Damelium

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki twarde
Dawka
0,408 g
Ilość
16 kaps.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ACTAVIS GROUP PTC EHF.

Damelium - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Damelium - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Damelium - opis

Lymecyklina jest wskazana w leczeniu trądziku pospolitego (acne vulgaris) o nasileniu umiarkowanym i ciężkim (patrz punkt 4.4 i 5.1).

Należy uwzględnić oficjalne zalecenia dotyczące właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Damelium - skład

Każda kapsułka twarda zawiera 408 mg lymecykliny (Lymecyclinum),co odpowiada 300 mg tetracykliny.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Damelium - dawkowanie

Pacjenci dorośli

Zwykle stosowana dawka, w długotrwałym leczeniu trądziku pospolitego o nasileniu umiarkowanym i ciężkim, to 1 kapsułka na dobę, którą należy popić co najmniej połową szklanki wody i przyjmować w pozycji stojącej. Kapsułkę należy przyjąć z lekkim posiłkiem niezawierającym produktów mlecznych. Leczenie należy kontynuować, przez co najmniej 8 do 12 tygodni, jednakże istotne jest, aby ograniczyć stosowanie produktu do najkrótszego możliwego czasu i zaprzestać stosowania, kiedy dalsza poprawa jest mało prawdopodobna. Czas leczenia nie powinien przekroczyć 6 miesięcy.

Pacjenci w podeszłym wieku

Tak jak w przypadku innych tetracyklin, nie jest wymagane dostosowanie dawki.

Dzieci i młodzież

Produktu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Dzieciom w wieku powyżej 12 lat może być podawana dawka jak dla pacjentów dorosłych.

Niewydolność nerek:

W przypadku niewydolności nerek, szybkość wydalania tetracykliny jest zmniejszona, dlatego normalne dawkowanie może prowadzić do kumulacji. W przypadku niewydolności nerek zaleca się zmniejszenie dawki i ewentualnie kontrolę stężenia w surowicy krwi.

Damelium - środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania może powodować występowanie organizmów opornych i nadkażeń.

U mikroorganizmów może rozwinąć się oporność krzyżowa na tetracykliny, a u pacjentów - nadwrażliwość krzyżowa.

Tetracykliny należy ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, ponieważ kumulacja zwiększa toksyczność. Konieczne jest uważne monitorowanie dawkowania poprzez kontrolowanie stężenia w osoczu. Wysoka dawka tetracyklin może być hepatoksyczna, dlatego inne hepatoksyczne produkty lecznicze należy stosować bardzo ostrożnie.

Tetracykliny mogą powodować nadwrażliwość na światło słoneczne, co objawia się nadmierną opalenizną; jednakże odnotowano tylko bardzo rzadkie przypadki po lymecyklinie. Pacjentów należy poinformować, że taka reakcja może wystąpić i przestrzec, aby unikali bezpośredniej ekspozycji na naturalne i sztuczne światło słoneczne oraz uprzedzić, że leczenie należy przerwać, jeśli wystąpią pierwsze objawy rumienia skórnego lub dyskomfortu skóry.

Produkt może powodować zaostrzenie tocznia rumieniowatego układowego.

Produkt może powodować słabą blokadę nerwowo-mięśniową, dlatego powinien być ostrożnie stosowany u pacjentów z miastenią.

Tetracykliny w pewnym stopniu są wchłaniane przez rozwijające się kości oraz zęby i mogą powodować przebarwienia i hipoplazję szkliwa.

Tetracykliny należy bardzo ostrożnie podawać pacjentom z niewydolnością nerek, ponieważ kumulacja zwiększa toksyczność. Może być konieczne zmniejszenie dawki. Wysokie dawki tetracyklin mogą być nefrotoksyczne.

Podczas leczenia tetracyklinami obserwowano wybrzuszenie ciemiączka u niemowląt i łagodne nadciśnienie śródczaszkowe u pacjentów dorosłych. Dlatego też leczenie lymecykliną należy zakończyć, jeśli wystąpią objawy zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego.

W przypadku umiarkowanie nasilonego trądziku pospolitego, leczenie lymecykliną jest wskazane tylko wtedy, gdy leczenie miejscowe jest nieskuteczne.

Damelium - przedawkowanie

Brak jest specyficznego antidotum, ale zalecane jest jak najszybsze płukanie żołądka. Należy rozważyć wdrożenie leczenia wspomagającego oraz utrzymać dużą podaż płynów.

Damelium - przeciwwskazania

Produkt Damelium jest przeciwwskazany w przypadku:

- nadwrażliwości na lymecyklinę lub na którąkolwiek tetracyklinę, lub substancję pomocniczą - pacjentów z ciężką niewydolnością nerek

- dzieci w wieku poniżej 12 lat

- ciąży i okresu karmienia piersią

- jednoczesnego stosowania doustnych retinoidów i skojarzenia z retinoidami stosowanymi ogólnie (patrz punkt 4.5 i 4.8).

Damelium - działania niepożądane

Najczęściej występujące działania niepożądane, które zgłaszano podczas leczenia lymecykliną to zaburzenia żołądka i jelit: nudności, ból brzucha, biegunka oraz zaburzenia układu nerwowego: ból głowy.

Do najpoważniejszych działań niepożądanych, które zgłaszano podczas leczenia lymecykliną należą: zespół Stevensa-Johnsona, reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy i nadciśnienie śródczaszkowe.

Zastosowano następujące definicje częstości występowania:

Często (≥1/100 do < 1/10)

Nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Klasyfikacja układów i narządów

Częstość występowania działania niepożądanego

Działanie niepożądane

Zaburzenia krwi i układu limfatycznego

Nieznana

Neutropenia

Trombocytopenia

Zaburzenia oka

Nieznana

Zaburzenia widzenia

Zaburzenia żołądka i jelit

Często

Nudności

Ból brzucha

Biegunka

Nieznana

Ból w nadbrzuszu

Zapalenie języka Wymioty

Zapalenie jelit

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Nieznana

Gorączka

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Nieznana

Żółtaczka

Zaburzenia układu immunologicznego

Nieznana

Reakcja anafilaktyczna

Nadwrażliwość

Pokrzywka

Obrzęk naczynioruchowy

Badania diagnostyczne

Nieznana

Zwiększenie aktywności aminotransferaz

Zwiększenie aktywności fosfatazy alkalicznej we krwi Zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi

Zaburzenia układu nerwowego

Często

Ból głowy

Nieznana

Zawroty głowy

*Nadciśnienie śródczaszkowe

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Nieznana

Wysypka z rumieniem Reakcje nadwrażliwości na światło

Świąd

Zespół Stevensa-Johnsona

* Uwaga: występowanie objawów klinicznych, w tym zaburzeń widzenia lub bólów głowy powinno uprawdopodobnić diagnozę nadciśnienia czaszkowego. Leczenie należy przerwać, jeśli podejrzewa się zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego podczas leczenia lymecykliną.

Działania niepożądane ogólnie dotyczące tetracyklin

Podczas leczenia tetracyklinami obserwowano u niemowląt występowanie łagodnego nadciśnienia śródczaszkowego i wybrzuszenie ciemiączka z możliwymi objawami, takimi jak: bóle głowy, zaburzenia widzenia, w tym zamazane widzenie, mroczki, podwójne widzenie lub trwała utrata wzroku.

Ogólnie zgłaszano następujące działania niepożądane po przyjęciu tetracyklin, które mogą wystąpić podczas leczenia lymecykliną: dysfagia, zapalenie przełyku, owrzodzenia, zapalenie trzustki, przebarwienia zębów, zapalenie wątroby, niewydolność wątroby.

Dyschromia zębów i (lub) hipoplazja szkliwa może wystąpić, jeżeli produkt jest podawany dzieciom młodszym niż 8 lat.

Tak jak w przypadku wszystkich antybiotyków namnażanie niewrażliwych organizmów może powodować kandydozy, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy (namnażanie Clostridium difficile), zapalenie języka, zapalenie jamy ustnej, zapalenie pochwy lub gronkowcowe zapalenie jelit.

Damelium - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie obserwowano wpływu tetracykliny na rozwój zarodka u zwierząt.

Tetracykliny łatwo przechodzą przez barierę łożyska.

