Budenofalk

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki dojelitowe twarde
Dawka
3 mg
Ilość
10 kaps.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: DR FALK PHARMA GMBH

Budenofalk - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Cytrusy

Mimo dużej zawartości cennej witaminy C, cytrusy nie powinny być spożywane jednocześnie z przyjmowaniem leków, zawierają bowiem furanokumaryny. Szczególnie bogaty w nie jest grejpfrut oraz czerwone gorzkie pomarańcze, z których przygotowuje się dżemy. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z cytrusami.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Budenofalk - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Budenofalk - opis

Leczenie czynnego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy
i esicy.

Budenofalk - skład

Substancją czynną leku Budenofalkjest budezonid.

Każde podanie doodbytnicze (rozpylenie) zawiera 2 mg budezonidu.

Budenofalk - dawkowanie

Lek wyłącznie do podawania doodbytniczego, w związku z czym musi być wprowadzany przez odbyt. Nie jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Nie połykać.

Lek Budenofalkmożna podawać rano lub wieczorem.

Najlepsze wyniki uzyskuje się w przypadku zastosowania leku Budenofalkpo defekacji.

Nie należy pić soku grejpfrutowego w trakcie terapii lekiem Budenofalk, ponieważ może nasilać działanie leku.

Budenofalk - środki ostrożności

Jeśli u pacjenta występuje jedna z następujących chorób: Gruźlica;  Wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie tętnicze);  Cukrzyca;  Kruchość kości (osteoporoza);  Wrzody w żołądku lub dwunastnicy (choroba wrzodowa);  Podwyższenie ciśnienia w oku (jaskra);  Zaćma;  Jeśli cukrzyca lub jaskra występują często w rodzinie pacjenta.

Pacjent nie chorował jeszcze na ospę wietrzną lub odrę.

W takim przypadku należy unikać kontaktów z osobami chorymi na ospę wietrzną, półpasiec lub odrę.

Choroby te mogą mieć ciężki przebieg, a nawet okazać się śmiertelne, u osób stosujących lek Budenofalk.

Jeśli u pacjenta wystąpi zakażenie, może być konieczne leczenie właściwymi przeciwciałami. Przeciwciała są białkami, które organizm wytwarza w ramach obrony przed obcymi substancjami.

Po potwierdzeniu rozpoznania ospy wietrznej konieczne jest zastosowanie u pacjenta leku przeciwko wirusom (wirusostatycznego).

Jeśli u pacjenta wystąpi zakażenie, powinien bezzwłocznie zgłosić się do lekarza!

Jeśli pacjent chce się poddać szczepieniom. W trakcie stosowania leku Budenofalk nie należy poddawać się szczepieniom z użyciem żywych szczepionek! Jeśli szczepienie jest wykonywane z użyciem zabitej szczepionki, istnieje mniejsze ryzyko zmniejszenia ochrony przed zakażeniem.

Należy również zachować ostrożność w przypadku łagodnych lub umiarkowanych zaburzeń czynności wątroby.

W przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego lub narażenia na innego rodzaju stres zaleca się dodatkowe podanie glikokortykosteroidów działających ogólnie.

Budenofalk - przedawkowanie

W piśmiennictwie brak jest doniesień o przypadkach przedawkowania budezonidu. W związku z właściwościami produktu Budenofalk 3 mg, przedawkowanie prowadzące do ostrego zatrucia jest mało prawdopodobne.

Budenofalk - przeciwwskazania

Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na budezonid lub którykolwiek
z pozostałych składników leku Budenofalk;

Jeśli u pacjenta występuje miejscowe zakażenie bakteryjne, pełzakowe, grzybicze, wirusowe
w obrębie jelita;

Jeśli u pacjenta jest niszczona tkanka wątroby (późne stadium marskości wątroby) i występują objawy podwyższonego ciśnienia w żyle wrotnej (nadciśnienie wrotne).

Budenofalk - działania niepożądane

Samoistnie zgłaszano następujące działania niepożądane leku Budenofalk 3 mg:

W bardzo rzadkich przypadkach (< 1/10 000).

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:

obrzęk kończyn dolnych, zespół Cushinga;

Zaburzenia układu nerwowego:

rzekomy guz mózgu, niekiedy z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego u młodocianych;

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej:

rozlany ból mięśni i ich osłabienie, osteoporoza, aseptyczna martwica kości (kości udowej i głowy kości ramiennej)

Niektóre z wyżej wymienionych działań niepożądanych zgłaszano po długotrwałym stosowaniu leku Budenofalk.

W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić działania niepożądane takie, jak podczas podawania glikokortykosteroidów działających ogólnie. Ich występowanie zależy od stosowanych dawek, czasu trwania leczenia, równoczesnego lub wcześniejszego leczenia innymi glikokortykosteroidami oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Badania kliniczne wykazują, że podczas stosowania produktuBudenofalk działania niepożądane typowe dla glikokortykosteroidów występują dwukrotnie rzadziej niż podczas doustnego przyjmowania równoważnej dawki prednizolonu.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka alergiczna, rozstępy skórne, wybroczyny, wylewy krwawe, trądzik steroidowy, upośledzone gojenie się ran, kontaktowe zapalenie skóry

Zaburzenia oka:

jaskra, zaćma

Zaburzenia psychiczne:

depresja, drażliwość, euforia

Zaburzenia żołądka i jelit:

dolegliwości żołądkowe, owrzodzenie dwunastnicy, zapalenie trzustki

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:

zespół Cushinga: twarz księżycowata, otyłość brzuszna, upośledzenie tolerancji glukozy, cukrzyca, zatrzymanie sodu z tworzeniem obrzęków, zwiększenie wydalania potasu, niedoczynność i/lub zanik kory nadnerczy, opóźnienie wzrostu u dzieci, zaburzenia wydzielania hormonów płciowych (brak miesiączki, hirsutyzm, zaburzenia wzwodu)

Zaburzenia naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, zwiększone ryzyko zakrzepicy, zapalenie naczyń (po odstawieniu leku długotrwale stosowanego)

Zaburzenia układu immunologicznego:

zaburzenia odpowiedzi immunologicznej (np. zwiększone ryzyko zakażeń)

Działania niepożądane w badaniach klinicznych z udziałem pacjentów pediatrycznych:

Choroba Leśniowskiego i Crohna:

W badaniach klinicznych produktu Budenofalk 3 mg kapsułki z udziałem 82 pacjentów pediatrycznych z chorobą Leśniowskiego i Crohna najczęściej zgłaszano zahamowanie czynności kory nadnerczy i ból głowy. Zgłaszano działania niepożądane typowe dla steroidów o działaniu ogólnoustrojowym oraz inne rzadkie reakcje, w tym zawroty głowy, nudności, wymioty i nadwrażliwość na dźwięki (patrz również punkt 5.1).

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby:

Dane bezpieczeństwa z badania klinicznego autoimmunologicznego zapalenia wątroby uzyskane w podgrupie 42 pacjentów pediatrycznych wskazują, że rodzaj zgłoszonych działań niepożądanych i częstość ich występowania nie różniły się od obserwowanych w populacji pacjentów dorosłych (patrz również punkt 5.1).

Budenofalk - ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku Budenofalk należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje zajść w ciążę lub sądzi, że jest już w ciąży.

Kobiety w ciąży nie powinny stosować leku Budenofalk ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania leku u kobiet w ciąży, chyba że lekarz zleci inaczej.

Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, konieczne jest wykluczenie ciąży przed rozpoczęciem przyjmowania leku Budenofalk i zastosowanie skutecznych metod antykoncepcji w trakcie leczenia.

Ze względu na brak danych dotyczących przenikania budezonidu do mleka matek karmiących piersią, lek Budenofalk w tym okresie należy stosować tylko w przypadku zaleceń lekarza.

 

Budenofalk - prowadzenie pojazdów

Osoby stosujące lek Budenofalk są w pełni zdolne do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Budesonidum

  Substancja będąca syntetycznym glikokortykosteroidem wykazującym silne miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, stosowana jest w postaci wziewnej w leczeniu astmy oskrzelowej i POChP, w zespole krupu. Aplikowana donosowo leczy alergiczny nieżyt nosa (sezonowy i całoroczny) i polipy nosa. Doustnie stosowana jest w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.

  Dostępne opakowania
  Budenofalk

  Budenofalk

  kapsułki dojelitowe twarde - 10 kaps. - 3 mg
  DR FALK PHARMA GMBH
  Budenofalk

  Budenofalk

  kapsułki dojelitowe twarde - 50 kaps. - 3 mg
  DR FALK PHARMA GMBH
  Budenofalk

  Budenofalk

  kapsułki dojelitowe twarde - 100 kaps. - 3 mg
  DR FALK PHARMA GMBH
  Budenofalk

  Budenofalk

  pianka doodbytnicza - 1 poj.a 14daw. - 2 mg/daw.
  DR FALK PHARMA GMBH
  Powiązane artykuły
  Układ pokarmowy

  Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

  Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

  Pseudopolipy jelita grubego Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i okresów remisji o różnym okresie trwania. Najczęściej obejmuje końcową (lewą) część jelita grubego - odbytnicę (która zajęta jest w 100% przypadków), esicę, okrężnicę zstępującą...

  Newsy

  GIF pilnie wycofuje lek. To reakcja na Rapid Alert

  GIF pilnie wycofuje lek. To reakcja na Rapid Alert

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu leku stosowanego m.in. w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego, schorzeniach alergicznych oraz stanach zapalnych jelit i nerek. To reakcja na Rapid Alert wystosowany przez Belgię....

  Koronawirus

  Koronawirus a choroby jelit. Najnowsze wytyczne

  Koronawirus a choroby jelit. Najnowsze wytyczne

  Amerykańskie Stowarzyszenie Gastroenterologiczne opublikowało nowe wytyczne dotyczące pacjentów cierpiących na przewlekłą zapalną chorobę jelit. Co ważne zdaniem organizacji ta grupa chorych nie należy do grupy szczególnego ryzyka w przypadku zakażenia...

  Leki i suplementy

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide jest lekiem dostępnym na receptę. Występuje w postaci aerozolu wziewnego oraz zawiesiny do inhalacji. Stosuje się go w leczeniu chorób układu oddechowego, w szczególności choroby płuc i w alergologii. Flixotide ma działanie przeciwzapalne, a...

  Układ pokarmowy

  Naturalne sposoby na wrzodziejące zapalenie jelit (WIDEO)

  Naturalne sposoby na wrzodziejące zapalenie jelit (WIDEO)

  Wrzody na jelitach to poważna dolegliwość, która rzutuje na kondycję całego organizmu. Mogą być spowodowane obecnością bakterii, wirusów, grzybów, a nawet przez nadmierny stres. Istnieją jednak w pełni naturalne sposoby radzenia sobie z tą chorobą....

  Badania

  Biopsja jelita grubego

  Biopsja jelita grubego

  Biopsja jelita grubego to badanie diagnostyczne polegające na pobraniu z jelita grubego próbki tkanki, którą później poddaje się badaniu histopatologicznemu. Pozwala to na zdiagnozowanie przyczyny krwawych stolców, które są objawem wielu chorób jelita...