Azyter

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu
Dawka
0,015 g/g
Ilość
6 minims.a 0,25g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: LABORATOIRES THEA

Interakcje z żywnością

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Zaburzenia widzenia na jedno oko i uszkodzenia rogówki

Tydzień temu zauważyłem w jednym oku problem, polegający na tym ze gdy patrze w źródło światła np. latarnie widzę jak by poświatę odchodzącą od niej. Również gdy spojrzę na białe litery kontrastujące z czarnym tłem również mają delikatną poświatę. Byłem u lekarza, stwierdził że mam drobne uszkodzenie rogówki, ale nadal mam duże obawy że może to być coś innego. Okulistka zapisała mi Corneregel i krople Azyter. Zażywam to od dwóch dni, nie widzę żadnej poprawy. Jestem bardzo zaniepokojony.

Kłucie i drapanie w obrębie oczu

Witam od sierpnia drapią,kłuja mnie oczy szczególnie pod górną powieką te żyły poprzedziło to jakieś ostre zapalenie dolnych dróg oddechowych . Brałem dexomethazon 2 dni po piekło strasznie,floxal,azyter,dexafree,oftaquix oraz vigamox oraz maść virgan do tego sztuczne łzy system balance,catiorn,maść vidisic theloz duo żel oraz bepathen krople nic nie jest lepiej .Równiez od tamtej pory boli mnie jama brzuszna robiłem gastroskopie...

Azyter - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Azyter - opis

Leczenie miejscowe zapalenia spojówek wywołanego przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę:

- Ropne zapalenie spojówek,

- Jaglicze zapalenie spojówek wywołane przez Chlamydia trachomatis.

Należy stosować się do ogólnych zaleceń dotyczących odpowiedniego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Azyter - skład

1 gram roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej, co odpowiada 14,3 mg azytromycyny (Azithromycinum). Jeden pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Pełen wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Azyter - dawkowanie

DawkowanieDorośli, młodzież (12 do 17 lat), dzieci (2 do 11 lat):

Wkraplać jedną kroplę do worka spojówkowego dwa razy na dobę, rano i po południu, przez trzy dni.

Nie ma konieczności stosowania leku dłużej niż 3 dni.

Skuteczność leczenia zależy od ścisłego przestrzegania zaleconego dawkowania.

Dzieci (1 rok do 2 lat)

W leczeniu jagliczego zapalenia spojówek zmiana dawkowania nie jest konieczna.

Brak wystarczających doświadczeń dotyczących stosowania leku Azyter w leczeniu ropnego zapalenia spojówek u dzieci młodszych niż 2 lata (patrz punkt 5.1).

Dzieci (poniżej 1 roku)

Brak dostatecznych doświadczeń dotyczących stosowania leku Azyter u dzieci w wieku poniżej pierwszego roku życia w leczeniu jagliczego zapalenia spojówek oraz ropnego zapalenia spojówek (patrz punkt 5.1).

Pacjenci w podeszłym wieku:

U pacjentów w podeszłym wieku zmiana dawkowania nie jest konieczna.

Sposób podawania

Podanie do oka.

Pacjent powinien być poinformowany aby:

- przed i po wkropleniu leku staranie umyć ręce,

- nie dotykać końcówką pojemnika oka lub powiek,

- po użyciu pojemnik jednodawkowy wyrzucić, nie należy przechowywać go w celu ponownego użycia.

Azyter - środki ostrożności

Nie należy kropli do oczu wstrzykiwać lub podawać doustnie.

Nie należy stosować kropli do oczu do wstrzyknięć około- i dogałkowych.

Należy przerwać stosowanie leku w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości.

Zgodnie z międzynarodowym porozumieniem dotyczącym chorób oczu przenoszonych przez drogi płciowe powodujące schorzenia infekcyjne oczu u noworodka, zapalenie spojówek nie jaglicze wywołane przez Chlamydia trachomatis i zapalenie spojówek wywołane przez Neisseria gonorrhoae powinny być leczone ogólnoustrojowo.

Lek Azyter nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 2 lat, z wyjątkiem jagliczego zapalenia spojówek, ponieważ brak jest wystarczających danych klinicznych u pacjentów w tej grupie wiekowej.

Nie należy stosować leku Azyter w profilaktycznym leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek u noworodków.

Należy poinformować pacjenta, że nie ma konieczności stosowania leku dłużej niż 3 dni, nawet jeśli niewielkie objawy zakażenia bakteryjnego nadal utrzymują się.

Zazwyczaj znaczącą poprawę uzyskuje się w ciągu 3 dni. Jeśli objawy nie ustępują po 3 dniach stosowania leku należy rozważyć dalszą diagnostykę.

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek nie należy używać soczewek kontaktowych.

Azyter - przedawkowanie

Ilość azytromycyny w pojemniku jednodawkowym, wystarczająca do stosowania do obu oczu, jest zbyt mała aby powodować działania niepożądane w przypadku nieodpowiedniego podania dożylnego lub doustnego.

Azyter - przeciwskazania

Nadwrażliwość na azytromycynę, inne antybiotyki makrolidowe, lub na substancję pomocniczą leku.

Azyter - działania niepożądane

W trakcie badań klinicznych produktu Azyter oraz według danych dotyczących bezpieczeństwa po wprowadzeniu leku do obrotu, stwierdzono występowanie następujących objawów niepożądanych związanych z jego stosowaniem:

Zaburzenia oka

Bardzo często (≥1/10)

Dolegliwości dotyczące oczu (swędzenie, pieczenie, kłucie) po zakropleniu.

