Calvidin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki do żucia
Dawka
1,5g+0,01mg
Ilość
30 tabl.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ROTTAPHARM S.P.A.

Calvidin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Calvidin - ulotka preparatu

Calvidin - opis

Uzupełnienie niedoboru witaminy D i wapnia u osób w podeszłym wieku. Leczenie wspomagające osteoporozy w przypadku rozpoznanego lub prawdopodobnego niedoboru wapnia i witaminy D.

Calvidin - skład

1 tabletka do żucia zawiera 600 mg jonów wapnia w postaci wapnia węglanu (Calcii carbonas) 1500 mg, oraz 10 mikrogramów (400 j.m.) cholekalcyferolu (Cholecalciferolum)

Substancje pomocnicze: m.in. butylohydroksytoluen i sacharoza.

Pełny wykaz substancji pomocniczych patrz pkt. 6.1.

Calvidin - dawkowanie

Preparat jest przeznaczony do stosowania tylko u osób dorosłych.

Doustnie, 1 do 2 tabletek do żucia na dobę.

Tabletkę należy pogryźć i połknąć popijając niewielką ilością płynu.

Tabletkę można także ssać.

Calvidin - środki ostrożności

Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.

Podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować stężenie wapnia w surowicy krwi oraz w moczu, a także monitorować czynność nerek poprzez oznaczanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Jest to szczególnie ważne u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów leczonych lekami moczopędnymi i glikozydami nasercowymi.

W przypadku stwierdzenia hiperkalcemii lub zaburzenia czynności nerek dawkę należy zmniejszyć lub przerwać podawanie preparatu. Zaleca się zmniejszenie dawki lub odstawienie preparatu, jeśli zawartość wapnia w moczu przekroczy 7,5 mmol/ 24 godz. (300 mg/ 24 godz.).

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku równoczesnego stosowania bisfosfonianów, fluorku sodu lub tetracyklin (patrz punkt 4.5).

Jeżeli planowane jest stosowanie innych preparatów zawierających witaminę D, należy uwzględnić dawkę witaminy D zawartą w preparacie CALVIDIN. Podawanie dodatkowych dawek witaminy D lub wapnia powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

W takich przypadkach zaleca się regularną kontrolę stężenia wapnia w surowicy krwi i w moczu. Chorzy z zaburzeniami czynności nerek mają także zaburzony metabolizm witaminy D; u takich pacjentów podczas stosowania cholekalcyferolu należy zwracać uwagę na stężenia wapnia i fosforanów.

Uwaga dotycząca chorych na cukrzycę: tabletka do żucia CALVIDIN zawiera 0,47 g węglowodanów. Dobowa dawka preparatu, dwie tabletki, odpowiada 0,08 jednostki węglowodanowej.

Calvidin - przedawkowanie

Ciężkie lub długotrwałe przedawkowanie preparatu powoduje zwiększenie stężenia witaminy D i jonów wapnia. Objawy hiperkalcemii to nudności, wymioty, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, zaparcie. Długotrwałe przedawkowanie może powodować powstawanie zwapnień w naczyniach krwionośnych i w narządach wewnętrznych, jako skutek hiperkalcemii.

Leczenie: należy przerwać podawanie wszystkich preparatów zawierających wapń i witaminę D.

Chorego należy nawodnić i stosować dalsze leczenie zależnie od objawów przedawkowania. Wielkość dawki toksycznej witaminy D wynosi od 40 000 do 100 000 j.m./ dobę

(1 do 2,5 miligrama cholekalcyferolu/dobę) przez okres 1- 2 miesięcy u osób z prawidłową czynnością przytarczyc. Dawka toksyczna wapnia wynosi powyżej 2000 mg na dobę.

Calvidin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zwiększenie stężenia wapnia w surowicy krwi (hiperkalcemia). Zwiększenie stężenia wapnia w moczu (hiperkalciuria). Kamica nerkowa. Długotrwałe unieruchomienie chorego w połączeniu z hiperkalciurią i (lub) hiperkalcemią. Kamica dróg moczowych. Pierwotna nadczynność przytarczyc. Przedawkowanie witaminy D. Szpiczak mnogi.

Przerzuty nowotworowe do kości.

Calvidin - działania niepożądane

W czasie stosowania preparatu CALVIDIN może wystąpić hiperkalcemia i hiperkalciuria. Opisywano także działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha i biegunka.

Ponieważ preparat zawiera butylohydroksytoluen, u niektórych pacjentów mogą wystąpić

reakcje nadwrażliwości, takie jak podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych.

Calvidin - ciąża i karmienie piersią

Podczas ciąży i w okresie karmienia piersią można uzupełniać niedobory witaminy D oraz wapnia. Dobowa dawka nie powinna przekroczyć 1500 mg wapnia oraz 600 j.m. (15 mikrogramów) witaminy D3. W związku z powyższym dawka preparatu CALVIDIN nie może być większa niż 1 tabletka na dobę. U zwierząt doświadczalnych podanie wysokich dawek witaminy D powodowało wystąpienie zaburzeń rozwoju płodu (teratogenność).

