ClinOleic 20%

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
emulsja do infuzji
Dawka
-
Ilość
100 ml (pojemnik)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: BAXTER POLSKA SP. Z O. O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

ClinOleic 20% - ulotka preparatu

ClinOleic 20% - opis

Preparat jest stosowany jako źródło tłuszczów w żywieniu pozajelitowym chorych, u których żywienie doustne lub dojelitowe jest niemożliwe, niewystarczające lub przeciwwskazane.

ClinOleic 20% - skład

100 ml emulsji do infuzji zawiera

Olivae oleum + Soiae oleum (olej z oliwek oczyszczony +olej sojowy oczyszczony) * 20,00 g

(zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych 4,00 g)

Fosfolipidy dostarczają 47 mg (1,5 mmol) fosforu na 100 ml

Wartość energetyczna 2000 kcal/l (8,36 MJ/l)

osmolarność 270 mOsm/l

pH 6-8

*Mieszanina oczyszczonego oleju z oliwek (ok. 80%) i oczyszczonego oleju sojowego (ok. 20%). Proporcje oczyszczonego oleju z oliwek i oczyszczonego oleju sojowego mogą się nieco różnić, tak, by zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych w mieszaninie wynosiła ok. 20%.

Substancje pomocnicze, patrz: pkt. 6.1.

ClinOleic 20% - dawkowanie

4.2 Dawkowanie i sposób podawania Emulsja tłuszczowa zawiera 200 mg tłuszczów w 1 ml. Sposób podawania

Infuzja dożylna:

- jeżeli tłuszcze wchodzą w skład kompletnej mieszaniny odżywczej (razem z glukozą i aminokwasami), to mieszanina taka może być podawana drogą żyły centralnej lub żył obwodowych, w zależności od końcowej osmolarności roztworu;

- w bardzo rzadkich przypadkach podawania samego tłuszczu w celu uzupełnienia żywienia doustnego lub dojelitowego, ClinOleic 20% może być podawany drogą żył obwodowych.

Dawkowanie

Dorośli

Dawka maksymalna wynosi od 1 do 2 g tłuszczów /kg mc./dobę.

Początkowa szybkość wlewu przez 10 minut nie może przekraczać 0,1 g tłuszczów, czyli 0,5 ml emulsji, na minutę (około 10 kropli na minutę). Następnie przez 30 minut prędkość podawania powinna być stopniowo zwiększana, aż do osiągnięcia przepisanej wartości.

Nie wolno podawać preparatu z szybkością przekraczającą 0,15 g tłuszczów/kg mc./godzinę (0,75 ml/kg mc./godzinę).

 

Dorośli (na kg mc.)

Dorośli (na 70 kg mc.)

Zwykle zalecane dawkowanie

1 do 2 g/kg mc./dobę

70 do 140 g/dobę

Odpowiadająca objętość ClinOleic 20%

5 do 10 ml/kg mc./dobę

350 do 700 ml/dobę

Dzieci

Podawać w ciągłym wlewie 24 godz./dobę.

Nie zaleca się podawania we wlewie więcej niż 3 g tłuszczów/kg mc./dobę. Nie należy przekraczać maksymalnej szybkości wynoszącej 0,15 g tłuszczów/kg mc./godzinę.

Dawkę dzienną należy stopniowo zwiększać w ciągu pierwszego tygodnia podawania emulsji.

Wcześniaki i dzieci z małą urodzeniową masą ciała

ClinOleic 20% można podawać wcześniakom w wieku ciążowym wynoszącym co najmniej 28 tygodni. Podawać w infuzji ciągłej przez 24 godziny/dobę.

Początkowa dawka dobowa powinna wynosić od 0,5 do 1 g tłuszczów/kg masy ciała. Można ją zwiększać o 0,5-1 g tłuszczów/kg masy ciała co 24 godziny, do dawki maksymalnej wynoszącej 2,0 g tłuszczów/kg mc./dobę.

