Argosulfan

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krem
Dawka
0,02 g/g
Ilość
40 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.

Pytania do farmaceuty

Obdarta wewnętrzna część dłoni po urazie na rowerze

Witam, 3 dni temu miałam nie szczęśliwy incydent na rowerze, mały wypadek w wyniku, którego mam bardzo obdartą wewnętrzną część dłoni. Rana nie była do końca wyczyszczona, więc udałam się wczoraj do chirurga, aby ją oczyścił. Lekarz opatrzył mi ranę i przepisał maść argosulfan. Wieczorem podczas zmienienia opatrunku zauważyłam, że stała się troszkę jakby glutowata. Zaskoczyło mnie to bardzo i troszkę zaniepokoiło. Czy aby na pewno rana powinna się w ten sposób goić?

Odpowiada Dr n. med. Igor Madej Dr n. med. Igor Madej i 1 inny specjalista
POKAŻ WIĘCEJ

Argosulfan - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Argosulfan - opis

Argosulfan stosuje się miejscowo w leczeniu zakażeń w przypadku:

- oparzeń skóry wszystkich stopni (także popromiennych); - odleżyn;

- przewlekłych owrzodzeń podudzi.

Argosulfan - skład

l g kremu zawiera 20 mg sulfatiazolu srebrowego (Sulfathiazolum argentum)

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: alkohol cetostearylowy, propylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Argosulfan - dawkowanie

Argosulfan jest przeznaczony do stosowania na skórę.

Argosulfan można stosować bez opatrunku lub w opatrunkach zamkniętych.

Stosowanie w oparzeniach:

Oczyszczoną ranę oparzeniową należy pokryć, w warunkach aseptycznych, warstwą kremu Argosulfan o grubości 2-3 mm. Rana powinna być pokryta kremem przez cały czas leczenia. Jeżeli z jakieś przyczyny część rany zostanie odsłonięta, miejsca odsłonięte należy pokryć świeżą warstwą kremu. Opatrunek na ranę nie jest konieczny, lecz można go założyć w uzasadnionych przypadkach. Argosulfan należy stosować do czasu wygojenia rany lub wykonania przeszczepu skóry.

Stosowanie w leczeniu odleżyn oraz przewlekłych owrzodzeń podudzi:

Na miejsca zmienione chorobowo nakłada się cienką warstwę kremu Argosulfan 2-3 razy na dobę. Podczas stosowania na zakażone rany może pojawić się wysięk. Przed ponownym nałożeniem kremu Argosulfan należy wówczas przemyć ranę, np. wodnym roztworem kwasu borowego 3% lub wodnym roztworem chloroheksydyny 0,1%.

Dzieci i młodzież:

Nie należy stosować produktu leczniczego u wcześniaków, noworodków i niemowląt do ukończenia drugiego miesiąca życia, ze względu na możliwość wystąpienia żółtaczki jąder podkorowych mózgu (kernicterus). U starszych dzieci zmiana dawkowania nie jest konieczna.

Pacjenci z niewydolnością nerek:

Z powodu braku badań klinicznych należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu u pacjentów z niewydolnością nerek. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek należy kontrolować stężenie sulfonamidu w surowicy.

Pacjenci z niewydolnością wątroby:

Z powodu braku badań klinicznych należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu u pacjentów z niewydolnością wątroby.

Argosulfan - środki ostrożności

Podczas stosowania produktu Argosulfan mogą wystąpić uczulenia krzyżowe z pochodnymi sulfonylomocznika, benzotiadiazyny, kwasem p-aminosalicylowym. W każdym przypadku należy przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący uczuleń na leki, a zwłaszcza na sulfonamidy.

Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. W razie przypadkowego kontaktu, należy je przemyć dużą ilością wody.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu u pacjentów we wstrząsie, z rozległymi ranami oparzeniowymi lub u tych pacjentów z oparzeniami, z którymi jest utrudniony kontakt.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek może wystąpić kumulacja leku w organizmie i związane z nią ryzyko działań niepożądanych.

Podczas stosowania produktu na duże powierzchnie lub w razie długotrwałego stosowania

należy kontrolować stężenie sulfonamidu w surowicy, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Podczas leczenia należy kontrolować czynność wątroby, nerek oraz układu krwiotwórczego, a zwłaszcza liczbę krwinek białych, ze względu na możliwość wystąpienia agranulocytozy lub niedokrwistości.

Nie należy stosować z innymi lekami stosowanymi miejscowo.

Należy unikać długotrwałego stosowania.

Argosulfan zawiera substancje pomocnicze, między innymi alkohol cetostearylowy oraz parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu.

Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego produkt może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ze względu na zawartość propylu parahydroksybenzoesanu i metylu parahydroksybenzoesanu produkt może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Argosulfan - przedawkowanie

Produkt może się wchłaniać przez uszkodzoną skórę. Nie ma danych dotyczących przedawkowania.

Argosulfan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na sulfatiazol, inne sulfonamidy lub którykolwiek ze składników produktu. Nie należy stosować produktu Argosulfan:

- u kobiet karmiących piersią;

- u wcześniaków, noworodków i niemowląt do ukończenia drugiego miesiąca życia, ze względu na ryzyko wystąpienia żółtaczki jąder podkorowych mózgu (kernicterus);

- u pacjentów z wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej.

Argosulfan - działania niepożądane

Bardzo słaba rozpuszczalność i słabe wchłanianie sulfatiazolu srebrowego przez uszkodzoną skórę zmniejszają możliwość wystąpienia działań niepożądanych podczas stosowania produktu. W miejscu nałożenia mogą wystąpić objawy podrażnienia i nadwrażliwości, między innymi pieczenie, swędzenie, rumień. Podczas długotrwałego stosowania istnieje ryzyko wystąpienia ogólnych działań niepożądanych sulfonamidów, w tym: uszkodzenia nerek lub wątroby, agranulocytozy, skazy krwotocznej, niedokrwistości aplastycznej i hemolitycznej, leukopenii, reakcji dermatologicznych i nadwrażliwości, np. zespołu StevensaJohnsona, złuszczającego zapalenia skóry.

Argosulfan - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Bezpieczeństwo stosowania produktu Argosulfan w okresie ciąży nie zostało określone. Nie przeprowadzono badań na zwierzętach dotyczących wpływu sulfatiazolu srebrowego na rozwój płodu. Nie przeprowadzono również kontrolowanych badań klinicznych dotyczących wpływu miejscowego stosowania produktu na rozwój płodu u ludzi.

Nie należy stosować produktu w okresie ciąży, z wyjątkiem sytuacji, gdy korzyści lecznicze przewyższają ryzyko uszkodzenia płodu. Laktacja

Nie wiadomo w jakim stopniu stosowany miejscowo sulfatiazol srebrowy lub jego metabolity może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią. Wiadomo natomiast, że sulfonamidy stosowane doustnie przenikają do mleka i mogą powodować wystąpienie żółtaczki u dziecka. Nie należy stosować produktu podczas karmienia piersią.

Argosulfan - prowadzenie pojazdów

Argosulfan nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Argosulfan - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Sulfathiazolum argentum

  Dostępne opakowania
  Argosulfan

  Argosulfan

  krem - 40 g - 0,02 g/g
  PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
  Argosulfan

  Argosulfan

  krem - 400 g - 0,02 g/g
  PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
  Powiązane artykuły
  Antybiotyk - działanie, rodzaje, działania niepożądane, stosowanie

  Amoksycylina - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

  Amoksycylina - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

  Amokscylina to antybiotyk przepisywany na receptę. Działanie Amokscyliny polega głównie na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Amoksycylina jest rozkładana przez wszystkie bakteryjne β-laktamazy. Jakie są przeciwwskazania do zażywania leku i...

  Choroby i dolegliwości

  Ropowica - przyczyny, objawy i leczenie

  Ropowica - przyczyny, objawy i leczenie

  Ropowica to ropne zapalenie tkanki łącznej wywołane przez patogeny, które wniknęły do organizmu w wyniku uszkodzenia powłok skórnych. W okolicy jej uszkodzenia powstają zbiorniki ropy, pojawia się ból i inne dolegliwości. Najczęściej za infekcję odpowiadają...

  Leczenie trądziku

  Kapsułka na trądzik

  Kapsułka na trądzik

  Trądzik jest chorobą dotykającą setki tysięcy ludzi na całym świecie zarówno mężczyzn, jak i kobiety, młodzież, jak i dorosłych. Przyczyny trądziku Najogólniej mówiąc, główną przyczyną trądziku jest nadmierna produkcja łoju oraz nadmierne rogowacenie...

  Antybiotyk - działanie, rodzaje, działania niepożądane, stosowanie

  Macromax - właściwości, dawkowanie, czas działania, cena i zamienniki

  Macromax - właściwości, dawkowanie, czas działania, cena i zamienniki

  Macromax jest lekiem dostępnym na receptę. Stosuje się go ogólnie w celu leczenia zakażeń bakteryjnych. Macromax polecany jest w szczególności przez dermatologów, pulmonologów i otolaryngologów. Zawiera azytromycynę - substancję czynną należącą do grupy...

  Newsy - leki i suplementy

  Fabrazyme i replagal - leki na chorobę Fabry'ego, będą refundowane

  Fabrazyme i replagal - leki na chorobę Fabry'ego, będą refundowane

  Minister Zdrowi, Łukasz Szumowski, podzielił się na konferencji dobrą wiadomością dla cierpiących na chorobę Fabry'ego. Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza. Refundacji podlegają dwa leki: Fabrazyme i Replagal. Fabrazyme...

  Leki i suplementy

  Azycyna - właściwości, cena, zamienniki

  Azycyna - właściwości, cena, zamienniki

  Azycyna jest lekiem przeciwbakteryjnym, który w swoim składzie zawiera azytromycynę - substancję czynną - odpowiedzialną za walkę bakteriobójczą z wrażliwymi drobnoustrojami. Azycyna to lek na receptę, refundowany w stopniu 50%:50%. Jest zaliczany do...