Betadine

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
płyn do stosowania na skórę
Dawka
0,075 g/ml
Ilość
120 ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: EGIS PHARMACEUTICALIS LTD.

Pytania do farmaceuty

Opuchlizna pochwy a stosowanie Betadine

Witam,właśnie jestem w trakcie kuracji leczenia tetracyklinum doustnie i betadine dopochwowo ale zostalo 3 dni a po tych globulkach mam opuchnieta pochwe bo az ciezko wsadzic,czy mam przerwac?pozatym mam odrazu nastepna kuracje klimicin doustnie i dalacin dopochwow przez 8 dni i na koniec aby odbudowac flore lactovaginal i mycosyst! Czy mam skonczyc ta kuracje betadine?czy kontynuowac nastepne?

POKAŻ WIĘCEJ

Betadine - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Betadine - opis

Higieniczna dezynfekcja rąk.

Mycie rąk przed operacją.

Betadine - skład

1 ml płynu do stosowania na skórę zawiera 75 mg powidonu jodowanego (Polyvidonum iodinatum)

120 ml płynu zawiera 9 g powidonu jodowanego.

1000 ml płynu zawiera 75 g powidonu jodowanego.

Betadine - dawkowanie

Dawkowanie

BETADINE płyn do stosowania na skórę zawsze stosuje się nierozcieńczony. 

Mycie i higiena rąk: ręce i przedramiona należy myć pod bieżącą ciepłą wodą z kranu, następnie na jedną dłoń wlać 5 ml produktu BETADINE, płyn do stosowania na skórę i równomiernie rozprowadzić produkt na obu rękach i przedramionach. Jeśli trzeba, można dodać więcej wody, aby powstała piana i kontynuować mycie przez co najmniej 1 minutę. Potem ręce i przedramiona należy spłukać pod kranem dużą ilością bieżącej wody. 

Mycie rąk przed operacją: obie ręce i przedramiona należy dokładnie umyć mydłem pod bieżącą ciepłą wodą z kranu. Całe mydło dokładnie spłukać z rąk i przedramion dużą ilością wody tak, aby nie została nawet najmniejsza ilość mydła. 

Za pomocą dozownika nalać na dłoń dawkę 10 ml produktu BETADINE, płyn do stosowania na skórę i równomiernie rozprowadzić produkt na obu rękach i przedramionach. Jeśli trzeba, można użyć więcej bieżącej ciepłej wody, aby powstała piana i dalej dokładnie myć ręce przez 2,5 minuty. Potem ręce i przedramiona należy spłukać pod kranem dużą ilością bieżącej ciepłej wody. Czynności te należy powtórzyć myjąc ręce następną dawką 10 ml produktu BETADINE, płyn do stosowania na skórę przez kolejne 2,5 minuty, a następnie dokładnie spłukać ręce wodą. 

Czas dezynfekcji: 5 minut (2 razy po 2,5 minuty).

Potrzebna ilość produktu BETADINE, płyn do stosowania na skórę 20 ml. Po dezynfekcji ręce należy umyć wodą i wytrzeć sterylnym ręcznikiem. 

Sposób podawania

Podanie na skórę.

Produkt Betadine jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Betadine - środki ostrożności

U osób z wrażliwą skórą sporadycznie może dojść do przemijającego podrażnienia skóry. Aby tego uniknąć zaleca się wcześniejsze sprawdzenie działania produktu na małej powierzchni skóry. Jeśli nie wystąpią żadne reakcje skórne produkt można zastosować. 

Przedłużona ekspozycja na produkt może spowodować podrażnienie lub rzadko ciężkie reakcje skórne. Chemiczne oparzenia skóry mogą wystąpić na skutek zbierania się płynu. W przypadkach podrażnienia skóry, kontaktowego zapalenia skóry lub nadwrażliwości, należy zaprzestać stosowania produktu. Nie podgrzewać przed aplikacją. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Pacjenci z wolem tarczycy, guzkami tarczycy lub innymi nieostrymi chorobami tarczycy są zagrożeni rozwojem nadczynności tarczycy po podaniu dużych ilości jodu. W tej populacji pacjentów nie należy stosować roztworu jodowanego powidonu przez dłuższy okres czasu. 

Nie należy stosować produktu przed scyntygrafią lub po scyntygrafii z użyciem jodu radioaktywnego ani przed leczeniem lub po leczeniu tarczycy jodem radioaktywnym.

Unikać kontaktu z oczami. Jeśli produkt dostanie się do oczu, należy rozchylić powieki i płukać oczy dużą ilością bieżącej wody przez 10 – 15 minut. Pacjenta powinien zbadać okulista. 

Ciemnobrązowy kolor produktu BETADINE, płyn do stosowania na skórę świadczy o jego skuteczności. Jeśli kolor płynu zaczyna blednąć zmniejsza się jego skuteczność przeciwbakteryjna. Ekspozycja na światło i temperatury powyżej 40ºC przyspieszają rozkład produktu.