Stosowanie w mieszaninach odżywczych(z glukozą i aminokwasami)

Przed podaniem pacjentowi należy sprawdzić zgodność wszystkich składników upewniając się, że mieszanina jest stabilna.

Przygotowywanie mieszaniny wymaga ścisłego przestrzegania zasad aseptyki. Destabilizacja emulsji prowadzi do pojawiania się widocznych żółtych kropelek lub nierozpuszczalnych zanieczyszczeń w mieszaninie.

ClinOleic 20% - środki ostrożności

Zaleca się prowadzenie ścisłego nadzoru klinicznego na początku każdego wlewu dożylnego. Jeżeli wystąpią jakieś nieprawidłowości, należy natychmiast przerwać wlew.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów reakcji anafilaktycznej (na przykład wzrost temperatury ciała, dreszcze, wysypka skórna, duszność itp.) należy niezwłocznie przerwać infuzję.

Codziennie należy monitorować stężenie triacylogliceroli w osoczu oraz klirens triacylogliceroli. W trakcie infuzji stężenie triacylogliceroli w surowicy nie powinno przekroczyć 3 mmol/l. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji następną infuzję można rozpocząć dopiero, gdy stężenie triacylogliceroli w surowicy wróci do wartości wyjściowych.

Zarówno w czasie krótkotrwałego jak i długotrwałego żywienia pozajelitowego należy oznaczać stężenie fosfatazy zasadowej i bilirubiny całkowitej w równych odstępach czasu, zależnych od stanu pacjenta.

Przed podaniem emulsji należy skorygować zaburzenia wodno-elektrolitowe oraz metaboliczne. Aby zapobiec wystąpieniu kwasicy metabolicznej, emulsję tłuszczową należy podawać jednocześnie z roztworem węglowodanów i aminokwasów. W czasie prowadzenia żywienia pozajelitowego należy systematycznie oznaczać: stężenie glukozy w surowicy, równowagę kwasowo-zasadową, równowagę wodnoelektrolitową, morfologię krwi.

Jak w przypadku wszystkich płynów do podawania pozajelitowego, należy zwracać szczególną uwagę na bilans wodny, zwłaszcza u pacjentów z ostrą oligurią lub anurią.

Wcześniakom i (lub) dzieciom z niską masą urodzeniową ClinOleic 20% można podawać wyłącznie pod kontrolą neonatologa. Dotyczy to wszystkich emulsji tłuszczowych.

Emulsję tłuszczową ClinOleic 20% stosowano przez okres do 7 dni u noworodków i do 2 miesięcy u dzieci.

ClinOleic 20% należy podawać bardzo ostrożnie w przypadkach hiperbilirubinemii noworodków (stężenie w osoczu > 200 mikromoli/litr), dokładnie monitorując stężenie bilirubiny całkowitej.

ClinOleic 20% - przedawkowanie

Przedawkowanie przejawiające się nadmiernym wzrostem stężenia triacylogliceroli w trakcie infuzji tłuszczów może prowadzić do wystąpienia specyficznych objawów ogólnoustrojowych, takich jak: wzrost temperatury ciała, zaburzenia równowagi hemodynamicznej, wymioty, bóle, zaburzenia czynności wątroby, hepatomegalia, splenomegalia, zaburzenia hemostazy, hiperlipidemia, nadwrażliwość. W przypadku stwierdzenia któregokolwiek z wymienionych objawów należy niezwłocznie przerwać infuzję tłuszczów lub, jeśli to konieczne, kontynuować ze zmniejszoną szybkością.

ClinOleic 20% - przeciwwskazania

- stwierdzona nadwrażliwość na białko jaj lub białko sojowe

- poważne zaburzenia gospodarki tłuszczowej lub ciężkie, niewyrównane zaburzenia metaboliczne, w tym kwasica mleczanowa i niewyrównana cukrzyca

- ciężka posocznica

- ciężka niewydolność wątroby

- zaburzenia krzepnięcia, zakrzepowe zapalenie żył - zawał serca.

