Betoptic S

zobacz opinie o produkcie »
Cena
25,41 zł
Forma
krople do oczu, zawiesina
Dawka
2,5 mg/ml
Ilość
10 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: ALCON COUVREUR N.V.

Pytania do farmaceuty

Betoptic S - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Betoptic S - opis

Zmniejszenie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z przewlekłą jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym, jako monoterapia lub jako leczenie uzupełniające.

Betoptic S - skład

1 ml zawiesiny zawiera 2,5 mg betaksololu (Betaxololum) w postaci chlorowodorku betaksololu Substancje pomocnicze, patrz punkt 6.1.

Betoptic S - dawkowanie

Do stosowania do oka.

Dawkowanie

Stosowanie u osób dorosłych, w tym u osób w wieku podeszłym

Zaleca się stosowanie jednej kropli leku Betoptic S do worka spojówkowego chorego oka, dwa razy na dobę. U niektórych pacjentów konieczne jest stosowanie leku Betoptic S przez kilka tygodni do uzyskania stabilnego obniżenia ciśnienia śródgałkowego. Zaleca się staranne obserwowanie pacjentów z jaskrą.

W przypadku, gdy stosowanie leku nie powoduje odpowiedniego obniżenia ciśnienia śródgałkowego, należy zastosować leczenie skojarzone z pilokarpiną i innymi lekami z grupy miotyków i (lub) adrenaliną i (lub) inhibitorami anhydrazy węglanowej lub analogami prostaglandyn.

Zaleca się delikatne zamknąć powieki i uciskać przewód nosowo-łzowy po wprowadzeniu leku w postaci kropli do oczu. Dzięki temu można zmniejszyć ogólnoustrojowe wchłanianie leków podawanych w postaci kropli do oczu oraz częstość i nasilenie ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami podawanymi miejscowo do oka należy zachować odstęp co najmniej dziesięciu do piętnastu minut przed podaniem kolejnego leku w postaci kropli do oczu.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Nie określono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku Betoptic S u pacjentów w wieku poniżej 18 lat

Stosowanie u pacjentów z upośledzeniem czynności wątroby i nerek

Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania leku Betoptic S u pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek.

Sposób podawania

Przed podaniem leku należy dokładnie wstrząsnąć butelkę.

Aby zapobiec zakażeniu końcówki zakraplacza i zawiesiny, należy zachować ostrożność. Nie wolno dotykać końcówką zakraplacza powiek, okolic sąsiadujących z okiem lub innych powierzchni.

Betoptic S - środki ostrożności

W badaniach klinicznych preparat betaksololu do stosowania w postaci kropli do oczu miał niewielki wpływ na częstość rytmu serca i ciśnienie tętnicze krwi. Należy zachować ostrożność podczas jego stosowania u pacjentów z niewydolnością serca lub blokiem przedsionkowo-komorowym w wywiadzie. W razie wystąpienia pierwszych objawów niewydolności serca należy przerwać stosowanie preparatu Betoptic S.

U pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania bezpośrednim celem leczenia jest otwarcie kąta poprzez zwężenie źrenicy po podaniu leku zwężającego źrenicę. Betaksolol ma jedynie słabe działanie albo nie wywiera działania na źrenicę. Przy stosowaniu leku Betoptic S w celu zmniejszenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego w przebiegu jaskry z zamkniętym kątem przesączania, konieczne jest jednoczesne stosowanie leku zwężającego źrenicę. Nie wolno w takich przypadkach stosować leku Betoptic S w monoterapii.

Leki beta-adrenolityczne należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których może wystąpić samoistna hipoglikemia, albo u pacjentów z cukrzycą (szczególnie z tzw. chwiejną cukrzycą), którzy przyjmują insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe. Leki beta-adrenolityczne mogą maskować objawy podmiotowe i przedmiotowe ostrej hipoglikemii.

Leki beta-adrenolityczne mogą maskować niektóre objawy kliniczne nadczynności tarczycy (np. tachykardię). Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku u pacjentów z podejrzeniem nadczynności tarczycy. U takich pacjentów nie wolno nagle przerywać leczenia beta-adrenolitykiem, ponieważ mogłoby to spowodować przełom tarczycowy.

W badaniach klinicznych z grupą kontrolną wykazano, że betaksolol w postaci kropli do oczu ma niewielki wpływ na czynność układu oddechowego lub układu krążenia. Niemniej jednak, należy zachować ostrożność w leczeniu pacjentów z jaskrą i ze znacznym upośledzeniem czynności płuc. Opisywano ataki astmy oraz zaburzenia ze strony płuc u pacjentów przyjmujących betaksolol. Ponowne zastosowanie preparatu betaksololu w postaci kropli do oczu u niektórych pacjentów nie miało niekorzystnego wpływu na wyniki testów czynnościowych płuc. Niemniej jednak nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia działań niepożądanych u pacjentów wrażliwych na beta-adrenolityki.