Często (≥1/100 do < 1/10)

Nieostre widzenie, uczucie lepkości powiek, uczucie "ciała obcego" po zakropleniu.

Niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100)

Zwiększone wydzielanie łez po zakropleniu.

Zaburzenia układu immunologicznego

Bardzo rzadko (< 10 000)

Nadwrażliwość.

Azyter - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie prowadzono odpowiednich, kontrolowanych badań dotyczących stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały, że azytromycyna przenika przez łożysko. Nie stwierdzono właściwości teratogennych w badaniach nad rozrodem u szczurów (patrz punkt 5.3). Skutki działania leku uzyskane w badaniach na zwierzętach nie zawsze są takie same jak u ludzi dlatego podczas stosowania produktu leczniczego Azyter podczas ciąży należy zachować środki ostrożności.

Karmienie piersią

Dane dotyczące przenikania azytromycyny do mleka kobiecego są ograniczone, ale biorąc pod uwagę niewielką dawkę oraz małą ogólnoustrojową dostępność, ilość leku przyjęta przez noworodka z mlekiem matki nie jest znacząca. W związku z tym produkt leczniczy można stosować w okresie karmienia piersią.

Azyter - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Po zakropleniu może przez chwilę wystąpić zaburzenie widzenia. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do momentu ustąpienia zaburzeń widzenia.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Azithromycinum

  Antybiotyk makrolidowy, który wykazuje aktywność wobec bakterii Gram(+) , Gram(-) i bakterii beztlenowych. Azitromycyna stosowana jest w zakażeniach górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok, gardła i migdałków, zakażeniach dolnych dróg oddechowych (np. bakteryjne zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc), zakażeniach skóry i tkanek miękkich (np. rumień wędrujący), chorobach przenoszonych drogą płciową.

  Dostępne opakowania
  Azyter

  Azyter

  krople do oczu - 6 minims.a 0,25g - 0,015 g/g
  LABORATOIRES THEA
  Powiązane artykuły
  Okulistyka

  Jaglica

  Jaglica, inaczej zwana egipskim zapaleniem spojówek lub przewlekłym pęcherzykowym zapaleniem rogówki, to zakaźna choroba oczu, która występuje u osób starszych lub przebywających w Afryce lub Azji. Odpowiedzialny jest za nią drobnoustrój Chlamydia trachomatis....

  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

  "Cząsteczkowa chusteczka" na zapalenie rogówki i spojówki

  Naukowcy ogłosili odkrycie nowego leku na zapalenie rogówki i spojówki. Ta zakaźna choroba oczu w samych Stanach Zjednoczonych dotyka rocznie około 15-20 milionów osób. Nowym lekiem jest produkt, określany jako tzw. „cząsteczkowa chusteczka" usuwająca...

  Cationorm - przynieś ulgę swoim oczom

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  Wzrok jest niezwykle cenny, dlaczego więc nie oszczędzamy go na co dzień? Zapominamy o podstawowych zasadach profilaktyki, narażając w ten sposób swoje oczy na poważne problemy. Co najbardziej im szkodzi? Praca przy komputerze Dzisiaj dla wielu...

  Okulistyka

  Tęczówka - budowa i funkcje, zapalenie

  Tęczówka jest jednym z elementów wchodzących w skład oka. Jest to błona naczyniowa w której występuje maleńki otwór nazywany źrenicą. Tęczówka może ulegać różnorodnym uszkodzeniom, które mogą stanowić chorobę pierwotną ale też często są powiązane z innymi...

  Worki pod oczami

  Opuchnięte powieki - przyczyny powstawania i metody leczenia

  Opuchnięte powieki mogą pojawiać się jako efekt nieprzespanej nocy ale są też oznaką niektórych chorób. Jakie są przyczyny powstawania tego stanu i jak sobie z nim radzić? Opuchnięte powieki - przyczyny powstawania Opuchnięte powieki to symptom, który...

  Cationorm - przynieś ulgę swoim oczom

  5 najczęstszych dolegliwości oczu

  5 najczęstszych dolegliwości oczu

  Oczy dostarczają nam 80 proc. wiedzy o świecie. Mówi się też, że są zwierciadłem duszy. Spełniają więc niezwykle istotną rolę i każdego dnia wykonują tytaniczną pracę. Niestety zdarza się, że nie dbamy o nie właściwie. Również z wiekiem nasz wzrok się...

  Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

  Film łzowy

  Powierzchnia gałki ocznej nieustannie pokryta jest cienką warstwą płynu zwaną filmem łzowym. Jego unikatowy skład chemiczny umożliwia utrzymanie się na powierzchni gałki ocznej i zapobiega zbyt szybkiemu odparowaniu. Pełni on szereg ważnych dla oka funkcji,...

  Krótkowzroczność

  Krótkowzroczność - przyczyny, leczenie

  Krótkotrwałość wynika z wydłużenia gałki ocznej w tylnym biegunie twardówki, naczyniówki i siatkówki, które prowadzi do uwypuklenia rogówki i soczewki, lub też ze zbytniej kulistości rogówki bądź soczewki. Promienie światła ogniskowane są zatem nie bezpośrednio...

  Zespół suchego oka bez tajemnic

  Czynniki atmosferyczne a oczy

  Czynniki atmosferyczne a oczy

  W idealnym świecie panowałaby odpowiednia temperatura, powietrze byłoby nieskazitelnie czyste, a wietrzyk delikatnie muskałby twarz. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna. Nasze oczy są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, które...