Dalacin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krem dopochwowy
Dawka
0,02 g/g
Ilość
40 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: PFIZER EUROPE MA EEIG

Pytania do farmaceuty

Odpowiednik leku Dalacin C

Proszę o podanie jakiejś nazwy antybiotyku mającego zastosowanie w takich przypadkach jak antybiotyk Dalacin C ale prosze podać jakiś mniej toksyczny niż Dalacin, którego stosowanie niesie mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

POKAŻ WIĘCEJ

Dalacin - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Dalacin - opis

Krem dopochwowy Dalacin stosuje się w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy, wywołanego przez wrażliwe drobnoustroje.

Dalacin - skład

5 g kremu (zawartość aplikatora) zawiera 100 mg klindamycyny w postaci klindamycyny fosforanu.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Dalacin - dawkowanie

5 g kremu (100 mg klindamycyny), co odpowiada pojemności jednego aplikatora, raz na dobę, najlepiej przed udaniem się na spoczynek nocny, przez 3 do 7 kolejnych dni.

Sposób podawania

Krem należy stosować dopochwowo za pomocą aplikatora jednorazowego użycia. Przed użyciem należy napełnić aplikator. W pozycji leżącej wprowadzić aplikator głęboko do pochwy, a następnie podać krem przez naciśnięcie tłoka.

Dalacin - środki ostrożności

Stosowanie kremu dopochwowego Dalacin może być przyczyną namnażania w pochwie drobnoustrojów niewrażliwych na klindamycynę, zwłaszcza drożdżaków.

Podawanie klindamycyny, podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, wiąże się z ryzykiem wystąpienia biegunki i rzekomobłoniastego zapalenia jelit, mimo, że antybiotyk wchłania się z kremu tylko w minimalnym stopniu.

Jeśli u pacjentki wystąpi ciężka lub uporczywa biegunka, należy natychmiast przerwać stosowanie produktu i wdrożyć odpowiednią diagnostykę oraz leczenie.

Zaleca się, aby podczas stosowania kremu dopochwowego Dalacin pacjentka nie współżyła płciowo ani nie stosowała tamponów dopochwowych lub irygacji pochwy.

Dalacin, krem dopochwowy zawiera składniki, które mogą uszkadzać produkty wytworzone z gumy i lateksu, takie jak krążki dopochwowe czy prezerwatywy, osłabiając ich skuteczność w zapobieganiu ciąży lub ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową w tym AIDS. Dlatego nie zaleca się używania prezerwatyw ani krążków dopochwowych w trakcie stosowania produktu.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności kremu dopochwowego Dalacin u dzieci.

Krem dopochwowy Dalacin zawiera glikol propylenowy i alkohol cetostearylowy.

Produkt leczniczy może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Dalacin - przedawkowanie

Klindamycyny fosforan stosowany dopochwowo może wchłaniać się w ilościach powodujących ogólne działania niepożądane klindamycyny (patrz punkty 4.4 i 4.8). W razie przedawkowania zaleca się zastosowanie leczenia objawowego i podtrzymującego czynności życiowe.

Dalacin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Krem dopochwowy jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentek, u których po zastosowaniu antybiotyków występowało zapalenie okrężnicy.

Dalacin - działania niepożądane

Bezpieczeństwo stosowania klindamycyny w postaci kremu dopochwowego oceniono w badaniach klinicznych prowadzonych u kobiet niebędących w ciąży i u kobiet ciężarnych w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Poniższe działania niepożądane zaobserwowano u mniej niż 10% pacjentek.

Częstość występowania działań niepożądanych pogrupowano według następującej klasyfikacji: często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100) i częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia ucha i błędnika Niezbyt często: zawroty głowy.

Zaburzenia endokrynologiczne

Częstość nieznana: nadczynność tarczycy.

Zaburzenia żołądka i jelit

Często: skurcze w obrębie jamy brzusznej.

Niezbyt często: uogólniony ból brzucha, cuchnący oddech (halitoza), biegunka, nudności, wymioty, zaparcia, niestrawność, wzdęcia z oddawaniem gazów.

Częstość nieznana: miejscowy ból brzucha, wzdęcia, zaburzenia żołądka i jelit.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Częstość nieznana: obrzęk zapalny, uogólniony ból.

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

Często: kandydoza pochwy, zapalenie sromu i pochwy.

Niezbyt często: zapalenie (zakażenie) pochwy, zakażenia dróg moczowych, uogólniona kandydoza, zakażenia grzybicze.

Częstość nieznana: rzęsistkowe zapalenie pochwy, zakażenia bakteryjne, zakażenia górnych dróg oddechowych, kandydoza skóry.

Zaburzenia układu immunologicznego Niezbyt często: reakcje alergiczne.

Badania diagnostyczne

Częstość nieznana: nieprawidłowe wyniki badań mikrobiologicznych.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej Częstość nieznana: ból pleców.

Zaburzenia układu nerwowego

Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy.

Częstość nieznana: zaburzenia smaku.

Ciąża, połóg i okres okołoporodowy Częstość nieznana: nieprawidłowy poród.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi Często: zaburzenia sromu i pochwy.

Niezbyt często: ból pochwy, upławy.

Częstość nieznana: zaburzenia miesiączkowania, krwotok maciczny, endometrioza, ból miednicy.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Niezbyt często: bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, cukromocz, białkomocz.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: Niezbyt często: krwawienie z nosa.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Często: świąd (w miejscach innych niż miejsce podania).

Niezbyt często: wysypka, rumień, pokrzywka.

Częstość nieznana: wysypka grudkowo-plamista.

Dalacin - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

W badaniach rozrodczości myszy i szczurów po podskórnym i doustnym podaniu klindamycyny w dawce od 20 mg/kg mc. do 600 mg/kg mc. na dobę nie wykazano zaburzeń płodności ani szkodliwego działania klindamycyny na płód. U jednego szczepu myszy obserwowano rozszczepienie podniebienia; powyższe zjawisko nie występowało u innych szczepów myszy ani innych gatunków, w związku z tym zostało uznane za specyficzne dla danego szczepu.

W badaniach klinicznych z użyciem klindamycyny w postaci kremu dopochwowego, prowadzonych u kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży systematycznie otrzymujących klindamycynę w postaci kremu dopochwowego, nie zaobserwowano zwiększonej częstości występowania nieprawidłowości. Brak wystarczających danych z badań klinicznych dotyczących stosowania klindamycyny u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Krem dopochwowy Dalacin można stosować w pierwszym trymestrze ciąży tylko w przypadku wyraźnej konieczności.

Przed zastosowaniem kremu dopochwowego Dalacin u kobiet w ciąży należy rozważyć stosunek ryzyka do ewentualnych korzyści wynikających z użycia produktu przez pacjentkę.

Laktacja

Brak danych dotyczących przenikania klindamycyny do mleka matki podczas stosowania kremu dopochwowego. Wiadomo jednak, że klindamycyna po doustnym lub pozajelitowym podaniu przenika do mleka matki. Należy jednak pamiętać, że po dopochwowym podaniu produktu Dalacin, stężenia klindamycyny w osoczu są około 200-krotnie mniejsze niż po podaniu doustnym lub pozajelitowym. W związku z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych u karmionych niemowląt, należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia lub o zaprzestaniu stosowania kremu, biorąc pod uwagę znaczenie stosowania leku u matki.

Dalacin - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Dalacin - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Clindamycinum phosphas

  Dostępne opakowania
  Dalacin

  Dalacin

  krem dopochwowy - 40 g - 0,02 g/g
  PFIZER EUROPE MA EEIG
  Powiązane artykuły
  Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

  Leczenie grzybicy pochwy

  Leczenie grzybicy pochwy

  Grzybica pochwy dotyka nawet co trzecią osobę w wieku rozrodczym, czasami nawet kilkakrotnie. Wyjątkowo sprzyja jej współczesna cywilizacja - siedzący tryb życia, obcisła bielizna, nieprzewiewne stroje, korzystanie z basenów i sauny. W większości przypadków,...

  Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

  Grzybica pochwy - leczenie

  Grzybica pochwy - leczenie

  By skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy, kuracji poddać się musi również parter seksualny kobiety. Dlaczego jest to tak istotne? Objawy infekcji grzybiczej miejsc intymnych w przypadku kobiet są stosunkowo charakterystyczne. Gdy się pojawią, konieczna...

  Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

  Leki na grzybicę pochwy

  Leki na grzybicę pochwy

  Grzybica pochwy to choroba intymna, którą wywołuje drożdżak bielnik biały. Objawem tego schorzenia narządów płciowych kobiety jest świąd pochwy, pieczenie i zaczerwienienie sromu oraz ból w trakcie mikcji. W terapii zakażenia grzybiczego pochwy stosuje...

  Infekcje intymne

  Jak powstają infekcje intymne u kobiet?

  Jak powstają infekcje intymne u kobiet?

  Grzybica pochwy nazywana inaczej kandydozą lub drożdżycą. Nazwy wzięła od drożdżaka, bielnika białego (po łacinie Candida albicans), który ją wywołuje. Jest to przeważnie dolegliwość kobiet, choć zdarza się, że grzybica atakuje miejsca intymne mężczyzn. Jak...

  Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

  Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

  Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

  Grzybica pochwy, czyli inaczej kandydoza pochwy, to infekcja, która dotyka wielu kobiet w każdym wieku. Wywołują ją drożdżaki Candida. Przewlekła grzybica pochwy wymaga, aby leczeniu poddał się także partner chorej, nawet jeśli nie ma u niego żadnych...

  Grzybica - charakterystyka, rodzaje, typy grzybów

  Mycosyst - skład, wskazania, zastosowanie, środki ostrożności

  Mycosyst - skład, wskazania, zastosowanie, środki ostrożności

  Mycosyst to lek przeciwgrzybiczy o działaniu ogólnym. Stworzony jest przez grupę medyczną Gedeon Richter Polska i jest dostępny wyłącznie na receptę. Stosuje się go w przypadku zakażeń grzybiczych o różnej przyczynie i nasileniu. Kiedy warto po niego...

  Infekcje intymne

  Sposoby na infekcje intymne

  Sposoby na infekcje intymne

  Latem jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje intymne, w tym na grzybicę. Wysoka temperatura i wilgoć to idealne warunki dla rozwoju drożdżaków i grzybów. Korzystanie z publicznych natrysków i kąpielisk, używanie wilgotnych ręczników, wszystko to może...