Apo-Pentox 400 SR

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu
Dawka
0,4 g
Ilość
30 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: APOTEX EUROPE B.V.

Apo-Pentox 400 SR - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Zaczerwienienie kostki po zapaleniu żył

Witam. Mój ojciec od roku ma zaczerwienioną kostkę po zapaleniu żył. Noga po smarowaniu alantanem się goiła potem znów się zaczerwieniła. Teraz wygląda tak: http://i43.tinypic.com/s2gokk.jpg Leczy się u chirurga naczyniowego, bierze leki: Apo-Pentox 400sr, Dios, Galvenox. Noga przed używaniem Alantanu wyglądała tak: http://pl.tinypic.com/view.php?pic=2ptqdc4&s=5#.UpDezMQ2ZjI

Stały, silny szum w uszach

Od 7 dni w lewym uchu czuję stały, silny szum. Po konsultacji laryngologicznej - bez zmian (audiometria i tympanometria w porządku). RTG kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego - bez zmian. Po wizycie u neurologa - wszystko w porządku (dostałem APO-PENTOX oraz MEMOTROPIL - na razie nie pomaga). Robiłem badania krwi - w porządku (nie...

Odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach Dr n. med. Krzysztof Jach i 1 inny specjalista

Apo-Pentox 400 SR - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Apo-Pentox 400 SR - opis

Łagodzenie dolegliwości powodowanych przez długotrwałe zaburzenia krążenia tętniczego i tętniczożylnego kończyn o etiologii miażdżycowej i cukrzycowej (u pacjentów z miażdżycą tętnic, chromaniem przestankowym, zmianami naczyniowymi w przebiegu cukrzycy, zakrzepowozarostowym zapaleniem naczyń, owrzodzeniem podudzi, odmrożeniami). Apo-Pentox 400 SR nie leczy przyczyn choroby.

Apo-Pentox 400 SR - skład

Każda tabletka zawiera 400 mgpentoksyfiliny( Pentoxifyllinum ).

Apo-Pentox 400 SR - dawkowanie

Dorośli

Zwykle stosuje się 400 mg (1 tabletkę) trzy razy na dobę. U niektórych pacjentów, szczególnie w terapii podtrzymującej dawka wystarczająca to jedna tabletka, 400 mg dwa razy na dobę. Nie należy stosować dawki dobowej większej niż 1200 mg (3 tabletki). 

Pełna skuteczność produktu leczniczego może wystąpić dopiero po okresie podawania wynoszącym od 2 do 4 tygodni. Zaleca się stosowanie produktu leczniczego co najmniej przez 8 tygodni. 

Nasilenie działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego lub przewodu pokarmowego jest zależne od przyjętej dawki. Jeśli takie działania wystąpią, należy stosować 400 mg (1 tabletkę) dwa razy na dobę. Jeśli działania niepożądane nie ustąpią, należy zdecydować o przerwaniu stosowania pentoksyfiliny.

Apo-Pentox 400 SR przyjmuje się z posiłkiem lub niezwłocznie po posiłku. Tabletkę należy połknąć w całości i popić dużą ilością wody.

Pacjenci w podeszłym wieku: nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.

Dzieci: Produktu leczniczego nie należy podawać dzieciom.

Szczególne grupy pacjentów: u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) może być konieczne zmniejszenie dawki do 30-50% dawki standardowej w zależności od indywidualnej tolerancji leku.

Apo-Pentox 400 SR - środki ostrożności

Ostrzeżenia specjalne

Do dolegliwości spowodowanych długotrwałym zmniejszeniem przepływu obwodowego w kończynach często dołączają się inne, wynikające ze zmian miażdżycowych w naczyniach serca lub mózgu. Pentoksyfilina może być bezpiecznie stosowana u pacjentów z niedokrwieniem mózgu lub mięśnia sercowego. Niekiedy, w czasie stosowania produktu leczniczego zdarzają się nagłe obniżenia ciśnienia krwi. Mogą wtedy wystąpić zawroty głowy, złe samopoczucie, dławica piersiowa, arytmia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z niedociśnieniem lub niewyrównanym ciśnieniem krwi.

U pacjentów leczonych jednocześnie pentoksyfiliną i warfaryną należy częściej badać czas protrombinowy. 

Pacjenci stosujący jednocześnie pentoksyfilinę i produkty lecznicze zawierające teofilinę powinni pozostawać pod opieką lekarza. Należy często kontrolować czy nie występują objawy przedawkowania teofiliny. Może być konieczne zmniejszenie dawki.

Pacjenci po zabiegu chirurgicznym, przebytej chorobie wrzodowej żołądka lub jelit, po wylewie krwi do mózgu lub siatkówki oka, powinni poinformować o tym lekarza. Może być konieczne okresowe badanie krwi (hematokryt, hemoglobina).

Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego u dzieci nie zostały potwierdzone.

Pentoksyfilina może być bezpiecznie stosowana jednocześnie z lekami przeciwnadciśnieniowymi, blokującymi receptory ß-adrenergiczne, glikozydami naparstnicy, lekami moczopędnymi, przeciwcukrzycowymi i przeciwarytmicznymi. U niektórych pacjentów, obserwowano nieznaczne

obniżenie ciśnienia krwi. Zaleca się okresowe badanie ciśnienia krwi u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki przeciwnadciśnieniowe. Jeśli jest to konieczne, lekarz może zmniejszyć dawkę produktu leczniczego obniżającego ciśnienie krwi.

W przypadku niewydolności nerek lub wątroby oraz u pacjentów w podeszłym wieku możliwa jest kumulacja metabolitów. Dawkę pentoksyfiliny należy określić ze szczególną ostrożnością.

Palenie tytoniu zmniejsza skuteczność leczenia pentoksyfiliną.

Apo-Pentox 400 SR - przedawkowanie

Po przedawkowaniu lub w wyniku zatrucia pentoksyfiliną może wystąpić nagłe zaczerwienienie twarzy, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, drgawki, senność, utrata świadomości, gorączka lub pobudzenie. Należy wywołać u chorego wymioty, następnie podać węgiel aktywowany, ułożyć chorego z lekko uniesionymi nogami i w zależności od nasilenia objawów, niezwłocznie wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe. 

Apo-Pentox 400 SR - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Produktu leczniczego nie należy stosować u pacjentów po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego lub udarze mózgu, z krwawieniami o znacznym nasileniu i chorobami z dużym ryzykiem krwotoków, z wylewem krwi do siatkówki oka, z nadwrażliwością na metyloksantyny: kofeinę, teofilinę lub teobrominę.

Apo-Pentox 400 SR - działania niepożądane

Następujące działania niepożądane zgłoszono w przeprowadzonych badaniach klinicznych lub po wprowadzeniu produktu do obrotu. Częstość nie została określona.

Klasyfikacja układów i narządów

Działanie niepożądane

Badania diagnostyczne

Zwiększenie aktywności aminotransferaz

Zaburzenia serca

Arytmia, tachykardia, dławica piersiowa

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Trombocytopenia

Zaburzenia układu nerwowego

Zawroty głowy, ból głowy, aseptyczne zapalenie opon mózgowych*

Zaburzenia żołądka i jelit

Zaburzenia żołądka i jelit, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, rozdęcie brzucha, nudności, wymioty, biegunka

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Świąd, rumień, pokrzywka, uderzenia gorąca

Zaburzenia naczyniowe

Krwawienie**, niedociśnienie

Zaburzenia układu immunologicznego

Reakcje anafilaktyczne, reakcje anafilaktoidalne, obrzęk naczynioruchowy

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Cholestaza

Zaburzenia psychiczne

Pobudzenie, zaburzenia snu

Zaburzenia układu oddechowego

Skurcz oskrzeli

Opis wybranych działań niepożądanych

* Aseptyczne zapalenie opon mózgowych występowało zwykle u pacjentów z zaburzeniami tkanki łącznej

** Bardzo rzadko zgłaszano występowanie krwawienia (np. ze skóry, błon śluzowych) u pacjentów leczonych pentoksyfiliną w monoterapii lub z antykoagulantami albo inhibitorami agregacji płytek krwi. W ciężkich przypadkach dochodzi zwykle do krwawienia z przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, z obszarów ciała z licznymi ranami, w tym chirurgicznymi, w związku z wystąpieniem czynników ryzyka krwawień. Związek przyczynowy pomiędzy leczeniem pentoksyfiliną i krwawieniem nie został ustalony. Trombocytopenia wystąpiła w pojedynczych przypadkach. 

 

Apo-Pentox 400 SR - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie przeprowadzono odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych obserwacji u kobiet w ciąży. Produkt leczniczy może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. 

Karmienie piersią 

Pentoksyfilina przenika do mleka kobiecego i może powodować działania niepożądane u niemowlęcia. Należy zalecić przerwanie karmienia piersią w okresie stosowania produktu Apo-Pentox 400 SR lub zdecydować o zastosowaniu innego leku produktu.

Apo-Pentox 400 SR - prowadzenie pojazdów

Szczególnie w początkowym okresie przyjmowania pentoksyfiliny, w okresie zmiany dawki lub leku mogą wystąpić zawroty głowy i uczucie zmęczenia. Należy poinstruować pacjenta, że może być konieczne okresowe wstrzymanie się od prowadzenia samochodów, obsługi maszyn oraz innych czynności wymagających sprawności psychofizycznej. 