Blokowanie receptorów P-adrenergicznych może przyczynić się do osłabienia mięśni (np. podwójne widzenie, opadanie powiek, ogólne osłabienie).

Należy zachować ostrożność przy przepisywaniu leku Betoptic S pacjentom z miastenią.

Przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego należy stopniowo zmniejszać dawkę leku betaadrenolitycznego, ponieważ następuje zmniejszenie zdolności serca do reakcji na bodźce z układu współczulnego, w przekazywaniu których uczestniczą receptory beta-adrenergiczne.

Preparat Betoptic S zawiera chlorek benzalkoniowy. Środek ten może powodować podrażnienie oraz zmiany koloru miękkich soczewek kontaktowych. Dlatego należy usunąć soczewki kontaktowe przed zastosowaniem leku Betoptic S. Po zakropieniu leku Betoptic S należy poczekać 15 minut do założenia soczewek kontaktowych.

Betoptic S - przedawkowanie

W razie miejscowego przedawkowania leku Betoptic S należy przepłukać oko (oczy) letnią wodą.

W przypadku przedawkowania leków beta-adrenolitycznych mogą wystąpić takie objawy układowe, jak niedociśnienie, bradykardia i ostra niewydolność serca.

Betoptic S - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betaksolol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Lek Betoptic Sjest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z bradykardiązatokową, blokiem przedsionkowo-komorowym większym niż pierwszego stopnia, wstrząsem kardiogennym oraz u pacjentów z niewydolnością serca w wywiadzie.

Preparatu Betoptic S nie wolno stosować u pacjentów z astmą albo z obturacyjną chorobą dróg oddechowych w wywiadzie, z wyjątkiem przypadków, gdy nie można zastosować innych leków obniżających ciśnienie śródgałkowe.

Betoptic S - działania niepożądane

Zaburzenia oka

Często: dyskomfort (kłucie, uczucie pieczenia)

Niezbyt często: łzawienie

Rzadko: zamazane widzenie, choroby rogówki, takie jak punkcikowate zapalenie rogówki, powierzchniowe punkcikowate zapalenie rogówki, zmniejszenie wrażliwości rogówki, reakcje alergiczne, zespół suchego oka, uczucie ciała obcego, rumień, świąd i światłowstręt.

Działania ogólnoustrojowe: Reakcje ogólnoustrojowe po podaniu miejscowym betaksololu były zgłaszane bardzo rzadko.

Zaburzenia ogólnoustrojowe:

Zaburzenia układu nerwowego Rzadko: bezsenność, depresja

Organizm jako całość Rzadko: ból głowy

Zaburzenia serca Rzadko: bradykardia

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Rzadko: duszność, astma

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Rzadko: łysienie

Ponieważ środki blokujące receptor P-adrenergiczny stosowane miejscowo mogą być wchłaniane układowo, po zastosowaniu miejscowym mogą wystąpić te same działania niepożądane, które występują po układowym podaniu środków blokujących receptory Beta1-adrenergiczne (patrz punkt 4.4 Ostrzeżenia specjalne). Do objawów tych mogą należeć zwolnienie czynności serca (bradykardia), zwolnienie przewodzenia przedsionkowo-komorowego lub nasilenie występującego bloku przedsionkowo-komorowego, niedociśnienie, niewydolność serca, ziębnięcie i zasinienie kończyn, objaw Raynauda, parestezje kończyn, nasilenie istniejących objawów chromania przestankowego, zmęczenie, bóle głowy, upośledzenie widzenia, halucynacje, psychozy, objawy splątania, impotencja, zawroty głowy, zaburzenia snu, depresja, koszmarne sny, problemy żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty, biegunka, skurcz oskrzeli u pacjentów z astmą oskrzelową lub objawami astmy w wywiadzie, zaburzenia skóry, szczególnie wysypka i suchość oczu. Środki blokujące receptor Beta-adrenergiczny mogą maskować objawy nadczynności tarczycy lub hipoglikemii. Obserwowano podwyższenie poziomu przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), czego znaczenie kliniczne jest nieznane.

Betoptic S - ciąża i karmienie piersią

Stosowanie w ciąży

Brak jest danych klinicznych dotyczących stosowania betaksololu w czasie ciąży. Preparat Betoptic S można stosować w okresie ciąży jedynie wówczas, gdy korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu (patrz punkt 5.3).

Stosowanie w okresie laktacji

Nie jest wiadomo, czy betaksolol przenika do mleka u kobiet karmiących.

Ponieważ wiele leków jest wydzielanych do mleka kobiecego, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku decydowania o zastosowaniu leku Betoptic S u kobiet karmiących.

