Alpicort

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
płyn do stosowania na skórę
Dawka
(2mg+4mg)/ml
Ilość
100 ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: DR AUGUST WOLFF GMBH & CO.

Pytania do farmaceuty

POKAŻ WIĘCEJ

Alpicort - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Alpicort - opis

Wypadanie włosów w przebiegu chorób takich jak: łuszczyca owłosionej skóry głowy, wyprysk łojotokowy, łojotok, łysienie plackowate, rozlane wypadanie włosów, jak również po zakażeniach ogólnoustrojowych.

Alpicort - skład

1 ml płynu na skórę zawiera 2 mg prednizolonu (Prednisolonum) i 4 mg kwasu salicylowego (Acidum salicylicum)

Substancja pomocnicza o znanym działaniu:glikol propylenowy.

Alpicort - dawkowanie

Dawkowanie

Stosować jeden raz na dobę, najlepiej wieczorem.

Gdy tylko objawy zapalne nieco ustąpią, wystarczy stosowanie 2 do 3 razy w tygodniu.

W tym celu nanosić produkt otworem aplikatora skierowanym do dołu, na leczone miejsca.

Następnie masować palcami skórę głowy przez 2-3 minuty.

Czas trwania leczenia małych powierzchni nie powinien, ze względu na obecność w roztworze prednizolonu, być dłuższy niż 2 – 3 tygodnie. Doświadczenie kliniczne obejmuje okres leczenia do 6 miesięcy. Nie prowadzono badań dotyczących czasu utrzymywania się działania po odstawieniu produktu.

Dzieci i młodzież

Alpicort jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku 0-12 lat (patrz punkt 4.3). U dzieci powyżej 12 lat produkt nie powinien być stosowany na zbyt dużą powierzchnię ciała i (lub) przez zbyt długi czas.

Sposób stosowania

Do stosowania na skórę głowy.

Alpicort - środki ostrożności

Glikol propylenowy może wywoływać podrażnienie skóry.

Produkt Alpicort ze względu na zawartość alkoholu izopropylowego może być stosowany wyłącznie zewnętrznie.

Dzieci i młodzież

U dzieci nie wolno przekraczać dobowej dawki 0,2 g kwasu salicylowego (= 50 ml produktu Alpicort). Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z produktem.

Alpicort - przedawkowanie

W razie przypadkowego przyjęcia doustnego, szczególnie przez dzieci, należy pamiętać, że produkt Alpicort zawieraalkohol izopropylowy. Jak dotąd nie stwierdzono zatruć przy stosowaniu miejscowym.

Alpicort - przeciwskazania

Alpicort jest przeciwwskazany:

−  w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,

−  u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat,

−  w okolicach błon śluzowych, w jamie ustnej, do lub w okolicach oczu oraz w okolicach genitaliów, względnie wewnętrznie,

w przypadku ospy wietrznej, szczególnych schorzeń skóry (gruźlica, kiła) i zapalnych reakcjach na szczepienia,

−  przy grzybicach i bakteryjnych zakażeniach skórnych,

w przypadku okołoustnych chorób zapalnych skóry (objawy podrażnienia skóry wokół ust z zaczerwienieniem i guzkami) i trądziku różowatego.

Alpicort - działania niepożądane

Rzadko ( > 1/10.000 do < 1/1.000) może wystąpić nadwrażliwość skórna (alergiczny wykwit kontaktowy).

Bardzo rzadko (< 1/10 000) może dojść do zmian skórnych (zmniejszenie grubości skóry, poszerzenie małych naczyń krwionośnych, tworzenie się pasemek, trądzik sterydowy, okołoustne zapalenie skóry, nadmierne owłosienie ciała).

Ponadto możliwe są krótkotrwałe podrażnienia skóry (np. pieczenie, zaczerwienienie).

Podczas długotrwałego stosowania (ponad 2 –3 tygodnie) lub na dużych powierzchniach (np. cała skóra głowy) oraz w przypadku stosowania niezgodnego z przeznaczeniem możliwe jest działanie ogólnoustrojowe kortykosteroidów.

 

Alpicort - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

W ciąży produkt Alpicort nie powinien być stosowany ze względu na zawartość kwasu salicylowego, z wyjątkiem stosowania na małych powierzchniach (powierzchnia mniejsza niż 5 cm²).

Podczas długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami w okresie ciąży, nie można wykluczyć uszkodzenia płodu. Prednizolon stosowany w próbach na zwierzętach prowadził do rozszczepienia podniebienia (patrz 5.3). Dyskutowane jest podwyższone ryzyko rozszczepienia podniebienia u ludzkich płodów po podaniu glikokortykoidów w pierwszym trymestrze ciąży. W przypadku podania glikokortykosteroidów pod koniec ciąży istnieje ryzyko zaniku kory nadnerczy u płodu, które może wymagać zastosowania leczenia substytucyjnego u noworodka.

Karmienie piersią

Glikokortykosteroidy przenikają w niewielkich ilościach do mleka matki (do 0,23% pojedynczej dawki). W przypadku dawek do 10 mg/dobe, ilość prednizolonu przenikająca do mleka matki jest śladowa. Nie stwierdzono jak dotąd uszkodzenia u niemowląt. Mimo to wskazanie do zastosowania produktu w okresie karmienia piersią powinno być dokładnie rozważone. Stosunek stężenia prednizolonu znajdującego się w mleku do stężenia w osoczu zwiększa się w przypadku stosowania większych dawek (stężenie w osoczu stanowi 25% zawartości prednizolonu w mleku, przy podawaniu 80 mg prednizolonu na dobę) i w takich przypadkach zaleca się zaprzestanie karmienia piersią.

Alpicort - prowadzenie pojazdów

Alpicort nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Alpicort - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Prednisolonum, Acidum salicylicum

  Dostępne opakowania
  Alpicort

  Alpicort

  płyn do stosowania na skórę - 100 ml - (2mg+4mg)/ml
  DR AUGUST WOLFF GMBH & CO.
  Powiązane artykuły
  Łysienie a choroby

  Łysienie a liszaj płaski

  Łysienie bliznowaciejące występuje jako objaw wielu chorób. Jedną z nich jest liszaj płaski, czyli jednostka chorobowa o nieznanej etiologii, atakująca głównie skórę oraz błony śluzowe organizmu człowieka. Łysienie i liszaj płaski są ze sobą ściśle powiązane....

  Łysienie - budowa włosa, wzrost i utrata włosów, przyczyny, rodzaje, diagnoza, leczenie

  Jak zapobiegać łysieniu?

  Powszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto zadbać o włosy, jeszcze zanim zaczniemy mieć z nimi kłopoty. Przyczyną nasilonego wypadania włosów bywają czasami stany niedoborowe, np. zbyt mała ilość w organizmie żelaza, biotyny,...

  Zdrowie

  Choroba ''końskiego ogona''. Nie wiąż włosów w kucyk (WIDEO)

   Choroba ''końskiego ogona''. Nie wiąż włosów w kucyk (WIDEO)

  Masz długie włosy i często związujesz je w kucyk? Nie jest to najlepsze rozwiązanie do stosowania na dłuższą metę. Dermatolodzy ostrzegają przed tzw. chorobą ''końskiego ogona''. Obejrzyj wideo i dowiedz się, na czym polega. Masz newsa, zdjęcie lub...

  Przyczyny łysienia

  Czy łysienie jest odwracalne?

  Łysienie staje się coraz większym problemem. Wypadanie włosów jest bardzo uciążliwe dla osoby borykającej się z nim, jak i dla lekarzy i trychologów. Z reguły na problem wypadania włosów składa się kilka czynników. Analizując łysienie, możemy podzielić...

  Stres - negatywne skutki, fazy reakcji, wpływ na choroby, jak go zmniejszyć

  Łysiejące placki i wypadające brwi. Co dolega Marcie? (WIDEO)

  Łysiejące placki i wypadające brwi. Co dolega Marcie? (WIDEO)

  Włosy Marty zaczęły się przerzedzać, pojawiały się też łyse plamy. Wypadały brwi i rzęsy. Kobieta nie czuła się kobieco. Postanowiła więc sprawdzić swoje objawy w internecie. Znalazła cztery choroby, które mogła mieć. Były to: trichotillomania, łysienie...

  Przyczyny łysienia

  Łysienie a czynniki zewnętrzne

  Przyczyny łysienia są różne. Od czynników zewnętrznych (wiatr, słońce, mróz) zaczynając, a na nieodpowiedniej diecie kończąc. Codziennie wypada nam około 100 włosów. Jest to zupełnie normalny stan. Jednak gdy wypadanie włosów utrzymuje się, a nawet zwiększa,...

  Problemy z włosami

  Skuteczna kuracja przeciw wypadaniu włosów

  Artykuł sponsorowany Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka prawie każdego z nas. Zdarzają się w naszym życiu pewne sytuacje takie jak stres czy też nagły spadek masy ciała, które mogą inicjować przejściowe wypadanie włosów jak również problemy...

  Łysienie rozlane

  Diagnostyka łysienia rozlanego

  Łysienie rozlane cechuje się charakterystycznym wzorcem utraty włosów, który umożliwia odróżnienie tej postaci łysienia od innych. Rozróżnienie to ma znaczenie jak najbardziej praktyczne, gdyż ułatwia poszukiwania przyczyny dolegliwości i pomaga ustalić...