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Pentoxifyllinum

  Substancja ta jest pochodną ksantyny, która wpływa na krążenie krwi. Powoduje zmniejszenie adhezji i agregacji erytrocytów, zwiększa elastyczność ich ściany, usprawnia ich przepływ przez naczynia włosowate, zmniejszając obszar niedotlenienia tkanek, hamuje tworzenie zakrzepów. Stosowana jest w zaburzeniach krążenia obwodowego w miażdżycy i cukrzycy, a także [krążenia]9https://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-krazenie) żylnego, zaburzenia krążenia gałki ocznej, czynności ucha wewnętrznego, stanach niedokrwienia mózgu.

  Dostępne opakowania
  Apo-Pentox 400 SR

  Apo-Pentox 400 SR

  tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu - 30 tabl. - 0,4 g
  APOTEX EUROPE B.V.
  Apo-Pentox 400 SR

  Apo-Pentox 400 SR

  tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu - 90 tabl. - 0,4 g
  APOTEX EUROPE B.V.
  Powiązane artykuły
  Miażdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Leki przeciwpadaczkowe starej generacji a ryzyko miażdżycy

  Leki przeciwpadaczkowe starej generacji a ryzyko miażdżycy

  Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że chorzy na epilepsję, którzy przez długi czas przyjmowali leki przeciwpadaczkowe starej generacji mogą być bardziej narażeni na miażdżycę. Jest to choroba objawiająca się stwardnieniem tętnic. Ryzyko miażdżycy...

  Miażdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa? (WIDEO)

  Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa? (WIDEO)

  Czy wiesz czym jest blaszka miażdżycowa i jakie powoduje konsekwencje? Zapytaliśmy o to profesora Tomasza Pasierskiego. Z miejscem maksymalnego rozwoju miażdżycy, czyli choroby zapalnej naczyń tętniczych. W tym miejscu dochodzi do największego zawężenia...

  Krew i naczynia krwionośne

  Choroba Buergera - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie

  Choroba Buergera - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie

  Choroba Buergera to zakrzepowo-zarostowe zapalenie obwodowych tętnic i żył. W czasie trwania choroby następuje stopniowe zwężanie się lub całkowite zarastanie małych i średnich tętnic. Jej objawy i skutki są podobne do tych, jakie daje i powoduje miażdżyca...

  Leki i suplementy

  Aspiryna a choroby serca

  Aspiryna a choroby serca

  Polopiryna i Aspiryna to nazwy handlowe kwasu acetylo-salicylowego (ASA), powszechnie stosowanego jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Coraz częściej mówi się również o zbawiennym wpływie ASA na choroby serca i naczyń. Co na to specjaliści? Aspiryna...

  Miażdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Zmiany miażdżycowe w tętnicy

  Zmiany miażdżycowe w tętnicy

  Tętnica zmieniona przez miażdżyce Na zdjęciu mikroskopowym widoczne płytki miażdżycowe wyścielające i zwężające ściany tętnicy.

  Zabiegi

  Chelatacja - charakterystyka, terapia miażdżycy, wskazania, zabieg

  Chelatacja jest metodą terapii polegającą na usuwaniu metali ciężkich z organizmu. Chelatacja jest stosowana przy oczyszczaniu żył ze złogów miażdżycowych. Czy chelatacja jest bolesna? Na czym polega ta metoda leczenia? Charakterystyka chelatacji Chelatacja...

  Choroby tętnic obwodowych

  Miażdżyca kończyn dolnych - przyczyny, objawy, leczenie

  Miażdżyca kończyn dolnych to przewlekłe schorzenie tętnic, mające swoje źródło w uszkodzeniu śródbłonka, którego komórki gromadzą duże ilości cholesterolu. Miażdżyca kończyn dolnych jest wieloetapowym procesem skutkującym w ostateczności niedrożnością...

  Normy laboratoryjne

  Cholesterol HDL - charakterystyka, przebieg, normy, interpretacja

  Cholesterol HDL - charakterystyka, przebieg, normy, interpretacja

  Cholesterol HDL, czyli lipoproteiny wysokiej gęstości (high-density lipoprotein) to frakcja cholesterolu mająca korzystny wpływ na organizm człowieka. Inna nazwa cholesterolu HDL to alfa-lipoproteina. Potocznie zaś cholesterol HDL nazywa się dobrym cholesterolem....

  Owrzodzenia podudzi

  Owrzodzenia podudzi

  Owrzodzenia podudzi

  Owrzodzenia podudzi są najczęściej objawem zaawansowanej (najczęściej nieleczonej) przewlekłej niewydolności żylnej, jednakże mogą także mieć podłoże tętnicze (przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń). Opisane przyczyny...