Stosowanie Dalacinu dopochwowo a krwawienia
Czy krwawienie z macicy to działanie niepożądane leku dalacin podanego dopochwowo? Czym można zastąpić lek dalacin?
Czy krwawienie z macicy to działanie niepożądane leku dalacin podanego dopochwowo? Czym można zastąpić lek dalacin?
Dalacin T - dermatolog przepisała mi emulsje, ale kompltenie zapomniałam zapytać czy na Dalacin można nakładać jakiś lekki podkład lub puder? Oczywiście w odstępie czasowym.
Czy mogę równocześnie stosować antybiotyk dalacin C( zapisany przez dentystę) i aescin (zapisany w szpitalu na stłuczenie głowy)? Czy muszę po skończeniu zażywania aescinu zacząć dopiero dalacin c? Dodam, że aescin zażywam 2 razy dziennie, a dalacin c mam zażywać 3 razy dziennie
Dzień dobry, mam problem z połknięciem kapsułki dalacin C, czy moge ją rozpuścić ?, wysypać. Lekarz nie moze mi przepisać innego leku
Proszę o podanie jakiejś nazwy antybiotyku mającego zastosowanie w takich przypadkach jak antybiotyk Dalacin C ale prosze podać jakiś mniej toksyczny niż Dalacin, którego stosowanie niesie mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Krem dopochwowy Dalacin stosuje się w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy, wywołanego przez wrażliwe drobnoustroje.
5 g kremu (zawartość aplikatora) zawiera 100 mg klindamycyny w postaci klindamycyny fosforanu.
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
5 g kremu (100 mg klindamycyny), co odpowiada pojemności jednego aplikatora, raz na dobę, najlepiej przed udaniem się na spoczynek nocny, przez 3 do 7 kolejnych dni.
Sposób podawania
Krem należy stosować dopochwowo za pomocą aplikatora jednorazowego użycia. Przed użyciem należy napełnić aplikator. W pozycji leżącej wprowadzić aplikator głęboko do pochwy, a następnie podać krem przez naciśnięcie tłoka.
Stosowanie kremu dopochwowego Dalacin może być przyczyną namnażania w pochwie drobnoustrojów niewrażliwych na klindamycynę, zwłaszcza drożdżaków.
Podawanie klindamycyny, podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, wiąże się z ryzykiem wystąpienia biegunki i rzekomobłoniastego zapalenia jelit, mimo, że antybiotyk wchłania się z kremu tylko w minimalnym stopniu.
Jeśli u pacjentki wystąpi ciężka lub uporczywa biegunka, należy natychmiast przerwać stosowanie produktu i wdrożyć odpowiednią diagnostykę oraz leczenie.
Zaleca się, aby podczas stosowania kremu dopochwowego Dalacin pacjentka nie współżyła płciowo ani nie stosowała tamponów dopochwowych lub irygacji pochwy.
Dalacin, krem dopochwowy zawiera składniki, które mogą uszkadzać produkty wytworzone z gumy i lateksu, takie jak krążki dopochwowe czy prezerwatywy, osłabiając ich skuteczność w zapobieganiu ciąży lub ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową w tym AIDS. Dlatego nie zaleca się używania prezerwatyw ani krążków dopochwowych w trakcie stosowania produktu.
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności kremu dopochwowego Dalacin u dzieci.
Krem dopochwowy Dalacin zawiera glikol propylenowy i alkohol cetostearylowy.
Produkt leczniczy może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Klindamycyny fosforan stosowany dopochwowo może wchłaniać się w ilościach powodujących ogólne działania niepożądane klindamycyny (patrz punkty 4.4 i 4.8). W razie przedawkowania zaleca się zastosowanie leczenia objawowego i podtrzymującego czynności życiowe.
Nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Krem dopochwowy jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentek, u których po zastosowaniu antybiotyków występowało zapalenie okrężnicy.
Bezpieczeństwo stosowania klindamycyny w postaci kremu dopochwowego oceniono w badaniach klinicznych prowadzonych u kobiet niebędących w ciąży i u kobiet ciężarnych w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Poniższe działania niepożądane zaobserwowano u mniej niż 10% pacjentek.
Częstość występowania działań niepożądanych pogrupowano według następującej klasyfikacji: często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100) i częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia ucha i błędnika Niezbyt często: zawroty głowy.
Zaburzenia endokrynologiczne
Częstość nieznana: nadczynność tarczycy.
Zaburzenia żołądka i jelit
Często: skurcze w obrębie jamy brzusznej.
Niezbyt często: uogólniony ból brzucha, cuchnący oddech (halitoza), biegunka, nudności, wymioty, zaparcia, niestrawność, wzdęcia z oddawaniem gazów.
Częstość nieznana: miejscowy ból brzucha, wzdęcia, zaburzenia żołądka i jelit.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Częstość nieznana: obrzęk zapalny, uogólniony ból.
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Często: kandydoza pochwy, zapalenie sromu i pochwy.
Niezbyt często: zapalenie (zakażenie) pochwy, zakażenia dróg moczowych, uogólniona kandydoza, zakażenia grzybicze.
Częstość nieznana: rzęsistkowe zapalenie pochwy, zakażenia bakteryjne, zakażenia górnych dróg oddechowych, kandydoza skóry.
Zaburzenia układu immunologicznego Niezbyt często: reakcje alergiczne.
Badania diagnostyczne
Częstość nieznana: nieprawidłowe wyniki badań mikrobiologicznych.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej Częstość nieznana: ból pleców.
Zaburzenia układu nerwowego
Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy.
Częstość nieznana: zaburzenia smaku.
Ciąża, połóg i okres okołoporodowy Częstość nieznana: nieprawidłowy poród.
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi Często: zaburzenia sromu i pochwy.
Niezbyt często: ból pochwy, upławy.
Częstość nieznana: zaburzenia miesiączkowania, krwotok maciczny, endometrioza, ból miednicy.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Niezbyt często: bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, cukromocz, białkomocz.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: Niezbyt często: krwawienie z nosa.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Często: świąd (w miejscach innych niż miejsce podania).
Niezbyt często: wysypka, rumień, pokrzywka.
Częstość nieznana: wysypka grudkowo-plamista.
Ciąża
W badaniach rozrodczości myszy i szczurów po podskórnym i doustnym podaniu klindamycyny w dawce od 20 mg/kg mc. do 600 mg/kg mc. na dobę nie wykazano zaburzeń płodności ani szkodliwego działania klindamycyny na płód. U jednego szczepu myszy obserwowano rozszczepienie podniebienia; powyższe zjawisko nie występowało u innych szczepów myszy ani innych gatunków, w związku z tym zostało uznane za specyficzne dla danego szczepu.
W badaniach klinicznych z użyciem klindamycyny w postaci kremu dopochwowego, prowadzonych u kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży systematycznie otrzymujących klindamycynę w postaci kremu dopochwowego, nie zaobserwowano zwiększonej częstości występowania nieprawidłowości. Brak wystarczających danych z badań klinicznych dotyczących stosowania klindamycyny u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Krem dopochwowy Dalacin można stosować w pierwszym trymestrze ciąży tylko w przypadku wyraźnej konieczności.
Przed zastosowaniem kremu dopochwowego Dalacin u kobiet w ciąży należy rozważyć stosunek ryzyka do ewentualnych korzyści wynikających z użycia produktu przez pacjentkę.
Laktacja
Brak danych dotyczących przenikania klindamycyny do mleka matki podczas stosowania kremu dopochwowego. Wiadomo jednak, że klindamycyna po doustnym lub pozajelitowym podaniu przenika do mleka matki. Należy jednak pamiętać, że po dopochwowym podaniu produktu Dalacin, stężenia klindamycyny w osoczu są około 200-krotnie mniejsze niż po podaniu doustnym lub pozajelitowym. W związku z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych u karmionych niemowląt, należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia lub o zaprzestaniu stosowania kremu, biorąc pod uwagę znaczenie stosowania leku u matki.
Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Komentarze