Łuszczyca głowy, skóry i paznokci
18latek łuczczycz skóry głowy,skóry i paznokci,co na to,mam Daivonex krem i płyn i Daivibet płyn, jeszcze łojotokowe zapalenie skóry głowy,od 17.12 zażywa Izotek...
18latek łuczczycz skóry głowy,skóry i paznokci,co na to,mam Daivonex krem i płyn i Daivibet płyn, jeszcze łojotokowe zapalenie skóry głowy,od 17.12 zażywa Izotek...
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Miejscowe leczenie łuszczycy zwyczajnej (psoriasis vulgaris).
1g maści zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu (Calcipotriolum).
Pełny wykaz substancji pomocniczych , patrz punkt 6.1.
Do stosowania miejscowego na skórę.
Niewielką ilość produktu leczniczego Daivonex w postaci maści należy dwa razy na dobę nakładać na miejsca zmienione chorobowo. Zazwyczaj podczas rozpoczynania terapii stosuje się produkt leczniczy dwukrotnie w ciągu doby. Można zmniejszyć liczbę aplikacji do jednej, stosownie do sytuacji klinicznej. Maksymalna dawka tygodniowa nie powinna przekraczać 100 g produktu leczniczego. W przypadku jednoczesnego stosowania produktu leczniczego Daivonexw postaci maści, maści lub płynu na skórę, dawka całkowita kalcypotriolu nie powinna przekroczyć 5 mg na tydzień, co odpowiada 100 g produktu leczniczego w postaci maści/maści na tydzień (w 1 ml produktu Daivonex płyn znajduje się taka sama dawka kalcypotriolu jak w 1 g produktu Daivonex maść lub Daivonex maść).
Dzieci:
Brak danych dotyczących stosowania u dzieci.
Produktu leczniczego nie należy stosować na twarz i owłosioną skórę głowy, gdyż może powodować miejscowe podrażnienie. Po każdym nałożeniu maści należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć przypadkowego kontaktu maścimaści z twarzą.
Ryzyko wystąpienia hiperkalcemii i hiperkalciurii jest minimalne, gdy przestrzegane są zalecenia dotyczące dawkowania. Po przekroczeniu maksymalnej dawki tygodniowej (100 g produktu) może wystąpić hiperkalcemia. Po przerwaniu leczenia produktem, stężenie wapnia w osoczu szybko powraca do wartości prawidłowych.
W trakcie leczenia produktem Daivonexw maśćie lekarz prowadzący powinien zalecić pacjentowi unikanie silnej ekspozycji na światło słoneczne i (lub) sztuczną fototerapię. Miejscowe stosowanie kalcypotriolu w połączeniu z naświetlaniami promieniami UV może mieć miejsce w sytuacji, gdy lekarz i pacjent uznają, że potencjalne korzyści takiego leczenia przewyższą potencjalne ryzyko (patrz punkt 5.3).
Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Stosowanie dawek większych niż zalecane (dawka większa niż 100 g na tydzień) może spowodować zwiększenie stężenia wapnia w osoczu, które szybko zmniejsza się po przerwaniu leczenia. Patrz punkt 4.2 oraz 4.4.
Nie należy stosować produktu leczniczego:
- w nadwrażliwości na kalcypotriol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1,
- w zaburzeniach gospodarki wapniowo-fosforanowej,
- w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek,
- w łuszczycy wysiękowej,
- w łuszczycy krostkowej,
- na powierzchni obejmującej więcej niż 30% skóry.
Częstość i uporządkowanie grup układowo-narządowych zgodnie z terminologią MedDRA bardzo częste > 1/10
częste > 1/100 i 1/10
niezbyt częste > 1/1000 i 1/100
rzadkie > 1/10 000 i 1/1000 bardzo rzadkie > 1/10 000
Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą różne reakcje skórne, przede wszystkim podrażnienie samej zmiany chorobowej lub jej okolicy. Ogólnoustrojowe objawy (hiperkalcemia i hiperkalciuria) występują bardzo rzadko w trakcie leczenia miejscowego kalcypotriolem, przede wszystkim w przypadku przekroczenia zalecanej dawki całkowitej. Reakcje alergiczne również zgłaszano bardzo rzadko.
Na podstawie danych klinicznych można przewidywać, że u 25% pacjentów leczonych produktem Daivonexmaść mogą wystąpić działania niepożądane. Są one zwykle łagodne.
Zaburzenia układu immunologicznego Bardzo rzadkie: reakcje alergiczne.
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Bardzo rzadkie: hiperkalcemia, hiperkalciuria .
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Bardzo częste: podrażnienie skóry.
Częste: wysypka*, uczucie palenia i pieczenia, suchość skóry, świąd, rumień, kontaktowe zapalenie skóry.
Niezbyt częste: nasilenie zmian łuszczycowych.
Nieznana częstość: przemijające zmiany w pigmentacji skóry, przemijająca nadwrażliwość na światło, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy oraz okołooczodołowy.
* Różne rodzaje wysypki były zgłoszone: łuskowata, rumieniowa, plamkowo-grudkowa, krostkowa, pęcherzowa.
Nie zbadano dotychczas bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, mimo że badania na zwierzętach doświadczalnych nie wykazały działania powodującego wady rozwojowe u płodu. Produktu nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, jeśli nie jest to zdecydowanie konieczne.
Kalcypotriol nie wywiera wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Komentarze