Cilostop
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- -
- Forma
- tabletki
- Dawka
- 0,1 g
- Ilość
- 14 tabl.
- Typ
- Na receptę Rp
- Refundacja
- Nie
Producent: BIOFARM SP.Z O.O.
Cilostop - Interakcje
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Cilostop - ulotka preparatu
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Cilostop - opis
Cilostop jest wskazany do stosowania w celu uzyskania poprawy w zakresie maksymalnego dystansu marszu bez wystąpienia bólu u pacjentów z chromaniem przestankowym, u których nie stwierdza się obecności bólu w trakcie spoczynku ani dowodów martwicy tkanek obwodowych (II stadium choroby tętnic obwodowych wg Fontaine'a).
Cilostop jest lekiem drugiego wyboru dla pacjentów, u których modyfikacje stylu życia (w tym zaprzestanie palenia i [nadzorowane] programy ćwiczeń) i inne odpowiednie interwencje nie złagodziły w wystarczającym stopniu objawów chromania przestankowego.
Cilostop - skład
Każda tabletka zawiera 100 mg cylostazolu (Cilostazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Cilostop - dawkowanie
Dawkowanie
Zalecana dawka cylostazolu to 100 mg dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Cylostazol należy zażywać 30 minut przed śniadaniem i kolacją. Wykazano, że przyjmowanie cylostazolu z posiłkiem zwiększa maksymalne stężenia cylostazolu w osoczu (Cmax), co może wiązać się z większą częstością występowania reakcji niepożądanych.
Leczenie cylostazolem powinien rozpoczynać lekarz z doświadczeniem w terapii chromania przestankowego (patrz też punkt 4.4)
Lekarz powinien ponownie zbadać pacjenta po 3 miesiącach leczenia w celu ewentualnego przerwania leczenia cylostazolem, jeżeli nie obserwuje odpowiedniego efektu terapii lub złagodzenia objawów. Pacjenci leczeni cylostazolem powinni kontynuować modyfikację stylu życia (przerwanie palenia tytoniu i ćwiczenia) oraz interwencje farmakologiczne (takie jak leczenie zmniejszające stężenie lipidów i przeciwpłytkowe), aby zmniejszyć ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych.
Cylostazol nie zastępuje takich metod terapeutycznych.
U pacjentów otrzymujących leki silnie hamujące CYP3A4, na przykład niektóre antybiotyki makrolidowe, leki przeciwgrzybicze z grupy azoli, inhibitory proteaz lub leki silnie hamujące CYP2C19, na przykład omeprazol (patrz punkty 4.4 i 4.5), zaleca się zmniejszenie dawki do 50 mg dwa razy na dobę.
Szczególne grupy pacjentów
Osoby w podeszłym wieku
Nie istnieją szczególne wymagania w zakresie dawkowania u osób w podeszłym wieku. Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u dzieci. Pacjenci z niewydolnością nerek
Nie jest wymagana modyfikacja dawki u pacjentów z klirensem kreatyniny > 25 ml/min. Stosowanie cylostazolu jest przeciwwskazane u pacjentów z klirensem kreatyniny < =25 ml/min (patrz punkt 4.3).
Pacjenci z niewydolnością wątroby
Nie jest wymagana modyfikacja dawki u pacjentów z łagodną postacią choroby wątroby. Brak danych dotyczących stosowania leku u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością wątroby. Cylostazol jest w znacznym stopniu metabolizowany przez enzymy wątrobowe, dlatego jego stosowanie jest przeciwwskazane u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością wątroby (patrz punkt 4.3).
Cilostop - środki ostrożności
Należy starannie rozważyć zasadność leczenia cylostazolem w porównaniu z innymi metodami leczenia, takimi jak rewaskularyzacja.
Z uwagi na mechanizm działania, cylostazol może wywołać tachykardię, kołatania serca, tachyarytmię i (lub) hipotensję. Częstotliwość rytmu serca zwiększa się przy leczeniu cylostazolem o około 5 do 7/min; u pacjentów z grupy ryzyka może to wywołać dusznicę bolesną.
Pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka poważnych działań niepożądanych ze strony serca wskutek przyspieszenia rytmu serca, np. ze stabilną chorobą niedokrwienną serca, należy starannie monitorować
w trakcie leczenia cylostazolem. Natomiast stosowanie cylostazolu jest przeciwwskazane u pacjentów z niestabilną dusznicą bolesną lub zawałem serca/interwencją na naczyniach wieńcowych w ostatnich 6 miesiącach lub po przebyciu ciężkiej tachyarytmii (patrz punkt 4.3).
Należy zachować ostrożność zlecając cylostazol pacjentom z dodatkowymi skurczami pochodzenia przedsionkowego lub komorowego i pacjentom z migotaniem lub trzepotaniem przedsionków.
Pacjentów należy poinformować o konieczności zgłaszania każdego epizodu krwawienia lub skłonności do powstawania sińców w trakcie leczenia. W razie wystąpienia krwawienia do siatkówki należy przerwać podawanie cylostazolu. Dodatkowe informacje dotyczące ryzyka krwawień są przedstawione w punktach 4.3 oraz 4.5.
Z uwagi na działanie hamujące agregację płytek przez cylostazol, możliwe jest wystąpienie podwyższonego ryzyka krwawienia podczas zabiegu chirurgicznego (w tym niewielkich zabiegów inwazyjnych, takich jak ekstrakcja zęba). Jeśli pacjent ma zostać poddany planowanemu zabiegowi chirurgicznemu, a działanie przeciwpłytkowe nie jest konieczne, cylostazol należy odstawić 5 dni przed zabiegiem.
Rzadko lub bardzo rzadko zgłaszano nieprawidłowości hematologiczne, w tym małopłytkowość, leukopenię, agranulocytozę, pancytopenię i niedokrwistość aplastyczną (patrz punkt 4.8). Stan większości pacjentów powracał do normy po odstawieniu cylostazolu. Jednakże w niektórych przypadkach pancytopenia i niedokrwistość aplastyczna były przyczyną zgonu. Poza zgłaszaniem epizodów krwawień i skłonności do powstawania sińców, pacjentów należy poinformować o konieczności bezzwłocznego zgłaszania wszelkich innych objawów przedmiotowych, które mogłyby również sugerować wczesny etap nieprawidłowości krwi, takich jak gorączka i ból gardła. W przypadku podejrzenia zakażenia lub obecności innych dowodów klinicznych nieprawidłowości krwi należy wykonać pełną morfologię krwi. Stosowanie cylostazolu należy bezzwłocznie przerwać, jeśli istnieją kliniczne lub laboratoryjne dowody nieprawidłowości hematologicznych.
U pacjentów otrzymujących silne inhibitory cytochromów CYP3A4 i CYP2C19 wykazano zwiększone stężenie cylostazolu w osoczu. W takich przypadkach zaleca się cylostazol w dawce 50 mg dwa razy na dobę (więcej informacji przedstawiono w punkcie 4.5).
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania cylostazolu z dowolnym innym lekiem, który może obniżać ciśnienie krwi, z uwagi na możliwość wystąpienia dodatkowego efektu hipotensyjnego z odruchowym częstoskurczem. Patrz również punkt 4.8.
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego podawania cylostazolu z dowolnymi innymi lekami hamującymi agregację płytek krwi. Patrz punkty 4.3 i 4.5.
Cilostop - przedawkowanie
Dane na temat ostrego przedawkowania u ludzi są ograniczone. Można spodziewać się takich objawów podmiotowych i przedmiotowych, jak silne bóle głowy, biegunka, częstoskurcz i potencjalnie zaburzenia rytmu serca.
Pacjentów należy objąć obserwacją i zapewnić im leczenie podtrzymujące. Należy opróżnić żołądek, wywołując wymioty lub wykonując płukanie żołądka, odpowiednio do sytuacji.
Cilostop - przeciwwskazania
? Nadwrażliwość na cylostazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1
? Ciężka niewydolność nerek: klirens kreatyniny < =25 ml/min
? Umiarkowania lub ciężka niewydolność wątroby
? Zastoinowa niewydolność serca
? Ciąża
? Stwierdzona skłonność do krwawień (np. aktywne wrzody trawienne, niedawno przebyty
[w ciągu 6 miesięcy] udar krwotoczny, proliferacyjna retinopatia cukrzycowa, niedostatecznie opanowane nadciśnienie tętnicze)
? Częstoskurcz komorowy, migotanie komór, wieloogniskowa ekstrasystolia komorowa lub inna ciężka tachyarytmia stwierdzona w wywiadzie, bez względu na to, czy są odpowiednio leczeni
? Wydłużony odstęp QTc
? Jednoczesne stosowanie co najmniej dwóch dodatkowych leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych (np. kwas acetylosalicylowy, klopidogrel, heparyna, warfaryna, acenokumarol, dabigatran, rywaroksaban lub apiksaban)
? Niestabilna choroba wieńcowa, przebyty zawał mięśnia sercowego w ostatnich 6 miesiącach lub interwencja w obrębie naczyń wieńcowych w ostatnich 6 miesiącach
Cilostop - działania niepożądane
Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi w badaniach klinicznych były: ból głowy (u > 30% pacjentów), biegunka i nieprawidłowe stolce (każde z objawów u > 15% pacjentów). Reakcje te zwykle miały nasilenie łagodne do umiarkowanego niekiedy ulegały ograniczeniu po zmniejszeniu dawki.
Działania niepożądane zgłaszane w badaniach klinicznych i w okresie po wprowadzeniu leku do obrotu zawarte są w poniższej tabeli.
Częstość występowania jest określona w sposób następujący:
Bardzo często (> = 1/10)
Często (> = 1/100 do < 1/10)
Niezbyt często (> = 1/1 000 do < 1/100)
Rzadko (> = 1/10 000 do < 1/1000)
Bardzo rzadko (< 1/10 000)
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Częstość występowania działań niepożądanych zaobserwowanych w okresie po wprowadzeniu leku do obrotu uważa się za nieznaną (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Klasyfikacja układów i narządów |
Częstość występowania |
Działanie niepożądane |
Zaburzenia krwi i układu chłonnego |
Często |
Wybroczyny |
Niezbyt często |
Niedokrwistość |
|
Rzadko |
Wydłużenie czasu krwawienia, trombocytoza |
|
Częstość nieznana |
Skłonności do krwawień, małopłytkowość, granulocytopenia, agranulocytoza, leukopenia, pancytopenia, niedokrwistość aplastyczna |
|
Zaburzenia układu immunologicznego |
Niezbyt często |
Reakcja alergiczna |
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania |
Często |
Obrzęk (obwodowy, twarzy), brak łaknienia |
Niezbyt często |
Hiperglikemia, cukrzyca |
|
Zaburzenia psychiczne |
Niezbyt często |
Stany lękowe |
Zaburzenia układu nerwowego |
Bardzo często |
Bóle głowy |
Często |
Zawroty głowy |
|
Niezbyt często |
Bezsenność, sny koszmary senne |
|
Częstość nieznana |
Niedowład, niedoczulica |
|
Zaburzenia oka |
Częstość nieznana |
Zapalenie spojówek |
Zaburzenia ucha i błędnika |
Częstość nieznana |
Szumy uszne |
Zaburzenia serca |
Często |
Kołatanie serca, częstoskurcz, dławica piersiowa, arytmia, ekstrasystolia komorowa |
Niezbyt często |
Zawał mięśnia sercowego, migotanie przedsionków, zastoinowa niewydolność serca, częstoskurcz nadkomorowy, częstoskurcz komorowy, omdlenie |
|
Zaburzenia naczyniowe |
Niezbyt często |
Krwawienie w gałce ocznej, krwawienie z nosa, krwotok w przewodzie pokarmowym, krwotok nieokreślony, hipotonia ortostatyczna |
Częstość nieznana |
Uderzenia gorąca, nadciśnienie tętnicze, hipotensja, krwotok w mózgu, krwotok w płucach, |
krwotok w mięśniach, krwotok w drogach oddechowych, krwotok w tkance podskórnej |
||
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia |
Często |
Nieżyt nosa, zapalenie gardła |
Niezbyt często |
Duszność, zapalenie płuc, kaszel |
|
Częstość nieznana |
Śródmiąższowe zapalenie płuc |
|
Zaburzenia żołądka i jelit |
Bardzo często |
Biegunka, nieprawidłowe stolce |
Często |
Nudności i wymioty, niestrawność, wzdęcie z oddawaniem gazów, ból brzucha |
|
Niezbyt często |
Zapalenie błony śluzowej żołądka |
|