ClinOleic 20% - działania niepożądane

Sporadycznie wystąpić mogą reakcje alergiczne (nadwrażliwość na białko jaj lub białko sojowe).

W przypadku wystąpienia na początku wlewu objawów takich jak: nadmierne pocenie, dreszcze, bóle głowy i duszność, infuzję należy natychmiast przerwać.

W trakcie długotrwałego żywienia pozajelitowego mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

- wzrost aktywności fosfatazy zasadowej, transaminaz i stężenia bilirubiny w surowicy,

- w rzadkich przypadkach: hepatomegalia i żółtaczka, - umiarkowana małopłytkowość.

ClinOleic 20% - ciąża i karmienie piersią

Tolerancja preparatu ClinOleic 20% u kobiet ciężarnych i karmiących piersią nie została dotychczas udokumentowana. Z tego powodu w okresie ciąży i karmienia piersią emulsję należy podawać po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka i tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne.

ClinOleic 20% - prowadzenie pojazdów

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu Nie dotyczy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Dostępne opakowania
  ClinOleic 20%

  ClinOleic 20%

  emulsja do infuzji - 100 ml (pojemnik)
  BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
  ClinOleic 20%

  ClinOleic 20%

  emulsja do infuzji - 250 ml (pojemnik)
  BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
  ClinOleic 20%

  ClinOleic 20%

  emulsja do infuzji - 350 ml (poj.)
  BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
  ClinOleic 20%

  ClinOleic 20%

  emulsja do infuzji - 500 ml (pojemnik)
  BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
  ClinOleic 20%

  ClinOleic 20%

  emulsja do infuzji - 1 l (poj.)
  BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
  Powiązane artykuły
  Inne choroby neurologiczne

  Głodna życia. Kiedy szklanka wody powoduje ból (WIDEO)

  Głodna życia. Kiedy szklanka wody powoduje ból (WIDEO)

  Historia Anny Świrk dla wielu osób może być niewyobrażalna. Jeszcze nie tak dawno, bo 3-4 lata temu, żyła jak każda zdrowa, młoda osoba. Niestety jej życie zostało wywrócone do góry nogami i dzisiaj musi zmagać się z bardzo rzadką i nieuleczalną chorobą....

  Samokontrola okołoposiłkowa

  Co się dzieje, gdy zjadamy posiłek? (WIDEO)

  Co się dzieje, gdy zjadamy posiłek? (WIDEO)

  Reakcja organizmu na zjedzony posiłek Maksymalne stężenie glukozy u ludzi zdrowych pojawia się w godzinę po rozpoczęciu spożycia pokarmów, wynosi ok. 140 mg/dl i powraca do wartości sprzed posiłku w czasie 2-3 godzin. Jeśli chodzi o wchłanianie węglowodanów...

  Cukrzyca typu 1 - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

  Co to jest cukrzyca typu pierwszego?

  Cukrzyca typu pierwszego jest przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, iż to sam organizm prowadzi do niszczenia swoich własnych komórek, w tym przypadku są to komórki beta wysp trzustkowych. Niestety nie ma obecnie lekarstwa, które...

  Cukrzyca - objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie, dieta

  Metody podawania insuliny

  Insulina jest stosowana w leczeniu cukrzycy od niemal 90 lat. W tym czasie pojawiło się wiele nowych metod podawania insuliny chorym. Obecnie pacjenci mogą skorzystać między innymi z tradycyjnych strzykawek i igieł, penów oraz pomp insulinowych. O doborze...

  Leczenie cukrzycy

  Najlepszy lekarz dla osoby chorej na cukrzycę (WIDEO)

  Najlepszy lekarz dla osoby chorej na cukrzycę (WIDEO)

  Lekarz osoby chorej na cukrzycę Lekarz opiekujący się pacjentem z cukrzycą współpracuje z nim przez wiele lat. Dlatego wybór lekarza do leczenia cukrzycy powinien być dobrze przemyślany. O tym, jak wybrać dobrego lekarza dla osoby chorej na cukrzycę,...