Choragon 5000

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Dawka
5 000 j.m.
Ilość
3 amp. (+ 3 rozp.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: FERRING ARZNEIMITTEL GMBH

Pytania do farmaceuty

Choragon 5000 - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Choragon 5000 - opis

U kobiet:

- wywoływanie jajeczkowania, jeśli jest to wskazane po leczeniu stymulującym wzrost pęcherzyków Graafa

- podtrzymywanie czynności ciałka żółtego u kobiet, u których występuje jego niewydolność

U mężczyzn:

- wnętrostwo nie wynikające z przyczyn anatomicznych

- opóźnione dojrzewanie płciowe

- hipogonadyzm hipogonadotropowy (w skojarzeniu z leczeniem ludzką gonadotropiną menopauzalną, HMG)

W celach diagnostycznych:

- do diagnostyki różnicowej wnętrostwa i wrodzonego braku jąder u dzieci

do oceny czynności jąder u pacjentów z hipogonadyzmem hipogonadotropowym przed rozpoczęciem długotrwałego leczenia pobudzającego

Choragon 5000 - skład

1 ampułka z proszkiem zawiera 5000 j.m. ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, HCG (Gonadotropinum chorionicum) .

 

Choragon 5000 - dawkowanie

U kobiet

- W celu wywołania jajeczkowania: jednorazowe wstrzyknięcie domięśniowe w dawce od 5000 j.m. do 10000 j.m. HCG, jeśli dominujący pęcherzyk Graafa ma co najmniej 18 mm średnicy.

- W celu podtrzymania czynności ciałka żółtego: trzy wstrzyknięcia domięśniowe, np. trzeciego, szóstego i dziewiątego dnia po owulacji, każde w dawce od 1500 j.m. do 5000 j.m. HCG.

U mężczyzn

- Wnętrostwo u chłopców w wieku poniżej 2 lat i powyżej 6 lat: jedno wstrzyknięcie domięśniowe tygodniowo w dawce od 500 j.m. do 2000 j.m. HCG przez okres 5 tygodni.

U chłopców w wieku od 3 do 6 lat można zastosować domięśniowo dawkę 1500 j.m. HCG tygodniowo przez okres trzech tygodni (jeśli wskazane, także w skojarzeniu z gonadoliberyną, GnRH).

- Opóźnione dojrzewanie płciowe: 1500 j.m. HCG 2 do 3 razy w tygodniu domięśniowo przez 3 miesiące.

- Hipogonadyzm hipogonadotropowy: 1500 do 6000 j.m. HCG domięśniowo 1 raz w tygodniu w skojarzeniu z ludzką gonadotropiną menopauzalną, HMG).

W celach diagnostycznych

- Diagnostyka różnicowa wnętrostwa i wrodzonego braku jąder u dzieci oraz ocena czynności jąder u pacjentów z hipogonadyzmem hipogonadotropowym: jednorazowe wstrzyknięcie domięśniowe w dawce 5000 j.m. HCG.

Choragon 5000 podaje się domięśniowo.

Choragon 5000 - środki ostrożności

Ludzką gonadotropinę kosmówkową (HCG) należy stosować ostrożnie u pacjentów, dla których niebezpieczne jest zatrzymanie wody w organizmie, np. u pacjentów z niewydolnością krążenia, chorobami serca, niewydolnością nerek, migreną, astmą, padaczką.

W przypadku leczenia niepłodności u kobiet, przed podaniem HCG należy ocenić wzrost pęcherzyków Graafa za pomocą badania USG oraz indeks szyjki (ang. cervix index). Po pojawieniu się objawów stymulacji codziennie należy określać stężenie estradiolu i obserwować reakcję jajników za pomocą badania USG.

Stosowanie preparatu Choragon 5000 związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadmiernego pobudzenia jajników (hiperstymulacja).

W razie wystąpienia objawów nadmiernego pobudzenia jajników leczenie należy przerwać.

W przypadku wystąpienia hiperstymulacji o stopniu nasilenia I, który objawia się niewielkim powiększeniem jajników (wielkość jajników 5‑7 cm), zwiększeniem wydzielania steroidów i bólem w podbrzuszu, nie jest wymagane żadne leczenie. Pacjentka powinna być jednak dokładnie poinformowana o objawach i zagrożeniach oraz szczegółowo obserwowana.

Leczenie objawowe i, ewentualne, podanie płynów dożylnie jest wskazane w przypadku dużego stężenia hemoglobiny i pojawienia się torbieli jajników (wielkość jajników 8‑10 cm), bólu w podbrzuszu, nudności oraz wymiotów (hiperstymulacja – stopień nasilenia II).

Hospitalizacja konieczna jest w przypadku ciężkiej hiperstymulacji (stopień nasilenia III), w której obserwuje się duże torbiele jajników (wielkość jajników ponad 10 cm), wysięk do jamy otrzewnej i opłucnej, powiększenie obwodu i ból brzucha, duszność, hipernatremię, zwiększenie stężenia hemoglobiny oraz nasilenie agregacji płytek ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.

Podawanie HCG w celu wywołania jajeczkowania po uprzednim leczeniu HMG może zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej.

Choragon 5000 - przedawkowanie

Nie zgłaszano przypadków ostrego przedawkowania.

Jeśli przed zastosowaniem HCG podawano wcześniej HMG lub klomifen, może dojść do nadmiernego pobudzenia jajników.

Choragon 5000 - przeciwwskazania

Ogólne:

nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,

nowotwory zależne od działania hormonów płciowych.

U kobiet:

- nadmierne pobudzenie jajników (hiperstymulacja).