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych |
Częstość nieznana |
Zapalenie wątroby, zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka |
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej |
Często |
Wysypka, świąd |
Częstość nieznana |
Wyprysk, wykwity skórne, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, pokrzywka |
|
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, tkanki łącznej i kości |
Niezbyt często |
Ból mięśni |
Zaburzenia nerek i dróg moczowych |
Rzadko |
Niewydolność nerek, zaburzenia czynności nerek |
Częstość nieznana |
Krwiomocz, częstomocz |
|
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania |
Często |
Ból w klatce piersiowej, astenia |
Niezbyt często |
Dreszcze, złe samopoczucie |
|
Częstość nieznana |
Gorączka, ból |
|
Badania diagnostyczne |
Częstość nieznana |
Podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi, podwyższone stężenie mocznika we krwi, podwyższone stężenie kreatyniny we krwi |
Wzrost częstości występowania kołatania serca i obrzęków obwodowych zaobserwowano po połączeniu cylostazolu z innymi lekami rozszerzającymi naczynia, które wywołują częstoskurcz odruchowy, np. dihydropirydynowe blokery kanału wapniowego.
Jedynym działaniem niepożądanym prowadzącym do przerwania leczenia u > =3% pacjentów leczonych cylostazolem był ból głowy. Inne częste przyczyny leczenia odstawienia leku obejmowały kołatanie serca i biegunkę (oba objawy u 1,1% pacjentów).
Cylostazol per se może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia, a ryzyko to może nasilać równoległe stosowanie z innym lekiem o takim potencjale działania.
Ryzyko krwawienia do gałki ocznej może być większe u pacjentów z cukrzycą.
U pacjentów powyżej 70 roku życia obserwowano zwiększenie częstości występowania biegunki i kołatania serca.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
{aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Cilostop - ciąża i karmienie piersią
Ciąża
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania cylostazolu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3). Potencjalne zagrożenie dla człowieka jest nieznane. Produktu Cilostop nie wolno stosować-w czasie ciąży (patrz punkt 4.3).
Karmienie piersią
W badaniach na zwierzętach donoszono o przenikaniu cylostazolu do mleka. Nie wiadomo, czy cylostazol przenika do pokarmu kobiecego. Z uwagi na potencjalne szkodliwe działanie u nowonarodzonego dziecka karmionego piersią przez matkę poddawaną leczeniu, nie zaleca się stosowania produktu Cilostop w okresie karmienia piersią.
Płodność
Cylostazol nie wpływał na płodność w badaniach na zwierzętach.
Cilostop - prowadzenie pojazdów
Cylostazol może wywoływać zawroty głowy, dlatego pacjentów należy powiadomić o konieczności zachowania ostrożności przed podjęciem decyzji o prowadzeniu pojazdów lub obsługiwaniu maszyn.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Maxitrol
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
-
Floxyme 50 mg/ml roztw.do podania w wodzie do picia
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Cilostazolum
Cilostazol to lek zmniejszający krzepliwość krwi. Stosowany w chromaniu przestankowym. Wydłuża dystans marszu bez bólu.
Dostępne opakowania
Cilostop
tabletki - 14 tabl. - 0,1 g
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Cilostop
tabletki - 25 tabl. - 0,1 g
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Cilostop
tabletki - 28 tabl. - 0,1 g
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Cilostop
tabletki - 30 tabl. - 0,1 g
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Cilostop
tabletki - 50 tabl. - 0,1 g
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Cilostop
tabletki - 56 tabl. - 0,1 g
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Cilostop
tabletki - 60 tabl. - 0,1 g
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Cilostop
tabletki - 70 tabl. - 0,1 g
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Cilostop
tabletki - 84 tabl. - 0,1 g
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze