Alpicort E

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
płyn do stosowania na skórę
Dawka
(2mg+0,05mg+4mg)/ml
Ilość
100 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: DR AUGUST WOLFF GMBH & CO.

Pytania do farmaceuty

POKAŻ WIĘCEJ

Alpicort E - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Alpicort E - opis

W przebiegu różnych postaci łysienia, zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym.

Alpicort E - skład

1 ml płynu na skórę zawiera 2 mg prednizolonu (Prednisolonum), 0,05 mg estradiolu benzoesanu (Estradiolum) i 4 mg kwasu salicylowego (Acidum salicylicum)

Substancje pomocnicze: glikol propylenowy

Alpicort E - dawkowanie

Sposób stosowania:

Do stosowania na skórę głowy.

Stosować jeden raz na dobę, najlepiej wieczorem.
Gdy tylko objawy zapalne nieco ustąpią, wystarczy stosowanie 2 do 3 razy w tygodniu.
W tym celu nanosić preparat otworem aplikatora skierowanym do dołu, na leczone miejsca.
Następnie masować palcami skórę głowy przez 2-3 minuty.

Czas trwania leczenia małych powierzchni nie powinien, ze względu na obecność prednizolonu w roztworze, być dłuższy niż 2 - 3 tygodnie. Doświadczenie kliniczne  obejmuje okres leczenia do 6 miesięcy. Nie prowadzono badań dotyczących czasu utrzymywania się działania po odstawieniu leku.

Alpicort E - środki ostrożności

Glikol propylenowy może wywoływać podrażnienie skóry.

Lek Alpicort E ze względu na zawartość alkoholu izopropylowego może być stosowany wyłącznie zewnętrznie na skórze głowy.

Przy leczeniu przez okres dłuższy niż 2-3 tygodnie należy, ze względu na zawartość estrogenu w roztworze, stosować szczególne środki ostrożności:

- w przypadku endometriozy lub mastopatii,

- u kobiet, które już przyjmują preparaty zawierające estrogen, leczenie należy prowadzić wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Alpicort E - przedawkowanie

W razie przypadkowego przyjęcia doustnego, szczególnie przez dzieci, należy pamiętać, że lek Alpicort E zawiera alkohol izopropylowy. Jak dotąd nie stwierdzono zatruć przy stosowaniu miejscowym leku Alpicort E.

Alpicort E - przeciwwskazania

Alpicort E jest przeciwwskazany w:

- w przypadku nadwrażliwości (alergii) na prednizolon, kwas salicylowy, benzoesan estradiolu, glikol propylenowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Alpicort E,

- u niemowląt, dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat,

- w przypadkach nowotworów estrogenozależnych lub w przypadku ich podejrzenia,

- w przypadku niewyjaśnionych krwawień z narządów rozrodczych,

- w okolicach błon śluzowych, w jamie ustnej, do lub w okolicach oczu oraz w okolicach genitaliów lub wewnętrznie,

- w przypadku ospy wietrznej, szczególnych schorzeń skóry (gruźlica, kiła) i zapalnych reakcji na szczepienia,

- przy grzybicach i bakteryjnych infekcjach skórnych,

- w przypadku okołoustnych chorób zapalnych skóry (objawy podrażnienia skóry wokół ust z zaczerwienieniem i guzkami) i trądziku różowatego (zaczerwienienie twarzy z ewentualnymi zapalnymi lub ropnymi pryszczami),

- w wilgotnych lub ostrych schorzeniach skóry głowy.

Alpicort E - działania niepożądane

Rzadko (> 1/10.000 do < 1/1.000) może wystąpić nadwrażliwość skórna.

Bardzo rzadko (< 1/10.000) może, jak w przypadku wszystkich preparatów zawierających glikokortykosteroidy, dojść do zmian skórnych (zmniejszenie grubości skóry, poszerzenie małych naczyń krwionośnych, tworzenie się pasemek, trądzik sterydowy, okołoustne zapalenie skóry, nadmierne owłosienie ciała).

Ponadto możliwe są krótkotrwałe podrażnienia skóry (np. pieczenie, zaczerwienienie).

Podczas długotrwałego stosowania w dużych dawkach lub na dużych powierzchniach oraz w przypadku stosowania niezgodnego z przeznaczeniem możliwe jest działanie ogólnoustrojowe glikokortykosteroidów.

Alpicort E - ciąża i karmienie piersią

Ciąża:

Ze względu na zawartość estrogenu lek Alpicort E nie jest wskazany do stosowania w ciąży.

Jeżeli w trakcie leczenia dojdzie do zapłodnienia i ciąży, leczenie za pomocą leku Alpicort E należy natychmiast przerwać.

Większość dostępnych obecnie wyników badań epidemiologicznych odnośnie niezamierzonej ekspozycji płodu na estrogen, nie wykazują działania teratogennego lub toksycznego dla płodu. Również ze względu na obecność glikokortykosteroidu powinno się unikać stosowania leku Alpicort E w ciąży.

Podczas długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami w ciąży może dojść do wewnątrzmacicznego opóźnienia rozwojowego dziecka. Glikokortykosteroidy w doświadczeniu na zwierzętach prowadziły do rozszczepienia podniebienia. Dyskutowane jest podwyższone ryzyko rozszczepienia podniebienia u ludzkich płodów po podaniu glikokortykosteroidów w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto na podstawie wyników badań epidemiologicznych w połączeniu z doświadczeniami na zwierzętach dyskutuje się nad tym, czy wewnątrzmaciczna ekspozycja na działanie glikokortykosteroidów może doprowadzić do schorzeń metabolicznych i sercowo-naczyniowych.

W przypadku podania glikokortykosteroidów pod koniec ciąży istnieje ryzyko zaniku kory nadnerczy u płodu, które może wymagać zastosowania leczenia substytucyjnego u noworodka.

Karmienie piersią:

Estrogeny mogą mieć wpływ na laktację, ponieważ mogą zmieniać objętość i skład mleka ludzkiego. Niewielkie ilości estrogenów lub ich metabolity mogą przenikać do mleka kobiet karmiących i mieć wpływ na dziecko. Do mleka ludzkiego przenikają także glikokortykoidy. Dlatego podczas leczenia za pomocą leku Alpicort E nie należy karmić piersią lub leczenie lekiem Alpicort E należy rozpocząć dopiero po zakończeniu karmienia piersią.

Alpicort E - prowadzenie pojazdów

Alpicort E nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Alpicort E - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Prednisolonum, Estradiol., Acid.salic.

  Dostępne opakowania
  Alpicort E

  Alpicort E

  płyn do stosowania na skórę - 100 ml (butelka) - (2mg+0,05mg+4mg)/ml
  DR AUGUST WOLFF GMBH & CO.
  Powiązane artykuły
  Toczeń - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Rozpoznanie i leczenie tocznia

  Czy pacjent może sam rozpoznać chorobę? Nie, ale jeśli ma objawy sugerujące chorobę powinien o niej wiedzieć jak najwięcej. Nie wszystkie objawy wydają się poważne, nie wszystkie występują jednocześnie, takie same objawy występować mogą w wielu innych...

  Toczeń - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Leczenie tocznia rumieniowatego

  Rozpoznanie tocznia rumieniowatego układowego, chociaż często trudne, jest zaledwie wstępem do długotrwałej współpracy - współpracy pacjenta i lekarza (reumatolog, dermatolog), tak by właściwie kontrolować chorobę, czyli leczyć różnie w zależności od...

  Toczeń - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Gdzie leczyć tocznia?

  Oto lista placówek, w których specjaliści zajmują się leczeniem chorób reumatycznych, chorób tkanki łącznej oraz tocznia rumieniowatego układowego: Warszawa Instytut Reumatologii, Klinika i Poliklinika Układowych Chorób Tkanki Łącznej ul. Spartańska...

  Toczeń - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Toczeń rumieniowaty układowy - co to jest i jak go leczyć

  Toczeń rumieniowaty układowy - co to jest i jak go leczyć

  Toczeń to choroba, którą większość z nas może kojarzyć ze znanego serialu o lekarzach. Jest to tajemnicze schorzenie, obejmujące niemal cały organizm i uszkadzające układ odpornościowy. Warto wiedzieć, jakie mogą być pierwsze jego objawy, bo im wcześniej...

  Toczeń - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Nowy lek na tocznia rumieniowatego

  Po raz pierwszy od 56 lat FDA zatwierdziła nowy lek stosowany w leczeniu tocznia rumieniowatego. W Europie rejestracja nowego farmaceutyku planowana jest na drugą połowę tego roku. Leczenie tocznia rumieniowatego Osoby cierpiące na toczeń rumieniowaty...

  Łysienie a zmiany hormonalne

  Hormony tarczycowe a łysienie

  Hormony tarczycowe a łysienie

  Prawidłowe poziomy hormonów tarczycy nie mają wpływu na włosy i postęp procesu łysienia. Jednakże zarówno ich nadmiar jak i ich zbyt niskie poziomy powodują zmiany we włosach i przyczyniają się do ich wypadania. Nadmiar hormonów spotykamy w przypadku...

  Leczenie łysienia

  O krok od skutecznego leczenia łysienia

  O krok od skutecznego leczenia łysienia

  Łysienie to ogromny problem estetyczny, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Medycyna nie potrafi sobie z nim skutecznie radzić, choć być może niedługo to się zmieni. Okazuje się, że lek powszechnie stosowany w terapii reumatoidalnego...