Tetracykliny są selektywnie wchłaniane przez rozwijające kości oraz zęby, co może powodować przebarwienia zębów i hipoplazję szkliwa. Dlatego też nie należy stosować lymecykliny u pacjentek w ciąży (patrz punkt 4.3).

Karmienie piersią

Tetracykliny są dystrybuowane do mleka. Dlatego też nie należy stosować lymecykliny u pacjentek karmiących piersią (ryzyko hipoplazji szkliwa lub dyschromii u niemowląt) (patrz punkt 4.3).

Wpływ na płodność

Wpływ lymecykliny na płodność u ludzi nie jest znany. U szczurów, tetracykliny powodują zmniejszenie masy jądra, najądrza i pęcherzyków nasiennych. Dodatkowo odnotowano zmniejszenie ruchliwości plemników, odsetka żywych plemników i zmiany histopatologiczne w jądrach.

Damelium - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań wpływu produktu leczniczego Damelium na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Lymecyclinum

  Substancja, która jest tetracykliną, działającą bakteriobójczo przez hamowanie syntezy białek na poziomie rybosomalnym. Stosowana jest w leczeniu trądziku pospolitego o umiarkowanym i ciężkim nasileniu ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków oraz trądziku różowatym.

  Dostępne opakowania
  Damelium

  Damelium

  kapsułki twarde - 16 kaps. - 0,408 g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Damelium

  Damelium

  kapsułki twarde - 28 kaps. - 0,408 g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Damelium

  Damelium

  kapsułki twarde - 56 kaps. - 0,408 g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Powiązane artykuły
  Leczenie boreliozy - metody, domowe sposoby, antybiotykoterapia

  Kontrowersyjne metody leczenia boreliozy

  Kontrowersyjne metody leczenia boreliozy

  Borelioza należy do najczęstszych chorób zakaźnych przenoszonych przez kleszcze. Jest to choroba wielonarządowa, która nieleczona może prowadzić do licznych powikłań nawet po wielu latach. Problem boreliozy w Polsce jest monitorowany od 1996 roku, kiedy...

  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Tungoza - przyczyny, objawy i leczenie zakażenia

  Tungoza - przyczyny, objawy i leczenie zakażenia

  Tungoza to choroba zakaźna wywoływana przez pchłę piaskową. Występuje głównie w krajach tropikalnych. Zwykle objawia się silnym świądem i bolesnym owrzodzeniem na skórze. Ponieważ pasożyt żyje w ziemi, zmiany lokalizują się zwykle w obrębie stóp. Nieleczona...

  Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

  Pierścień Woronoffa - przyczyny, objawy i leczenie

  Pierścień Woronoffa - przyczyny, objawy i leczenie

  Pierścień Woronoffa jest jednym z objawów łuszczycy. To białe zabarwienie skóry pojawiające się wokół charakterystycznych grudek, będących objawem choroby. Symptom ten ma związek z obkurczaniem się naczyń krwionośnych. Zmiany mogą występować na całym...

  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Leishmania - co to jest, objawy, leczenie

  Leishmania - co to jest, objawy, leczenie

  Leishmania to rodzaj pasożytniczych pierwotniaków, wywołujących chorobę nazywaną leiszmaniozą (zarażają się nią zazwyczaj osoby podróżujące do krajów tropikalnych). Choroba przenoszona jest przez samice muchówek (z rodzaju Lutzomyia i Phlebotomus). Według...

  Mieszkaj zdrowo

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Choć mówi się, że obecność pająków to oznaka zdrowego domu, większość osób woli pozbyć się tych niechcianych lokatorów. Podpowiadamy proste i skuteczne metody. Zapachy, których pająki nie lubią Pająki budzą niechęć wielu osób. Ich ugryzienia mogą...

  Newsy

  Kąpiel pod prysznicem. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

  Kąpiel pod prysznicem. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

  Kąpiel pod prysznicem nie tylko odżywia skórę, ale także koi zmysły. Niestety okazuje się, że zbyt długa i gorąca kąpiel pod prysznicem może prowadzić do wysuszenia oraz podrażnienia skóry. Aby temu zapobiec, eksperci radzą pożegnać się ze swoimi przyzwyczajeniami...