Stosowanie w okresie ciąży

Nie należy przekraczać zalecanych dawek witaminy D3, ponieważ długotrwała hiperkalcemia może powodować upośledzenie rozwoju umysłowego i fizycznego, nadzastawkowe zwężenie aorty oraz retinopatię u dziecka.

Istnieją doniesienia o stosowaniu dużych dawek witaminy D u kobiet w ciąży z niedoczynnością przytarczyc, rodzących zdrowe dzieci.

Stosowanie w okresie karmienia piersią

Jony wapnia w niewielkim stopniu przenikają do mleka i nie powodują jakichkolwiek zmian patologicznych u dziecka.

Witamina D i jej metabolity przenikają do mleka; należy to uwzględnić przy ustalaniu dawki witaminy D dla dziecka.

Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny przyjmować preparat w odstępie 2 godzin od posiłku, tak, aby nie zmniejszać wchłaniania żelaza.

Calvidin - prowadzenie pojazdów

Brak danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn, jednak wpływ taki jest mało prawdopodobny.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Calcii carbonas, Colecalciferolum

  Węglan wapnia i witamina D3 to mieszanina substancji leczniczych o właściwościach zapobiegających uszkodzeniom i chorobom kości, a także leczących te dolegliwości. Węglan wapnia uzupełnia niedobory tego metalu w organizmie, w tym i w kościach. Cholekalcyferol, witamina D3 stosowana w profilaktyce i leczeniu niedoboru witaminy D, zapobieganiu krzywicy, osteomalacji i metabolicznym chorobom kości, również w pomocniczym leczeniu osteoporozy.

  Dostępne opakowania
  Calvidin

  Calvidin

  tabletki do żucia - 30 tabl. - 1,5g+0,01mg
  ROTTAPHARM S.P.A.
  Calvidin

  Calvidin

  tabletki do żucia - 60 tabl. - 1,5g+0,01mg
  ROTTAPHARM S.P.A.
  Powiązane artykuły
  Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Sygnały choroby Alzheimera, których nie powinieneś lekceważyć (WIDEO)

  Sygnały choroby Alzheimera, których nie powinieneś lekceważyć (WIDEO)

  Niewinne zapominanie to naturalny proces starzenia się mózgu i naszego organizmu. Aby go spowolnić, warto dbać o swoje zdrowie i właściwą dietę. Czasem jednak nasz organizm wysyła nam sygnały tego, że zaczyna rozwijać się choroba Alzheimera. Oto wczesne...

  Profilaktyka osteoporozy

  Dieta na mocne kości. Przeciwdziałaj osteoporozie (WIDEO)

  Dieta na mocne kości. Przeciwdziałaj osteoporozie (WIDEO)

  Kobiety są szczególnie narażone na ryzyko zachorowania na osteoporozę. Problem pojawia się wraz z wiekiem, dlatego warto jak najwcześniej zadbać o swoje kości. Może w tym pomóc odpowiednia dieta, bogata w składniki budulcowe kości. Nie wystarczy jednak...

  Profilaktyka osteoporozy

  Wapń na osteoporozę - czy warto go stosować?

  Zapewne nieraz w dzieciństwie czy to na podwórku, czy podczas zimowych szaleństw doznaliśmy jakiejś kontuzji. Jeżeli jednak każdy, nawet najmniejszy uraz kończy się poważnym złamaniem, nie można tego lekceważyć. Być może są to objawy osteoporozy. Osteoporoza...

  Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Niedobór witamin może powodować Alzheimera. Zobacz, które są najważniejsze

  Niedobór witamin może powodować Alzheimera. Zobacz, które są najważniejsze

  Poważne schorzenie Alzheimer jest chorobą neurodegeneracyjną. Powoduje ogólne otępienie, pogorszenie pamięci, kłopoty z mową i koncentracją. Jest nieuleczalna. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Badacze z Uniwersytetu w Maine są jednak zdania,...

  Niedokrwistość z niedoborów (żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12)

  Objawy niedoboru witaminy B12

  Objawy niedoboru witaminy B12

  Niedokrwistość w początkowym okresie może dawać nieznaczne objawy, które przy szybkim trybie życia bywają przeoczone. Jeśli zauważyłeś któryś z przedstawionych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza. Objawy niedokrwistości ze strony układu pokarmowego pieczenie...

  Niedokrwistość z niedoborów (żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12)

  Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12

  Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 to dość często występujące schorzenie krwi, które powoduje zaburzenie syntezy DNA i upośledzenie dojrzewania jąder komórkowych. O niedokrwistości można mówić wtedy, gdy wartość hemoglobiny we krwi obniży się poniżej...

  Ortopedia i reumatologia

  Na jakie choroby narażony jest szkielet?

  Na jakie choroby narażony jest szkielet?

  Choć są dla organizmu podstawą, nie często myślimy, że mogą chorować. Bardziej zwracamy uwagę na kondycję serca, nerek, wątroby, tarczycy. O kościach i stawach zapominamy. Tymczasem ich choroby mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu, sprawiając, że organizm...