Ambirix szczep. z igłą
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- -
- Forma
- zawiesina do wstrzykiwań
- Dawka
- 0,02 mg/ml
- Ilość
- 1 amp.-strz.a 1ml
- Typ
- Na receptę Rp
- Refundacja
- Nie
Producent: GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS S.A.
Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Ambirix szczep. z igłą - ulotka preparatu
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Ambirix szczep. z igłą - opis
Szczepionka Ambirix przeznaczona jest do stosowania u nieuodpornionych wcześniej dzieci i młodzieży w wieku od 1. do 15 lat włącznie, w celu uodpornienia na zakażenie wirusami zapalenia wątroby typu A i typu B.
Ochrona przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B może nie być uzyskana aż do czasu po podaniu drugiej dawki (patrz punkt 5.1).
Dlatego też:
- Ambirix powinien być stosowany tylko wtedy, gdy ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B w czasie cyklu szczepienia jest stosunkowo niskie.
- Zaleca się stosowanie szczepionki Ambirix w warunkach, które zapewniają ukończenie dwudawkowego cyklu szczepienia.
Ambirix szczep. z igłą - skład
1 dawka (1 ml) zawiera:
Wirus Hepatitis A (inaktywowany) 1,2 720 jednostek ELISA
Antygen powierzchniowy Hepatitis B 3,4 20 mikrogramów
1 Namnażany w hodowli ludzkich komórek diploidalnych (MRC-5)
2 Adsorbowany na wodorotlenku glinu, uwodnionym 0,05 miligrama Al 3+
3 Uzyskiwany z hodowli komórek drożdży ( Saccharomyces cerevisiae ) z wykorzystaniem technologii rekombinacji DNA
4 adsorbowany na fosforanie glinu 0,4 miligrama Al 3+
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Ambirix szczep. z igłą - dawkowanie
Dawkowanie
Dawka 1,0 ml zalecana jest u osób w wieku od 1. do 15. lat włącznie.
- Szczepienie podstawowe
Standardowy schemat szczepienia podstawowego składa się z 2 dawek szczepionki, pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę - po upływie 6-12 miesięcy od podania pierwszej dawki.
Należy stosować się do zaleconego schematu. Rozpoczęty cykl szczepienia podstawowego powinien być dokończony przy użyciu tej samej szczepionki.
- Szczepienie przypominające
W sytuacji, gdy pożądane jest podanie dawek przypominających szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i/lub wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, istnieje możliwość użycia szczepionki monowalentnej lub skojarzonej. Bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki Ambirix podawanej jako dawka przypominająca po dwóch dawkach szczepienia podstawowego nie było oceniane.
Miana przeciwciał przeciwko antygenowi powierzchniowemu wirusa hepatitis B (anty-HBs) i przeciwciał przeciwko wirusowi hepatitis A (anty-HAV), oznaczane po zakończeniu szczepienia podstawowego szczepionką skojarzoną, mieszczą się w zakresie stwierdzanym po zastosowaniu szczepionek jednoskładnikowych przeciw hepatitis A i hepatitis B. Na podstawie tych obserwacji przyjmuje się, że zalecenia ogólne dotyczące podawania przypominających dawek szczepionki skojarzonej, mogą być formułowane na podstawie doświadczeń zebranych podczas stosowania szczepionek jednoskładnikowych, jak przedstawiono poniżej.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B)
Nie zostało jednoznacznie ustalone, czy osoby zdrowe ze sprawnie działającym układem immunologicznym, które otrzymały pełne szczepienie podstawowe wymagają dawki przypominającej. Aczkolwiek niektóre oficjalne programy szczepień zawierają obecnie zalecenie podawania dawki przypominającej i należy tego przestrzegać.
U osób z grup ryzyka zakażenia HBV (np. u pacjentów hemodializowanych lub z zaburzeniami odporności), wskazane jest zwrócenie szczególnej uwagi aby był utrzymywany ochronny poziom przeciwciał anty-HBs ≥ 10 mIU/ml
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A)
Nie zostało jednoznacznie ustalone, czy osoby ze sprawnie działającym układem immunologicznym, które prawidłowo zareagowały na szczepienie przeciwko hepatitis A wymagają dawek przypominających, ponieważ długotrwała ochrona może być zapewniona przez komórki pamięci immunologicznej. Wytyczne dotyczące podawania dawek przypominających oparte są na założeniu, że do ochrony są wymagane przeciwciała.
Dzieci i młodzież
Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Ambirix u dzieci w wieku poniżej 1. roku nie zostały ustalone. Brak dostępnych danych.
Sposób podawania
Szczepionkę Ambirix należy podawać domięśniowo, zazwyczaj w miesień naramienny. Jednakże u małych dzieci szczepionka może być podawana w przednioboczną część uda.
Wyjątkowo u pacjentów z małopłytkowością (trombocytopenią) lub zaburzeniami krzepnięcia szczepionkę można podawać podskórnie. Jednakże, przy takiej drodze podawania może nie dochodzić do uzyskania optymalnej odpowiedzi immunologicznej (patrz punkt 4.4).
Ambirix szczep. z igłą - środki ostrożności
Ze względu na rzadkie przypadki występowania reakcji anafilaktycznych po podaniu szczepionki
Ambirix, podobnie jak wszystkich innych szczepionek w formie wstrzyknięć, należy zapewnić możliwość udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Utrata przytomności (omdlenie) może wystąpić po podaniu lub nawet przed podaniem szczepionki, szczególnie u nastolatków, jako reakcja psychogenna na ukłucie igłą. Mogą temu towarzyszyć objawy neurologiczne, takie jak przemijające zaburzenia widzenia, parestezje oraz toniczno-kloniczne ruchy kończyn podczas odzyskiwania przytomności. Ważne jest zachowanie odpowiednich procedur, aby uniknąć urazów podczas omdleń.
Istnieje możliwość, że niektórzy pacjenci w okresie szczepienia preparatem Ambirix, będą znajdować się w fazie inkubacji zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A lub wirusem zapalenia wątroby typu B. Nie wiadomo, czy w takich wypadkach podanie szczepionki Ambirix w tym okresie zapobiegnie rozwojowi WZW typu A lub WZW typu B.
Podanie szczepionki Ambirix nie zapobiega zakażeniom wątroby wywoływanym przez inne wirusy hepatotropowe (takie jak wirus zapalenia wątroby typu C i wirus zapalenia wątroby typu E) lub inne czynniki chorobotwórcze.
Nie zaleca się podawania szczepionki Ambirix w ramach profilaktyki poekspozycyjnej (np. po zakłuciu igłą).
Jeżeli wymagana jest szybka ochrona przed WZW typu B zalecane jest stosowanie standardowego schematu złożonego z trzech dawek szczepionki skojarzonej zawierającej 360 jednostek ELISA inaktywowanego formaliną wirusa hepatitis A oraz 10 mikrogramów rekombinowanego antygenu powierzchniowego wirusa hepatitis B. Spowodowane jest to tym, że większy odsetek pacjentów jest chronionych w okresie pomiędzy drugą a trzecią dawką szczepionki skojarzonej podawanej w schemacie trójdawkowym niż po pojedynczej dawce szczepionki Ambirix. Ta różnica zanika po drugiej dawce szczepionki Ambirix (patrz wskaźniki seroprotekcji w punkt 5.1).
Zaleca się ukończenie cyklu szczepienia złożonego z dwóch dawek szczepionki Ambirix przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.
Ambirix nie był badany klinicznie u pacjentów z zaburzeniami układu immunologicznego. U pacjentów dializowanych i u pacjentów z zaburzoną czynnością układu immunologicznego, podstawowy cykl szczepienia może nie być wystarczający do osiągnięcia odpowiednich stężeń przeciwciał anty-HAV i anty-HBs.
Szczepionka podana śródskórnie lub w mięsień pośladkowy może nie wywołać optymalnej odpowiedzi immunologicznej i dlatego należy unikać podawania jej tymi drogami. Wyjątkowo Ambirix może być podawany podskórnie pacjentom z małopłytkowością (trombocytopenią) lub zaburzeniami krzepliwości, gdyż podanie preparatu drogą domięśniową może wywołać krwawienia.
AMBIRIX NIE MOŻE BYĆ W ŻADNYM WYPADKU PODAWANY DOŻYLNIE.
Ambirix szczep. z igłą - przedawkowanie
Podczas monitorowania bezpieczeństwa po wprowadzeniu szczepionek do obrotu zgłaszano przypadki przedawkowania skojarzonych szczepionek firmy GlaxoSmithKline przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Działania niepożądane zgłaszane po przedawkowaniu były podobne do zgłaszanych podczas prawidłowego podawania szczepionek.
Ambirix szczep. z igłą - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 lub neomycynę.
Nadwrażliwość po wcześniejszym podaniu szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i (lub) wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Tak jak w przypadku innych szczepionek, podanie szczepionki Ambirix powinno być odroczone u osób w okresie ostrych ciężkich chorób gorączkowych.
Ambirix szczep. z igłą - działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Badania kliniczne obejmowały podanie 2029 dawek szczepionki Ambirix ,1027 osobom w wieku powyżej 1. roku życia do 15. roku życia włącznie.
W dwóch porównawczych badaniach z udziałem osób w wieku od 1 do 15 lat częstość występowania miejscowych i ogólnych objawów niepożądanych po podaniu dwóch dawek szczepionki Ambirix była ogólnie porównywalna do obserwowanej po podaniu trzech dawek szczepionki skojarzonej zawierającej 360 jednostek ELISA HAV oraz 10 µg HBsAg.
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane po podaniu szczepionki Ambirix to ból i zmęczenie ; stanowiły one w przybliżeniu odpowiednio 50% oraz 30% podanych dawek.
Lista działań niepożądanych
Miejscowe i ogólne działania niepożądane opisywane po szczepieniu podstawowym szczepionką Ambirix zostały uszeregowane wg częstości występowania
Zgłaszane działania niepożądane są wymienione zgodnie z następującą częstością: Bardzo często: ≥ 1/10
Często: ≥ 1/100 do < 1/10
Niezbyt często: ≥ 1/1 000 do < 1/100
Rzadko: ≥ 1/10 000 do < 1/1 000 Bardzo rzadko: < 1/10 000
Następujące działania niepożądane zgłaszano podczas badań klinicznych prowadzonych ze szczepionką Ambirix.
• Badania kliniczne
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:
Bardzo często: utrata apetytu
Zaburzenia psychiczne:
Bardzo często: drażliwość
Zaburzenia układu nerwowego
Bardzo często: ból głowy
Często: senność
Zaburzenia żołądka i jelit
Często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Bardzo często: zmęczenie, ból, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia
Często: gorączka, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
Dodatkowo, następujące działania niepożądane zgłaszane były podczas badań klinicznych z wykorzystaniem innych skojarzonych szczepionek firmy GlaxoSmithKline przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (podawane w schemanie trzy lub czterodawkowym).
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Niezbyt często: zakażenia górnych dróg oddechowych
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Rzadko: powiększenie węzłów chłonnych
Zaburzenia układu nerwowego Niezbyt często: zawroty głowy
Rzadko: parestezje
Zaburzenia naczyniowe
Rzadko: niedociśnienie tętnicze
Zaburzenia żołądka i jelit
Często: biegunka, nudności
Niezbyt często: wymioty, ból brzucha*
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Rzadko: świąd, wysypka
Bardzo rzadko: pokrzywka
Zaburzenia mięśniowo szkieletowe i tkanki łącznej
Niezbyt często: ból mięśni
Rzadko: ból stawów
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Często: złe samopoczucie, reakcje w miejscu podania
Rzadko: dreszcze, choroby grypopodobne
*odnosi się do działań niepożądanych obserwowanych w badaniach klinicznych prowadzonych z wykorzystaniem formulacji pediatrycznej
• Działania niepożądane zgłaszane po wprowadzeniu do obrotu
Ponieważ poniższe działania niepożądane raportowane były spontanicznie, nie jest możliwe dokładne określenie częstości ich występowania.
Po wprowadzeniu do obrotu szczepionki Ambirix, zgłaszano po jej zastosowaniu następujące działania niepożądane:
Zaburzenia układu immunologicznego
Reakcje alergiczne, w tym reakcje anafilaktyczne i anafilaktoidalne
Zaburzenia układu nerwowego
Omdlenie lub wazowagalne reakcje występujące w odpowiedzi na wstrzyknięcie, miejscowe zaburzenia czucia
Dodatkowo w związku z szerokim stosowaniem szczepionek firmy GlaxoSmithKline takich jak: skojarzonej szczepionki przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu A i B lub monowalentnej szczepionki przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu A i/lub przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B, zgłaszano dodatkowo następujące działania niepożądane.
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Plamica małopłytkowa, małopłytkowość
Zaburzenia układu immunologicznego
Reakcje alergiczne, w tym reakcje przypominające chorobę posurowiczą, obrzęk naczynioruchowy
Zaburzenia układu nerwowego
Stwardnienie rozsiane, zapalenie mózgu, encefalopatia, zapalenie wielonerwowe, takie jak zespół Guillain-Barre (z wstępującym niedowładem), zapalenie rdzenia, drgawki, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie nerwów, zapalenie nerwu wzrokowego, neuropatia
Zaburzenia naczyniowe
Zapalenie naczyń krwionośnych
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Rumień wielopostaciowy, liszaj płaski
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Zapalenie stawów , osłabienie mięśni
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:
Wystąpienie zaraz po podaniu miejscowego bólu, uczucia kłucia i pieczenia
Ambirix szczep. z igłą - ciąża i karmienie piersią
Ciąża
Szczepionka Ambirix może być stosowana w czasie ciąży tylko w jasno uzasadnionych przypadkach oraz kiedy możliwe korzyści z jej zastosowania przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
Karmienie piersią
Szczepionka Ambirix może być stosowana w czasie karmienia piersią tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści z jej zastosowania przewyższają potencjalne ryzyko.
Płodność
Brak dostępnych danych dotyczących wpływu szczepionki na płodność.
Ambirix szczep. z igłą - prowadzenie pojazdów
Szczepionka Ambirix nie wpływa lub wpływa w sposób nieistotny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Maxitrol
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
-
Floxyme 50 mg/ml roztw.do podania w wodzie do picia
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Vaccinum hepat.A inactiv.et hepat.B (ADNr)
Dostępne opakowania
Ambirix szczep. z igłą
zawiesina do wstrzykiwań - 1 amp.-strz.a 1ml - 0,02 mg/ml
GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS S.A.
GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS S.A.
Ambirix szczep. z igłą
zawiesina do wstrzykiwań - 10 amp.-strz.a 1ml - 0,02 mg/ml
GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS S.A.
GLAXOSMITHKLINE BIOLOGICALS S.A.
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze