Alcaine

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu
Dawka
5 mg/ml
Ilość
15 ml (fl.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ALCON COUVREUR N.V.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Alcaine - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Alcaine - opis

Produkt leczniczy Alcaine stosuje się do znieczulenia powierzchniowego przed zabiegami okulistycznymi, wymagającymi szybkiego i krótkotrwałego znieczulenia, takimi jak: przygotowanie do usunięcia zmętniałej soczewki, usunięcie szwów z rogówki, pomiar tonometryczny ciśnienia śródgałkowego, badanie gonioskopowe, usuwanie ciał obcych, pobieranie wyskrobin ze spojówki do celów diagnostycznych oraz inne zabiegi, jeśli konieczne jest znieczulenie powierzchniowe.

Alcaine - skład

1 ml roztworu zawiera 5 mg Proxymetacaini hydrochloridum (chlorowodorku proksymetakainy).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek.

Alcaine - dawkowanie

Dawkowanie

Przygotowując pacjenta do prostego badania, np. do badania tonometrycznego lub innych zabiegów krótkotrwających, należy zakroplić jedną do dwóch kropli bezpośrednio przed zabiegiem.

Przed małymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak usuwanie ciała obcego lub szwów, należy zakroplić jedną do dwóch kropli, co pięć do dziesięciu minut – raz do trzech razy.

W celu uzyskania długotrwałego znieczulenia, na przykład w przypadku zabiegu usuwania soczewki z powodu zaćmy, należy wkraplać jedną do dwóch kropli produktu do oka (oczu), co pięć do dziesięciu minut, trzy do pięciu razy.

Należy pamiętać o tym, że działanie znieczulające miejscowo pojawia się w ciągu 30 sekund i może trwać do 15 minut.

Sposób podawania

Aby zapobiec zakażeniu końcówki zakraplacza lub roztworu, należy zachować ostrożność i nie dotykać powiek ani otaczających tkanek końcówką zakraplacza.

Wchłanianie produktu do krążenia układowego można zmniejszyć, stosując po podaniu kropli do oczu poniższe metody:

- zamknąć powieki na 2 minuty;

- zamknąć palcem przewód nosowo-łzowy na 2 minuty.

Nie należy używać roztworu, który jest mętny lub zmienił barwę.

Uwaga: Ponieważ po zastosowaniu leku przemijająco nie występuje odruch mrugania, zaleca się wykonanie opatrunku oka po wykonaniu zabiegu.

Alcaine - środki ostrożności

Do stosowania wyłącznie do oczu.

Ten produkt nie jest przeznaczony do samodzielnego stosowania przez pacjenta.

Produkt Alcaine jest przeznaczony do stosowania miejscowego do oka i nie wolno go wstrzykiwać.

Długotrwałe stosowanie leków miejscowo znieczulających do oka może skrócić czas działania znieczulającego.

Długotrwałe stosowanie może prowadzić do działania toksycznego na nabłonek rogówki objawiającego się uszkodzeniami nabłonka mogącymi spowodować zakażenia rogówki, które mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń rogówki.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leków miejscowo znieczulających u pacjentów z padaczką, chorobami serca, zaburzeniami oddychania lub nadczynnością tarczycy. Pacjenci z miastenią są szczególnie wrażliwi na działanie leków miejscowo znieczulających. U pacjentów z małą aktywnością acetylocholinoesterazy w osoczu krwi oraz u pacjentów leczonych inhibitorami cholinoesterazy występuje zwiększone ryzyko układowych działań niepożądanych po miejscowym zastosowaniu leków miejscowo znieczulających z grupy estrów. Należy zalecić pacjentom, aby unikali dotykania lub pocierania oka do czasu, aż środek miejscowo znieczulający przestanie działać.

W przypadku, gdyby wystąpiły albo nasiliły się objawy nadwrażliwości lub podrażnienia, należy przerwać stosowanie leku.

Należy poinformować pacjenta, że z uwagi na działanie środków znieczulających oczy utracą wrażliwość, w związku z czym należy zachować ostrożność i unikać przypadkowych urazów.

Chlorowodorek proksymetakainy może powodować kontaktowe alergiczne zapalenie skóry. Należy unikać kontaktu produktu Alcaine ze skórą.

Produkt Alcaine zawiera benzalkoniowy chlorek, który może wywoływać podrażnienie oka i o którym wiadomo, że może powodować odbarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Ponadto, nie należy stosować soczewek kontaktowych do czasu, gdy minie działanie znieczulające.

Alcaine - przedawkowanie

W przypadku miejscowego przedawkowania produktu Alcaine oko należy przepłukać letnią wodą.

W przypadku przedawkowania lub omyłkowego połknięcia, działania ogólnoustrojowe mogą objawiać się pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i mogą obejmować nerwowość, drżenia lub drgawki, po których następuje zahamowanie czynności OUN prowadzące do utraty świadomości i hamowania układu oddechowego. Objawy te wymagają leczenia objawowego i podtrzymującego.

Alcaine - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nie należy stosować produktu Alcaine:

- bez nadzoru lekarza,

- długotrwale, gdyż może to spowodować uszkodzenie rogówki, utratę widzenia i wydłużenie gojenia,

- w czasie noszenia soczewek kontaktowych, gdyż produkt Alcaine zawiera chlorek benzalkoniowy.

Alcaine - działania niepożądane

Po zastosowaniu miejscowo działających produktów okulistycznych zawierających chlorowodorek proksymetakainy zgłaszano występowanie następujących działań niepożądanych. Częstości ich występowania nie można oszacować na podstawie dostępnych danych. W obrębie każdej klasy układów i narządów działania niepożądane są wymienione według malejącej ciężkości.

Klasyfikacja układów i narządów

Preferowany termin wg MedDRA (wersja 13.1)

Zaburzenia układu immunologicznego

nadwrażliwość

Zaburzenia układu nerwowego

omdlenia

Zaburzenia oka

erozja rogówki, zmętnienie rogówki, zapalenie rogówki, niewyraźne widzenie, światłowstręt, rozszerzenie źrenicy, ból oka, podrażnienie oka, obrzęk oka, uczucie dyskomfortu w oku, przekrwienie oka, wzmożone łzawienie

Mogą wystąpić przemijające objawy niepożądane, takie jak uczucie kłucia, pieczenia lub zaczerwienienie spojówki. W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna typu wczesnego ze strony rogówki, w której obserwuje się ostre, rozlane zapalenie nabłonka rogówki z powstawaniem włókienek i (lub) oddzielaniem się dużych obszarów martwicy nabłonka. Opisywano rozlany obrzęk podścieliska, zapalenie blaszki granicznej tylnej oraz zapalenie tęczówki.

W bardzo rzadkich przypadkach po zastosowaniu produktu miejscowo do oka, może wystąpić ogólnoustrojowe działanie toksyczne chlorowodorku proksymetakainy, objawiające się pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego, po którym występuje zahamowanie jego czynności.

Ponadto, nadużywanie produktu może prowadzić do uszkodzeń oka spowodowanego toksycznym działaniem środków znieczulających na nabłonek.

Alcaine - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania chlorowodorku proksymetakainy podawanego do oczu kobietom w okresie ciąży. Produkt Alcaine nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży, można go stosować w ciąży jedynie w przypadkach, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy stosowany miejscowo chlorowodorek proksymetakainy lub jego metabolity wydzielane są do mleka ludzkiego, jednak nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy zaprzestać/zaniechać leczenia produktem Alcaine, należy podjąć po rozważeniu korzyści dla dziecka związanych z karmieniem piersią i korzyści dla matki związanych z leczeniem.

Płodność

Nie przeprowadzono badań pozwalających na ocenę wpływu chlorowodorku proksymetakainy podawanego miejscowo do oczu na płodność.

Alcaine - prowadzenie pojazdów

Chlorowodorek proksymetakainy nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Przejściowe niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli po zastosowaniu produktu wystąpi niewyraźne widzenie, przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyn pacjent musi zaczekać do momentu powrotu prawidłowej ostrości widzenia.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Alcaine - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Proxymetacainum

  Dostępne opakowania
  Alcaine

  Alcaine

  krople do oczu - 15 ml (fl.) - 5 mg/ml
  ALCON COUVREUR N.V.
  Powiązane artykuły
  Badania

  Gonioskopia (badanie kąta przesączania)

  Gonioskopia jest to wykonywane w okulistyce badanie kąta przesączania. Kąt przesączania to struktura zawarta w gałce ocznej pomiędzy obwodową częścią rogówki i przednią twardówki a podstawą tęczówki. Odpowiada on za odpływ z gałki ocznej tzw. cieczy wodnistej,...

  Zabiegi

  Nacięcie gruczołu łzowego

  Gruczoł łzowy pełni bardzo ważną funkcję - produkując łzy oczyszcza i nawilża gałkę oczną. Po wyprodukowaniu, łzy przedostają się do przyśrodkowej części oka, następnie do dwóch kanalików łzowych (dolnego i górnego), by dotrzeć do woreczka łzowego, którym...

  Badanie przedniego odcinka oka

  Badanie z użyciem lampy szczelinowej

  Badanie z użyciem lampy szczelinowej

  Badanie z wykorzystaniem lampy szczelinowej Lampa szczelinowa umożliwia przebadanie przedniego odcinka oka (rogówka, soczewka, tęczówka, spojówka, twardówka, powieki).

  Zwyrodnienie plamki żółtej - rodzaje, objawy, leczenie

  Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)

  Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) stanowi obecnie bardzo istotny problem zdrowotny, ponieważ w krajach rozwiniętych jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób powyżej 50. roku życia. Występuje u 8,8% populacji, częściej u kobiet, a zapadalność...

  Zwyrodnienie plamki żółtej - rodzaje, objawy, leczenie

  Badanie Amslera

  Test Amslera to badanie okulistyczne, wprowadzone w 1945 przez szwajcarskiego oftalmologa Marca Amslera, które pozwala ocenić jakość widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. Zaburzenia i nieprawidłowości wykazane podczas badania to część diagnostyki...

  Zwyrodnienie plamki żółtej - rodzaje, objawy, leczenie

  Brak dostępu do leków dla pacjentów z AMD

  AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do stopniowej utraty wzroku. Chory może się przed tym uchronić przyjmując zastrzyki. Problem polega na tym, że są one bardzo drogie, a fundusz zdrowia ich nie refunduje. Czym jest AMD? Zwyrodnienie plamki...

  Zwyrodnienie plamki żółtej - rodzaje, objawy, leczenie

  Zwyrodnienie plamki żółtej - zdjęcia

  Zwyrodnienie plamki żółtej - zdjęcia

  Widzenie osoby ze zwyrodnieniem plamki żółtej Obraz widziany przez osobę ze schorzeniem plamki żółtej.

  Okulistyka

  Odwarstwienie siatkówki - przyczyny, leczenie

  Odwarstwienie siatkówki to oddzielenie się siatkówki od leżącej pod nią naczyniówki. Może do tego dojść w wyniku uszkodzenia siatkówki i powstania w niej otworu (proces pierwotny) albo zmian zapalnych lub nowotworowych (proces wtórny). Pierwotne odwarstwienie...

  Urazy mechaniczne oka i oczodołu

  Urazy niepenetrujące do gałki ocznej

  Urazy mechaniczne oczodołu mogą powodować obrażenia zarówno tkanek miękkich (uszkodzenie nerwów, mięśni, skóry), jak i kości tej okolicy. Rozległość urazu oraz jego lokalizacja decydują o konsekwencjach zdarzenia, np. oślepnięcie w wyniku zerwania nerwu...