Bivacyn

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
puder leczniczy do rozpylania na skórę
Dawka
-
Ilość
200 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: LEK PHARMACEUTICALS D.D.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Bivacyn - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Bivacyn - opis

Powierzchowne pęcherzykowo-krostkowe zapalenie skóry – grupa liszajca.

Ropne zapalenie skóry (zapalenie mieszków włosowych) – głównie w celu zapobiegania rozszerzaniu się zakażenia.

Nadkażenia powierzchni ran, oparzeń, owrzodzeń.

Zapobieganie nadkażeniom paciorkowcem ropnym w przypadkach zwiększonego ryzyka ich wystąpienia w istniejących, innych chorobach skóry (opryszczka zwykła, półpasiec, ukąszenia owadów, itp.).

Profilaktyka zakażeń ran pooperacyjnych.

Bivacyn - skład

Każdy ml pudru do rozpylania na skórę zawiera 1100 j.m. neomycyny (Neomycinum) w postaci siarczanu neomycyny i 83,3 j.m. bacytracyny (Bacitracinum).

150 ml (1 pojemnik) pudru do rozpylania na skórę zawiera 165000 j.m. neomycyny w postaci siarczanu neomycyny i 12500 j.m. bacytracyny.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Bivacyn - dawkowanie

Bivacyn jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Dorośli i dzieci w wieku 2 lat i starsze

Pojemnik z pudrem należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem (ryc. 1). Puder należy rozpylać na miejsce objęte procesem chorobowym z odległości 20-25 cm (ryc. 2) raz do maksymalnie trzech razy na dobę.

Po użyciu pojemnik należy odwrócić do góry dnem, a następnie kilkoma krótkimi naciśnięciami przedmuchać zawór, aby zapobiec jego zatykaniu się (ryc. 3).

Produktu leczniczego nie należy stosować pod opatrunki okluzyjne ze względu na zwiększone ryzyko wchłaniania ogólnego i działań niepożądanych.

Dzieci

Produkt Bivacin może być stosowany u dzieci (w wieku 2 lat i starszych) w tej samej dawce, co u dorosłych. U małych dzieci wchłanianie przez skórę może być większe, dlatego nie zaleca się stosowania produktu Bivacin u noworodków, niemowląt i dzieci w wieku poniżej 2 lat. Z tego samego względu pudru nie należy stosować na obszar skóry przykryty pieluchą, gdyż pielucha działa jak opatrunek okluzyjny i znacznie zwiększa wchłanianie antybiotyków (patrz punkt 4.3).

Osoby w podeszłym wieku

Wprawdzie nie przeprowadzono specyficznych badań u osób w podeszłym wieku, jednak produkt Bivacin może być stosowany w tej grupie pacjentów. Zaleca się zachowanie ostrożności u osób z zaburzeniami czynności nerek ze względu na możliwość znaczącego wchłaniania siarczanu neomycyny do krążenia (patrz punkt 4.4).

Czas leczenia dzieci i pacjentów w podeszłym wieku nie powinien przekraczać siedmiu dni.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy zmniejszyć dawkę (patrz punkt 4.4).

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby nie są konieczne szczególne środki ostrożności.

Bivacyn - środki ostrożności

Ryzyko wchłaniania przez skórę jest większe, jeśli Bivacyn stosowany jest na otwarte rany, oparzenia i owrzodzenia.

Produkt Bivacyn należy stosować szczególnie ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek ze względu na możliwość wchłaniania przez skórę i ryzyko działania ototoksycznego i nefrotoksycznego. W takim przypadku zaleca się wykonanie badania moczu i krwi lub badania audiometrycznego.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek mniejszy jest klirens neomycyny z osocza, co wiąże się ze zwiększeniem ryzyka ototoksyczności. Zaleca się zmniejszenie dawki adekwatne do stopnia zaburzenia czynności nerek.

Przy przewlekłych lub głęboko umiejscowionych zakażeniach dodatkowo należy stosować leczenie chirurgiczne lub antybiotykoterapię ogólnoustrojową.

Wykazano istnienie krzyżowej nadwrażliwości w obrębie antybiotyków aminoglikozydowych. Należy wziąć pod uwagę, że u pacjentów z nadwrażliwością na miejscowo stosowaną neomycynę może wystąpić nadwrażliwość na inne antybiotyki aminoglikozydowe do stosowania miejscowego i (lub) ogólnego.

Miejscowe stosowanie produktu Bivacyn może powodować nadmierny wzrost niepatogennych lub częściowo patogennych bakterii i grzybów, zwłaszcza drożdżaków.

Produktu Bivacyn nie wolno stosować dłużej niż 7 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Nie wolno przekraczać zaleconej dawki.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów podrażnienia skóry lub reakcji nadwrażliwości, produkt Bivacyn należy natychmiast odstawić. Należy unikać stosowania produktu Bivacyn u pacjentów z chorobą atopową.

Pacjenci z miastenią (myasthenia gravis) oraz pacjenci przyjmujący jednocześnie leki blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe nie powinni stosować produktu Bivacyn na duże powierzchnie zmienionej chorobowo skóry.

Specjalne ostrzeżenia

Pojemnik znajduje się pod ciśnieniem i zawiera gaz nieszkodliwy dla warstwy ozonowej.

Pojemnik trzeba przechowywać z dala od źródeł ciepła i promieni słonecznych. Pojemnika nie należy dziurawić ani wrzucać do ognia, nawet po opróżnieniu. Nie rozpylać w pobliżu otwartego źródła ognia. PRODUKT JEST ŁATWOPALNY.

Bivacyn - przedawkowanie

Ilość danych dotyczących przedawkowania neomycyny i bacytracyny jest ograniczona. Bacytracyna zastosowana miejscowo jest na ogół słabo wchłaniana, ale ogólnoustrojowe działania niepożądane mogą wystąpić po przedawkowaniu neomycyny. W przypadku przedawkowania można spodziewać się nasilenia działań niepożądanych występujących po ogólnym podaniu neomycyny (nudności, nefrotoksyczność, ototoksyczność itd.).

W razie przedawkowania należy przerwać stosowanie produktu Bivacyn i monitorować stan ogólny pacjenta, jego słuch, czynność nerek i układu nerwowo-mięśniowego. Należy też oznaczyć stężenie neomycyny i bacytracyny we krwi. Możliwe jest zmniejszenie stężenia neomycyny w surowicy metodą hemodializy.

Przy miejscowym stosowaniu produktu Bivacyn możliwość wystąpienia ogólnych objawów zatrucia (nefrotoksyczność lub ototoksyczność) jest niewielka, ale mogą one pojawić się po długotrwałym stosowaniu dużych dawek na duże powierzchnie uszkodzonej skóry.

Bivacyn - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na neomycynę, bacytracynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nadwrażliwość na inne antybiotyki aminoglikozydowe.

Ze względu na możliwość wchłaniania do krążenia ogólnego i wynikających stąd działań niepożądanych związanych z toksycznością leku, należy unikać stosowania produktu Bivacyn na duże powierzchnie skóry objęte procesem chorobowym (stanowiące ponad 20% powierzchni skóry).

Nie stosować produktu Bivacyn u dzieci w miejscach przykrytych pieluchą, gdyż działa ona jak opatrunek okluzyjny, zwiększając wchłanianie substancji czynnych.

Bivacyn - działania niepożądane

Działania niepożądane uszeregowano według częstości, stosując następującą klasyfikację: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100), rzadko (≥1/10 000 do < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000) i częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia układu immunologicznego:

Często: miejscowe reakcje nadwrażliwości

Częstość nieznana: ciężkie reakcje nadwrażliwości, anafilaksja

Zaburzenia ucha i błędnika:

Częstość nieznana: ototoksyczność (ubytki słuchu, głuchota, uszkodzenie narządu przedsionkowego)

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Często: podrażnienie skóry (np. wysypka, świąd, rumień) Częstość nieznana: stan zapalny na skutek nadkażenia

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej: Częstość nieznana: blokada nerwowo-mięśniowa

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:

Częstość nieznana: nefrotoksyczność (np. zmniejszenie szybkości filtracji kłębuszkowej, zaburzenia elektrolitowe, takie jak hipokalcemia, hipomagnezemia i hipokaliemia).

Bivacyn - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak danych klinicznych dotyczących stosowania neomycyny i bacytracyny w okresie ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i (lub) lub płodu, poród lub rozwój pourodzeniowy (patrz punkt 5.3). Należy zachować ostrożność przepisując produkt Bivacyn kobiecie w ciąży. W takim przypadku należy zalecić stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy czas, gdyż nie można w pełni wykluczyć możliwości teratogennego działania na nerki lub na układ przedsionkowoślimakowy.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy substancje czynne produktu Bivacyn przenikają do mleka kobiecego. Badania na zwierzętach wykazały wydzielanie pozajelitowo podawanej neomycyny do mleka. Ze względu na możliwość ogólnoustrojowego wchłaniania neomycyny zastosowanej miejscowo, nie można całkowicie wykluczyć szkodliwego wpływu na karmione piersią niemowlę. Dlatego należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub o przerwaniu leczenia, biorąc pod uwagę znaczenie leczenia dla matki.

Bivacyn - prowadzenie pojazdów

Bivacyn ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Bacitracinum, Neomycinum

  Bacytracyna, neomycyna to mieszanina antybiotyków przeznaczona zasadniczo do stosowania zewnętrznego. Neomycyna należy do aminoglikozydów, blokuje syntezę białek bakteryjnych. Bacytracyna to antybiotyk polipeptydowy o działaniu bakteriobójczym. Mieszanina tych antybiotyków, często jeszcze wzbogacona innymi składnikami, jest stosowana w postaci maści do leczenia zakażonych, jątrzących się ran.

  Dostępne opakowania
  Bivacyn

  Bivacyn

  puder leczniczy do rozpylania na skórę - 200 g
  LEK PHARMACEUTICALS D.D.
  Bivacyn

  Bivacyn

  puder leczniczy do rozpylania na skórę - 150 ml - (83,3j.m.+1100j.m.)/ml
  LEK PHARMACEUTICALS D.D.
  Powiązane artykuły
  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Piedra - odmiany, objawy, leczenie

  Piedra - odmiany, objawy, leczenie

  Piedra, czyli z hiszpańskiego „kamień", to powierzchowna infekcja grzybicza włosów. Choroba dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na piedrę narażone są osoby w każdym wieku, choć jedna z jej odmian, czarna piedra, najczęściej występuje o osób młodych....

  Leczenie grzybicy

  Przeciwgrzybicze właściwości olejku lawendowego

  Przeciwgrzybicze właściwości olejku lawendowego

  Journal of Medical Microbiology opublikował wyniki badań wskazujących, iż lawendowy olejek eteryczny może okazać się pomocny w leczeniu infekcji opornych na leki przeciwgrzybicze. Wykazuje on właściwości przeciwgrzybicze w walce z odmianami grzybów odpowiedzialnych...

  Łupież - objawy, przyczyny, profilaktyka, leczenie

  Łupież - objawy, przyczyny, profilaktyka, leczenie

  Łupież - objawy, przyczyny, profilaktyka, leczenie

  Łupież to choroba skóry głowy polegająca na łuszczeniu naskórka. Łuszczenie się zrogowaciałej warstwy naskórka jest procesem, który zazwyczaj nie powinien niepokoić. Łupież nie jest ani zaraźliwy, ani groźny, choć może stanowić problem natury estetycznej....

  Dermatologia

  Jakie objawy wskazują na zapalenie mieszków włosowych?

  Jakie objawy wskazują na zapalenie mieszków włosowych?

  Zapalenie mieszków włosowych to bardzo wstydliwa dolegliwość. Objawia się świądem i podrażnieniem skóry. To jednak nie tylko problem estetyczny i mocno drażniący. Stan zapalny może bowiem doprowadzić do rozwoju poważnych chorób. Najczęściej do zapalenia...

  Leczenie łysienia

  Czy łysienie jest odwracalne?

  Czy łysienie jest odwracalne?

  Łysienie staje się coraz większym problemem. Wypadanie włosów jest bardzo uciążliwe dla osoby borykającej się z nim, jak i dla lekarzy i trychologów. Z reguły na problem wypadania włosów składa się kilka czynników. Analizując łysienie, możemy podzielić...

  Łysienie a choroby

  Łysienie a liszaj płaski

  Łysienie a liszaj płaski

  Łysienie bliznowaciejące występuje jako objaw wielu chorób. Jedną z nich jest liszaj płaski, czyli jednostka chorobowa o nieznanej etiologii, atakująca głównie skórę oraz błony śluzowe organizmu człowieka. Łysienie i liszaj płaski są ze sobą ściśle powiązane....

  Łysienie a choroby

  Zespół nerczycowy a łysienie

  Zespół nerczycowy a łysienie

  Zespół nerczycowy jest wieloobjawowym schorzeniem, który niesie za sobą groźne powikłania. Jednym z negatywnych skutków zespołu nerczycowego jest występowanie łysienia, spowodowanego głównie utratą białka z organizmu. Opanowanie przyczyny choroby nerek...