczenie i życie z chorobą

  Co to jest cukrzyca typu pierwszego?

  Cukrzyca typu pierwszego jest przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, iż to sam organizm prowadzi do niszczenia swoich własnych komórek, w tym przypadku są to komórki beta wysp trzustkowych. Niestety nie ma obecnie lekarstwa, które...

  Leczenie cukrzycy

  Mniejsze ryzyko hipoglikemii z lekami inkretynowymi

  Wiele osób cierpiących na cukrzycę typu 2 obawia się hipoglikemii, czyli niebezpiecznego powikłania terapii cukrzycy. Dzięki nowym lekom inkretynowym zagrożenie niedocukrzenia zostało zminimalizowane… Cukrzyca typu 2 Cukrzyca to zaburzenie metabolizmu...

  Newsy

  Lokalizacja tkanki tłuszczowej a rozwój cukrzycy

  Ilość tkanki tłuszczowej ma wpływ na ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób serca i udarów. Najnowsze badania donoszą o wpływie genetyki na powiązanie otyłości z występowaniem tych chorób. Jak powszechnie wiadomo, insulina jest hormonem kontrolującym poziom...

  Cukrzyca typu 2 - przyczyny, objawy, leczenie

  Co ma wpływ na cukrzycę typu 2? (WIDEO)

  Co ma wpływ na cukrzycę typu 2? (WIDEO)

  Rozwój cukrzycy typu 2 Cukrzycę typu 2 nie powoduje jedynie jeden czynnik. Może bowiem ich być nawet kilka naraz, aby doszło do rozwoju choroby. Warto wiedzieć jednak, że nie są one równoważne. Chorobę może powodować interakcja między czynnikami genetycznymi...