Dzieci i młodzież

Jeśli produkt ma być stosowany u niemowląt urodzonych przedwcześnie, noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia, należy starannie rozważyć oczekiwane korzyści w stosunku do ryzyka zaburzenia czynności tarczycy. Konieczna może być kontrola czynności tarczycy (np. stężeń T4 i stężeń TSH). Należy bezwzględnie chronić niemowlę przed połknięciem jodowanego powidonu. 

Betadine - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. 

Zapalenie opryszczkowe skóry Duhringa, niewydolność nerek. Nadczynność tarczycy i inne ostre choroby tarczycy.

Betadine - ciąża i karmienie piersią

Jodowany powidon nie ma działania teratogennego.

Jednakże stosowanie produktu po drugim miesiącu ciąży i w okresie karmienia piersią jest dozwolone jedynie w przypadku dokładnej diagnozy i bezwzględnych wskazań do zastosowania produktu i wymaga monitorowania czynności tarczycy u matki i dziecka. Leczenie należy ograniczyć do krótkiego okresu czasu. 

Jod przenika przez łożysko i do mleka matki. Jodowany powidon może indukować przemijającą niedoczynność tarczycy ze zwiększeniem stężenia TSH u płodu lub noworodka. Konieczna może być kontrola czynności tarczycy dziecka. Należy bezwzględnie chronić niemowlę przed połknięciem produktu.

Betadine - prowadzenie pojazdów

Produkt BETADINE, płyn do stosowania na skórę nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Povidonum iodinatum

  Powidon jodowany to lek dermatologiczny stosowany w owrzodzeniach, infekcyjnych chorobach skóry i błon śluzowych, a także oparzeniach.

  Dostępne opakowania
  Betadine

  Betadine

  płyn do stosowania na skórę - 120 ml - 0,075 g/ml
  EGIS PHARMACEUTICALIS LTD.
  Betadine

  Betadine

  płyn do stosowania na skórę - 1 l - 0,075 g/ml
  EGIS PHARMACEUTICALIS LTD.
  Powiązane artykuły
  Niezbędnik pacjenta

  Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku

  Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku

  Opublikowano wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wykryła wiele błędów. Z 224 skontrolowanych miejsc tylko w 31 nie znaleziono żadnych nieprawidłowości. Błędy lekarzy i farmaceutów są nagminne. Błędy osób...

  Niezbędnik pacjenta

  E-recepty od 2015 roku

  Złożono 10 propozycji wykonania prototypu programu e-recept. Ostatecznego wykonawcę wyłoni sąd konkursowy. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ma 3 mln zł do przeznaczenia na ten program... Jak powstanie system e-recept? Po wyborze wykonawcy...

  Leki i suplementy

  Zamienniki leków refundowanych - czy to dobry wybór?

  Zamienniki leków refundowanych - czy to dobry wybór?

  Nie każdy z nas wie, że zgodnie z obowiązującym prawem farmaceuta lub osoba wydająca leki ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż ten zapisany na recepcie, jednak o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce i postaci farmaceutycznej....

  Leki i suplementy

  Prawo pacjenta do leków refundowanych

  Prawo pacjenta do leków refundowanych

  Pacjent lecząc się u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty ma prawo do leków refundowanych, czyli takich, których koszt częściowo lub całkowicie pokrywany jest z budżetu państwa. Decyzję o tym, które leki i w jakiej części będą refundowane podejmuje...

  Leki i suplementy

  Leki na receptę

  Leki RX to leki na receptę. Ich nazwa, RX, nie ma jednoznacznej genezy. RX jest właściwie znakiem graficznym, na który składa się zarys linii symbolu Oka Horusa. Dla Egipcjan było ono symbolem przywrócenia zdrowia. Nic więc dziwnego, że w farmacji znakiem...

  Leki i suplementy

  Budżet NFZ na leki

  Według najnowszego projektu ustawy rządowej, wydatki na refundację leków nie będą mogły przekroczyć progu 17% budżetu NFZ przeznaczonego na wszystkie świadczenia zdrowotne. Ewentualne koszty przekroczenia tego limitu pokryją firmy produkujące leki refundowane... Ustawa...

  Leki i suplementy

  Sytuacja polskich leków na rynku

  Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przeprowadził badanie, z którego wynika, iż polscy producenci coraz gorzej radzą sobie na rynku leków. Przez ostatnie 12 lat wartość udziałów rodzimych firm w rynku spadła z 38 do 30%, a liczba polskich leków z 77...

  Leki i suplementy

  Leki generyczne

  Leki generyczne to tańsze, choć wcale nie gorsze zamienniki leków oryginalnych. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, których nie stać na droższe specyfiki. Każdy farmaceuta powinien zaproponować leki generyczne. Chyba że na recepcie widnieje napis „NZ" lub...

  Układ pokarmowy

  Skutki uboczne leków na żołądek

  Pacjenci często stosują leki obniżające poziom kwasu w żołądku. Chcą w ten sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów na skutek przyjmowania leków przeciwzapalnych. Przeprowadzone badania wykazały jednak, że łączenie tych środków może mieć poważne następstwa...