Clopamid VP

zobacz opinie o produkcie »
Cena
7,79 zł
Forma
tabletki
Dawka
0,02 g
Ilość
20 tabl. (blister)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: ICN POLFA RZESZÓW S.A.

Clopamid VP - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Clopamid VP - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Clopamid VP - opis

Obrzęki w przebiegu niewydolności mięśnia sercowego, nerek oraz wątroby. Nadciśnienie tętnicze (zarówno w monoterapii, jak i w połączeniu z pindololem).

Clopamid VP - skład

1 tabletka zawiera 20 mg klopamidu (Clopamidum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Clopamid VP - dawkowanie

Dorośli:

Obrzęki:

Dawka początkowa w zależności od nasilenia obrzęków wynosi od 20 mg do 40 mg (1 - 2 tabletek) na dobę i jest podawana w pojedynczej dawce (w godzinach rannych). W przypadkach opornych dawkę można zwiększyć do 60 mg (3 tabletek) podawanych w pojedynczej dawce dobowej. W miarę ustępowania obrzęków dawkę początkową należy stopniowo zmniejszać. W leczeniu podtrzymującym zazwyczaj stosuje się dawkę od 10 mg do 40 mg (1/2 do 2 tabletek) na dobę, podawaną codziennie lub co drugi dzień.

Nadciśnienie tętnicze:

Dawka początkowa zwykle wynosi 20 mg (1 tabletka) na dobę i jest podawana w pojedynczej dawce (w godzinach rannych).

Jeśli po około 1 - 3 tygodniach leczenia nie dojdzie do uzyskania pożądanego efektu klinicznego, dawkę należy zwiększyć do 40 mg (2 tabletek) na dobę podawanych w pojedynczej dawce, w godzinach rannych.

Nie należy stosować dawek większych niż 60 mg (3 tabletki) na dobę.

Dzieci:

Z powodu braku odpowiednich badań nie zaleca się stosowania produktu Clopamid VP w tej grupie wiekowej.

Pacjenci w podeszłym wieku:

Nie ma potrzeby zmiany dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek:

Produktu Clopamid VP nie należy stosować u osób z ciężką niewydolnością nerek i wątroby (patrz punkt 4.3).

Clopamid VP - środki ostrożności

U pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością nerek i wątroby klopamid może powodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, w tym zwłaszcza hipokaliemię, dlatego w trakcie leczenia klopamidem należy u takich pacjentów okresowo oznaczać stężenie potasu we krwi.

Produktu nie należy stosować u pacjentów z dną moczanową, gdyż może on zwiększać stężenie kwasu moczowego we krwi (patrz punkt 4.3).

Z powodu większej skłonności do występowania zaburzeń elektrolitowych i odwodnienia należy zachować ostrożność stosując produkt Clopamid VP u pacjentów w podeszłym wieku. Klopamid może zwiększać stężenie glukozy we krwi, dlatego u pacjentów z cukrzycą należy stosować go ze szczególną ostrożnością, a w razie konieczności zmienić dawkowanie leków przeciwcukrzycowych.

Osoby stosujące produkt Clopamid VP powinny unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, gdyż może on wywoływać uczulenie na światło. Pacjenci przyjmujący produkt nie powinni nadużywać alkoholu.

Clopamid VP - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania produktu Clopamid VP mogą wystąpić między innymi: niedociśnienie ortostatyczne, nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (głównie hipokaliemia). Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje:

- usuwanie klopamidu z organizmu (prowokowanie wymiotów, płukanie żołądka, podawanie węgla aktywowanego),

- monitorowanie stanu pacjenta (głownie gospodarki wodno-elektrolitowej ),

- leczenie objawowe.

Clopamid VP - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą albo na sulfonamidy.

Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min), ostre kłębuszkowe zapalenie nerek i bezmocz.

Ciężka niewydolność wątroby i śpiączka wątrobowa.

Oporna na leczenie hipokaliemia, hiperkalcemia, ciężka hiponatremia, hipowolemia, hiperurikemia i dna moczanowa. Ciąża oraz okres karmienia piersią.

Clopamid VP - działania niepożądane

Częstość występowania przedstawionych poniżej działań niepożądanych nie jest znana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). Zaburzenia serca: uczucie nieregularnego bicia serca.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego: zmiany składu morfotycznego krwi (w tym neutropenia i trombocytopenia).

Zaburzenia żołądka i jelit: łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zapalenie trzustki.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: nadwrażliwość na światło słoneczne, wysypki.

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: hipokaliemia, hipomagnezemia, hiponatremia, hiperkalcemia, zasadowica hipochloremiczna, hiperurikemia, dna moczanowa, hiperglikemia, hipercholesterolemia.

Zaburzenia naczyniowe: hipotonia ortostatyczna.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: osłabienie.

Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości (m. in. zapalenie i obrzęk płuc).

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: cholestaza wewnątrzwątrobowa.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: impotencja (ustępująca po odstawieniu klopamidu).

Clopamid VP - ciąża i karmienie piersią

Klopamid przedostaje się przez barierę łożyska i może powodować zwiększenie stężenia kwasu moczowego w płynie owodniowym. Może również powodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej u kobiet w ciąży, które to zaburzenia mogą niekorzystnie wpływać na płód. Stosowanie klopamidu w drugiej połowie ciąży może powodować wystąpienie u noworodka trombocytopenii.

Stosowania klopamidu jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży. U matek karmiących piersią produkt jest przeciwwskazany.

Clopamid VP - prowadzenie pojazdów

Ponieważ u pacjentów stosujących leki przeciwko nadciśnieniu mogą na początku leczenia wystąpić zawroty głowy lub uczucie nadmiernego zmęczenia, nie powinni w początkowym okresie leczenia prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać urządzeń mechanicznych ani wykonywać czynności wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Clopamid VP - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Clopamidum

  Dostępne opakowania
  Clopamid VP

  Clopamid VP

  tabletki - 20 tabl. (blister) - 0,02 g
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  7,79 zł
  Powiązane artykuły
  Zabiegi

  Życie po przeszczepie (WIDEO)

  Życie po przeszczepie (WIDEO)

  Funkcjonowanie pacjenta po przeszczepie nerki Przeszczep to ogromna szansa na dalsze życie dla chorych dotkniętych niewydolnością narządu. Z reguły już po kilku tygodniach, większość pacjentów odzyskuje energię życiową. Co więcej, znacząco poprawia się...

  Zabiegi

  Zagrożenia w pobraniu narządów (WIDEO)

  Zagrożenia w pobraniu narządów (WIDEO)

  Zagrożenia w pobraniu narządów Każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko - dotyczy to również przeszczepiania narządów. Warto jednak wiedzieć, że poważne skutki uboczne dotyczą jedynie niewielkiego odsetka pacjentów i zdarzają się naprawdę rzadko. Przyszli...

  Zabiegi

  Problemy transplantologii w Polsce (WIDEO)

  Problemy transplantologii w Polsce (WIDEO)

  Problemy polskiej transplantologii Transplantologia to dziedzina medycyny, która jest wielką nadzieją na leczenie różnorodnych chorób narządów. Metoda ta polega na przeszczepieniu zdrowego narządu od biorcy do dawcy. W przypadku parzystych narządów...

  Choroby i dolegliwości

  Zespół sercowo-nerkowy - objawy i typy, leczenie i rokowania

  Zespół sercowo-nerkowy - objawy i typy, leczenie i rokowania

  Zespół sercowo-nerkowy to współwystępowanie nieprawidłowości funkcji lub struktury serca i nerek, a patologia jednego organu prowadzi do zaburzeń funkcjonowania drugiego. W zależności od pierwotnej przyczyny i charakteru schorzenia wyróżniono 5 podtypów...

  Zabiegi

  Co powinno się zmienić w transplantologii? (WIDEO)

  Co powinno się zmienić w transplantologii? (WIDEO)

  Co powinno się zmienić w transplantologii? W całej historii nauki postępy medycyny nigdy nie przestały szokować i zadziwiać. Dotyczy to również postępów dokonanych w medycynie transplantacyjnej. Obecne możliwości medycyny umożliwiają dzisiaj lekarzom...

  Zabiegi

  Perspektywy polskiej transplantologii (WIDEO)

  Perspektywy polskiej transplantologii (WIDEO)

  Kierunki rozwoju polskiej transplantologii Bez wątpienia, transplantologia stała się niezwykle skuteczną metodą leczenia końcowego stadium choroby narządów na całym świecie. Niestety wraz z upływem lat lista pacjentów oczekujących na przeszczep stale...

  Newsy

  Opuchnięta ręka księcia Karola wzbudziła obawy opinii publicznej

  Opuchnięta ręka księcia Karola wzbudziła obawy opinii publicznej

  Zdjęcia opuchniętych palców księcia Karola obiegły sieć. Internauci są zaniepokojeni stanem zdrowia 72-letniego spadkobiercy brytyjskiego tronu. Spuchnięte palce księcia Karola Książę Karol został sfotografowany, kiedy świętował ponowne otwarcie firm,...

  Zabiegi

  Jak zostać dawcą organów? (WIDEO)

  Jak zostać dawcą organów? (WIDEO)

  Osoby oczekujące na przeszczep Każdego dnia na całym świecie umiera duży odsetek populacji. Część tego odsetka stanowią pacjenci, których narządy uległy niewydolności - pacjenci, którzy potrzebują nowego, zdrowego narządu, aby móc dalej żyć. Lista osób...