
Polecane artykuły

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Zapobieganie astmie oskrzelowej o podłożu alergicznym.
1 ml roztworu zawiera 10 mg sodu kromoglikanu {Natrii cromoglicas).
2 ml roztworu (1 pojemnik) zawierają20 mg sodu kromoglikanu {Natrii cromoglicas).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Preparat do podawania wziewnego.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 2 lat: 1 pojemnik (20 mg sodu kromoglikanu) 4 ra2y na dobę.
W ciężkich przypadkach częstość podawania można zwiększyć maksymalnie do 6 razy na dobę, a po uzyskaniu poprawy zmniejszyć dawkę do najmniejszej skutecznej dawki.
Dzieci powinny stosować preparat CROMOXAL jedynie pod nadzorem dorosłych.
Podawanie preparatu należy rozpocząć co najmniej 2 tygodnie przed spodziewanym kontaktem z alergenem. Pełne działanie leku uzyskuje się po 2 do 4 tygodniach regularnego stosowania. CROMOXAL należy odstawiać stopniowo, zmniejszając dawkę dobową w ciągu jednego tygodnia.
Preparat należy podawać wziewnie do układu oddechowego pr2y użyciu inhalatora (nebulizatora) pneumatycznego lub ultradźwiękowego.
Leku nie należy podawać w postaci wstrzykiwań.
Sodu kromoglikanu nie stosuje się do leczenia ostrego stanu astmatycznego.
Dotychczas nie są znane objawy zatrucia sodu kromoglikanem.
W razie podejrzenia przedawkowania leku należy zastosować leczenie objawowe oraz podtrzymujące czynności życiowe.
? Nadwrażliwość na sodu kromoglikan.
? Eozynofilowe zapalenie płuc występujące w trakcie leczenia.
Po inhalacji może wystąpić chrypka, podrażnienie gardła i tchawicy oraz związany z tym kaszel. W pojedynczych przypadkach może to prowadzić do odruchowego zwężenia oskrzeli. Bardzo rzadko skurcz oskrzeli może być tak silny, że wymaga przerwania stosowania preparatu CROMOXAL.
U około 2% pacjentów z astmą oskrzelową obserwowano stany zapalne skóry, mięśni i błony śluzowej żołądka oraz jelita cienkiego podczas stosowania sodu kromoglikanu. Objawy te nie były ciężkie i ustępowały całkowicie po odstawieniu leku.
W rzadkich przypadkach opisywano wysypkę skórną.
Bardzo rzadko obserwowano eozynofilowe zapalenie płuc.
W pojedynczych przypadkach wystąpiły uogólnione reakcje anafilaktyczne ze skurczem oskrzeli, obrzękiem naczynioruchowym i obrzękiem krtani.
Sporadycznie opisywano reakcje, które nie należały do znanych działań niepożądanych kromoglikanu, takie jak obrzęk ślinianek, bóle stawów, krwioplucie, zawroty głowy, odruchy wymiotne, bóle mięśni, zapalenie nerwów obwodowych, zapalenie tętnic, zapalenie osierdzia i bolesne lub utrudnione oddawanie moczu.
Ciąża:
Wprawdzie dotychczas nie stwierdzono toksycznego działania sodu kromoglikanu na zarodek i płód, jednak preparat można stosować w okresie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.
Karmienie piersią:
Nie wiadomo, czy sodu kromoglikan przenika do mleka kobiecego, ale jest to mało prawdopodobne ze względu na właściwości Fizykochemiczne leku . Wprawdzie nie ma doniesień o szkodliwym wpływie leku na dzieci karmione mlekiem matek, które stosują sodu kromoglikan, jednak CROMOXAL można stosować w okresie karmienia piersią tylko po rozważeniu przez lekarza stosunku korzyści z leczenia dla matki do ryzyka dla dziecka.
CROMOXAL nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Ten preparat należy do kategorii:
za darmo
35 farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Kromoglikan sodowy to klasyczny lek przeciwalergiczny stosowany przede wszystkim miejscowo, najczęściej w postaci kropli do oczu i nosa oraz aerozoli. Stosowana w leczeniu kataru alergicznego sezonowego i całorocznego, alergicznego zapalenia spojówek, astmy oskrzelowej, alergicznego zapalenia rogówki i spojówek, atopowego zapalenia rogówki, alergii występujących przy stosowaniu szkieł kontaktowych.
Komentarze