Betoptic S - prowadzenie pojazdów

Podobnie jak inne leki w postaci kropli do oczu, preparat może powodować przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jeśli po zakropieniu preparatu wystąpi niewyraźne widzenie, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać niebezpiecznych urządzeń do czasu, aż będzie widział wyraźnie.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Betaxololum

  Dostępne opakowania
  Betoptic S

  Betoptic S

  krople do oczu, zawiesina - 10 ml (butelka) - 2,5 mg/ml
  ALCON COUVREUR N.V.
  25,41 zł
  Betoptic S

  Betoptic S

  krople do oczu, zawiesina - 5 ml - 2,5 mg/ml
  ALCON COUVREUR N.V.
  12,15 zł
  Powiązane artykuły
  Badania wzroku - pole widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe, badanie dna oka

  Pachymetria (WIDEO)

  Pachymetria (WIDEO)

  Badanie grubości rogówki Pachymetria jest to badanie oceniające grubość rogówki. Rogówka jest to ta część oka, która otacza oko, jest jego zewnętrzną, wypukłą warstwą. Pachymetria jest badaniem uwiarygadniającym pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Standardowy...

  Objawy jaskry - otwartego kąta, zamkniętego kąta, wrodzonej

  Czy zawsze w jaskrze pojawia się wzrost ciśnienia śródgałkowego? (WIDEO)

  Czy zawsze w jaskrze pojawia się wzrost ciśnienia śródgałkowego? (WIDEO)

  Wysokie ciśnienie śródgałkowe przyczyną jaskry Przyczyną występowania jaskry jest zbyt wysoki poziom ciśnienia śródgałkowego. O to, czy dolegliwość ta zawsze świadczy o jaskrze oraz jakie mogą być jej inne przyczyny zapytaliśmy prof. dr hab. n. med....

  Objawy jaskry - otwartego kąta, zamkniętego kąta, wrodzonej

  Ciśnienie oka - normy, choroby, nadciśnienie i niedociśnienie oczne

  Ciśnienie oka - normy, choroby, nadciśnienie i niedociśnienie oczne

  Ciśnienie w oku odpowiada za kulisty kształt gałki ocznej oraz za uwodnienie układu optycznego, który odgrywa kluczową rolę w procesie widzenia. Zarówno wysokie, jak i niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe wymaga leczenia, a przyczyną nieprawidłowości mogą...

  Zabiegi

  Trabekulektomia

  Jedną z metod leczenia jaskry jest selektywna trabekulektomia laserowa. Obok farmakologii i operacji instrumentalnych, laserowa chirurgia jaskry staje się coraz bardziej powszechna. Jest jedną z najnowszych, skutecznych metod leczenia jaskry, zarówno...

  Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, jaskra pierwotna, jaskra wtórna, jaskra pourazowa i retinopatia niedokrwienna, leczenie

  Jaskra a ślepota

  Jaskra to choroba przewlekła, na całe życie. Polega na postępującym uszkodzeniu (neuropatii) nerwu wzrokowego przez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej i/lub długotrwałe niedokrwienie nerwu wzrokowego. Nie da się jej wyleczyć ani cofnąć jej skutków....

  Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, jaskra pierwotna, jaskra wtórna, jaskra pourazowa i retinopatia niedokrwienna, leczenie

  Jaskra - nie boli, a kradnie wzrok

  Jaskra - nie boli, a kradnie wzrok

  Ta podstępna choroba oczu zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów. Niestety, spowodowana nią utrata wzroku jest nieodwracalna. Dlatego warto dmuchać na zimne i regularnie badać się u okulisty. Jaskra - jak jej zapobiegać Eksperci biją na...

  Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, jaskra pierwotna, jaskra wtórna, jaskra pourazowa i retinopatia niedokrwienna, leczenie

  Czy jaskra jest chorobą ludzi starszych? (WIDEO)

  Czy jaskra jest chorobą ludzi starszych? (WIDEO)

  Niszczenie nerwu wzrokowego Jaskra jest to choroba charakteryzująca się postępującym niszczeniem nerwu wzrokowego. Procesowi temu towarzyszą zmiany w tarczy nerwu wzrokowego, które prowadzą do powstania ubytków w polu widzenia, ostatecznie doprowadzając...

  Trabekulektomia

  Trabekulektomia

  Jedną z metod leczenia jaskry jest selektywna trabekulektomia laserowa. Obok farmakologii i operacji instrumentalnych, laserowa chirurgia jaskry staje się coraz bardziej powszechna. Jest jedną z najnowszych, skutecznych metod leczenia jaskry, zarówno...

  Zabiegi

  Cyklokrioterapia

  Cyklokrioterapię stosuje się w leczeniu jaskry wtórnej. W ciężkich przypadkach za pomocą niskich temperatur uszkadza się celowo ciało rzęskowe. W przebiegu jaskry dochodzi do nieodwracalnego i postępującego uszkodzenia nerwu, ponadto występują charakterystyczne...

  Przyczyny jaskry

  Przyczyny jaskry

  Główną przyczyną rozwoju jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (ciśnienie w środku gałki ocznej), które powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Obrazy widziane przez oko powinny być przetwarzane na impulsy elektryczne, a następnie przesyłane...