U mężczyzn:

- wnętrostwo pochodzenia organicznego (przepuklina pachwinowa, przebyte operacje w okolicy pachwinowej, nadpowięziowe położenie jąder).

Choragon 5000 - działania niepożądane

U kobiet:

W następstwie skojarzonego leczenia HMG/HCG lub klomifen/HCG może dojść do nadmiernego pobudzenia jajników. Objawia się to powstawaniem dużych torbieli jajników mających tendencję do pękania, gromadzeniem się płynu w jamie otrzewnej i opłucnej oraz występowaniem powikłań zakrzepowo-zatorowych. Powyższe działania niepożądane mogą mieć większe nasilenie, jeśli kobieta zachodzi w ciążę.

U mężczyzn:

W czasie leczenia HCG mogą wystąpić takie działania niepożądane jak: przejściowe lub długotrwałe powiększenie gruczołów sutkowych, powiększenie gruczołu krokowego, trądzik, zatrzymanie wody w organizmie, powiększenie rozmiarów prącia i samoistne erekcje.

Sporadycznie obserwowano u chłopców niewielkie zaburzenia emocjonalne podobne do tych, które zdarzają się w początkowej fazie okresu dojrzewania płciowego.

W wyniku długotrwałego podawania preparatu może dochodzić do powstawania przeciwciał przeciwko HCG, co prowadzi do zmniejszenia skuteczności leczenia.

Choragon 5000 - ciąża i karmienie piersią

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG) podawana w celu podtrzymania czynności ciałka żółtego u kobiet z niewydolnością fazy lutealnej pobudza wytwarzanie progesteronu, przez co ułatwia implantację zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy.

Nie istnieją wskazania do podawania HCG w ciąży o zwykłym przebiegu i w okresie karmienia piersią.

Choragon 5000 - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Choragon 5000 - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Gonadotrophinum chorionicum

  Gonadotropina kosmówkowa to hormon powstający w łożysku. Dla celów terapeutycznych jest uzyskiwana bądź z moczu kobiet ciężarnych, bądź też na drodze rekombinacji. Stosuje się ją u kobiet do: indukcji owulacji, zapobiegania niewydolności ciałka żółtego, uzyskiwania komórek jajowych do zapłodnienia pozaustrojowego. U mężczyzn jest wykorzystywana w leczeniu hipogonadyzmu hipogonaotropowego, zaburzeń zstępowania jąder i opóźnionego dojrzewania, a także w diagnostyce do różnicowania wnętrostwa od braku jąder.

  Dostępne opakowania
  Choragon 5000

  Choragon 5000

  proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 3 amp. (+ 3 rozp.) - 5 000 j.m.
  FERRING ARZNEIMITTEL GMBH
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Brak leków w aptekach. Pacjenci panikują i proszą o recepty na zapas

  Brak leków w aptekach. Pacjenci panikują i proszą o recepty na zapas

  W aptekach i hurtowniach brakuje popularnych leków. Chorujący na nadczynność tarczycy, Parkinsona czy cukrzycę mają coraz większy problem - Euthyrox, Metformax, Glucophage i Gardasil są trudno dostępne, a przecież nie tylko poprawiają jakość życia chorego,...

  Niezbędnik pacjenta

  Polaków nie stać na leczenie

  Polaków nie stać na leczenie

  Rezygnacja z wykupienia niezbędnych leków i przerwanie leczenia z powodu dłużących się w nieskończoność kolejek to dla wielu pacjentów smutna codzienność. Zmagania z chorobą to w Polsce również walka z ograniczeniami finansowymi i nietrafnymi rozwiązaniami...

  Miażdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Leki przeciwpadaczkowe starej generacji a ryzyko miażdżycy

  Leki przeciwpadaczkowe starej generacji a ryzyko miażdżycy

  Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że chorzy na epilepsję, którzy przez długi czas przyjmowali leki przeciwpadaczkowe starej generacji mogą być bardziej narażeni na miażdżycę. Jest to choroba objawiająca się stwardnieniem tętnic. Ryzyko miażdżycy...

  Akromegalia - somatotropina, objawy, diagnostyka, leczenie

  Akromegalia dłoni

  Akromegalia dłoni

  Dłoń mężczyzny z akromegalią Akromegalia dłoni u mężczyzny.

  Newsy - leki i suplementy

  89 nowych leków na liście leków refundowanych

  89 nowych leków na liście leków refundowanych

  Opublikowano zaktualizowaną listę leków refundowanych. Są zarówno zadowoleni, jak i krytycy postanowień. Lista bogatsza jest o 89 leków. Na nowej liście znajdują się między innymi leki na stwardnienie rozsiane, preparaty dla dzieci chorych na hemofilię...

  Pierwsza pomoc

  Skład apteczki pierwszej pomocy (WIDEO)

  Skład apteczki pierwszej pomocy (WIDEO)

  Zawartość apteczki pierwszej pomocy Apteczka pierwszej pomocy zawiera wszelkiego rodzaju środki do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest przeznaczona do samochodu, domu, zakładu. Powinna być oznaczona białym krzyżem na czerwonym lub zielonym...

  Leki i suplementy

  Leki na nadciśnienie wycofane z aptek. Zobacz, czy masz je w domu

  Leki na nadciśnienie wycofane z aptek. Zobacz, czy masz je w domu

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzje o wycofaniu z aptek i hurtowni leków Co-Bespres i Bespres, a także wstrzymaniu w obrocie leków Vanatex i Valsartan. Leki na nadciśnienie wycofane ze sprzedaży GIF podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży...