Agiolax

Agiolax
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
granulat
Dawka
-
Ilość
100 g
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: MADAUS GMBH

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Agiolax - ulotka preparatu

Agiolax - opis

Agiolax stosowany jest w krótkotrwałych zaparciach.

Agiolax - skład

5 g granulatu (1 łyżeczka) zawiera:

2,600 g Plantago ovata Forssk. semen (nasiona babki jajowatej)

0,110 g Plantago ovata Forssk. seminis tegumentum (łuski babki jajowatej)

0,337-0,658 g Cassia angustifolia Vahl, fructus (strąki senesu)

co odpowiada 15 mg glikozydów hydroksyantracenowych, w przeliczeniu na sennozyd B.

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: sacharoza do 1,05 g w 5 g granulatu.

 

Agiolax - dawkowanie

Sposób podawania

Podanie doustne

Lek należy zawsze przyjmować z odpowiednią ilością płynu (woda, mleko, sok) tj. jedną łyżeczkę granulatu (5 g) należy popić co najmniej 150 ml płynu (1 g granulatu należy popić co najmniej 30 ml płynu).

Lek ten można mieszać z płynem i następnie połykać lub wziąć i popić z odpowiednią ilością płynu.

Dawkowanie

Dorośli i młodzież od 12 lat:

Maksymalna dawka dobowa nie może przekroczyć 30 mg pochodnych hydroksyantracenu, co odpowiada 10 g preparatu (2 łyżeczki).

Zalecane jest stosowanie jednej lub dwóch łyżeczek raz dziennie, po wieczornym posiłku.

Dzieci i młodzież:

U młodzieży od 12 lat dawkowanie takie jak u dorosłych.

Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Nie należy stosować bezpośrednio przed snem.

Efekt działania leku pojawia się po 8 do 12 godzinach od zastosowania.

Odpowiednia dawka dla pacjenta jest najmniejszą ilością leku powodującą odpowiednią miękkość i uformowanie stolca.

Nie należy stosować dłużej niż 1-2 tygodnie.

Nie należy zażywać wyższych dawek leku niż zalecane.

Należy przyjmować co najmniej ½ do 1 godziny po przyjęciu innych leków.

Agiolax - środki ostrożności

Pacjenci przyjmujący glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne, leki powodujące wydłużenie odstępu QT, diuretyki, glikokortykosteroidy lub korzeń lukrecji powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Agiolax.

Podobnie jak inne leki przeczyszczające, Agiolax nie powinien być stosowany u pacjentów z zaleganiem stolca oraz u których występują ostre lub uporczywe zaburzenia żołądkowo-jelitowe tj. bóle brzucha, nudności i wymioty. Dolegliwości te mogą świadczyć o niedrożności jelit.

Jeśli wystąpi ból brzucha lub jakiekolwiek nieprawidłowości przy wypróżnianiu, należy przerwać stosowanie leku Agiolax i skonsultować się z lekarzem.

Należy unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszczających. Jeżeli leki przeczyszczające są stosowane każdego dnia na zaparcia, należy rozpoznać ich przyczynę.

Długotrwałe stosowanie może powodować osłabienie perystaltyki jelit oraz może prowadzić do uzależnienia od środków przeczyszczających.

Lek Agiolax należy stosować tylko w przypadku, gdy efektów terapeutycznych nie można osiągnąć poprzez zmianę diety lub po zastosowaniu preparatów zwiększających objętość stolca.

Osoba dorosła zażywająca lek Agiolax, u której występują objawy nietrzymania stolca, powinna unikać dłuższego kontaktu skóry z kałem poprzez częstą zmianę podpasek higienicznych.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek powinni zwrócić uwagę na fakt, że stosowanie środków przeczyszczających może zaburzać równowagę elektrolityczną.

Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy nie powinni przyjmować leku Agiolax.

Jedną łyżeczkę granulatu (5 g) należy popić co najmniej 150 ml płynu (1 g granulatu należy popić co najmniej 30 ml płynu). Jeśli lek jest przyjmowany z nieodpowiednią ilością płynu, granulki mogą powodować niedrożność gardła i przełyku z zachłyśnięciem oraz niedrożność jelit. Objawami mogą być bóle w klatce piersiowej, wymioty, trudności w przełykaniu lub oddychaniu. Pacjenci, u których wystąpią powyższe objawy oraz/lub pacjenci w podeszłym wieku, powinni być leczeni pod nadzorem lekarza.

Agiolax - przedawkowanie

W przypadku niezamierzonego lub umyślnego przedawkowania mogą wystąpić bolesne skurcze jelit, ostra biegunka prowadząca do utraty wody i elektrolitów (zwłaszcza potasu) oraz ostre dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wzdęcia i niedrożność jelit.

W przypadku przedawkowania należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem (może być konieczne podanie płynów i elektrolitów). Uzupełnienie poziomu elektrolitów (zwłaszcza potasu) powinno być monitorowane zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.

Agiolax - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub na pozostałe składniki leku.

Patologiczne zwężenie przewodu pokarmowego, niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, ostry stan zapalny jelita np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ból brzucha o nieznanej etiologii, ciężkie odwodnienie z utratą elektrolitów, cukrzyca chwiejna, niezdiagnozowane krwawienie z odbytu, brak wypróżnienia po zastosowaniu środków przeczyszczających, zmiana częstości wypróżniania utrzymująca się dłużej niż 2 tygodnie, porażenie jelita, rozszerzenie okrężnicy (megacolon), dolegliwości żołądkowo-jelitowe ze skurczami, choroby przełyku, trudności w przełykaniu lub inne problemy z gardłem.

Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Agiolax - działania niepożądane

Działania niepożądane mogą występować (zgodnie z klasyfikacją MedDRA):

Bardzo często: ≥ 1/10

Często: ≥ 1/100 < 1/10

Niezbyt często: ≥ 1/1 000 < 1/100

Rzadko: ≥ 1/10 000 < 1/1 000

Bardzo rzadko: < 1/10 000

Nie znana: Częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych

Agiolax może powodować następujące działania niepożądane:

Bardzo rzadko mogą wystąpić bóle brzucha, skurcze i luźne stolce w szczególności u pacjentów z nadwrażliwością jelita grubego. Problemy te pojawiają się zwykle po przyjęciu większej dawki niż zalecana. W takich przypadkach konieczne jest zmniejszenie dawki.

Podczas stosowania mogą pojawić się wzdęcia, które zwykle znikają w trakcie trwania leczenia. Wzdęcie brzucha i ryzyko niedrożności jelit może pojawić się jeśli lek nie został przyjęty z nieodpowiednią ilością płynu. Częstość występowania: nie znana.

Bardzo rzadko może wystąpić niedrożność przełyku.

W czasie przyjmowania leku może wystąpić nieszkodliwe zabarwienie moczu (kolor moczu może mieć barwę od żółtej do czerwono-brązowej).

W przypadku przewlekłego stosowania (nadużywania) mogą wystąpić zaburzenia bilansu wodno-elektrolitowego. Biegunka może wywołać obniżenie poziomu potasu, co w efekcie może doprowadzić do zaburzeń funkcji serca i osłabienia czynności mięśni jelit, zwłaszcza gdy pacjent przyjmuje równocześnie diuretyki, glikokortykosteroidy i korzeń lukrecji.

W przypadku długotrwałego stosowania preparatu mogą pojawić się białko lub krew w moczu.

Barwnikowa infiltracja śluzówki jelit (pseudomelanosis coli) ustępuje zwykle po zakończeniu przyjmowania leku Agiolax.

Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na strąki senesu (Cassia angustifolia Vahl, fructus) tj. świąd, wysypka, osutka krostkowa.

Nasiona babki jajowatej (Plantago ovata Forssk. semen) i łuski babki jajowatej (Plantago ovata Forssk. seminis tegumentum) zawierają alergeny, które po podaniu doustnym a także w kontakcie ze skórą mogą powodować reakcje alergiczne.

Po doustnym podaniu może wystąpić katar, zapalenie spojówek, skurcz oskrzeli a w niektórych przypadkach wstrząs anafilaktyczny, natomiast podczas kontaktu ze skórą wysypka i świąd. Częstość występowania: nie znana.

 

Agiolax - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Agiolax nie powinien być stosowany przez pierwsze trzy miesiące ciąży, ze względu na potencjalne działanie mutagenne niektórych antranoidów tj. emodyny i aloeemodyny.

Lek ten może być stosowany doraźnie, tylko jeśli zastosowanie odpowiedniej diety lub środków zwiększających objętość stolca nie przyniosło spodziewanych efektó w.

Karmienie piersią

Nie jest zalecane stosowanie leku Agiolax w okresie karmienia piersią, gdyż niektóre metabolity przenikają do mleka matki.

Niewielkie ilości reiny, produktu rozkładu jednej z substancji czynnych produktu leczniczego Agiolax, są wydzielane do mleka matki.

Agiolax - prowadzenie pojazdów

Agiolax nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Dostępne opakowania
  Agiolax

  Agiolax

  granulat - 100 g
  MADAUS GMBH
  Agiolax

  Agiolax

  granulat - 200 g
  MADAUS GMBH
  Agiolax

  Agiolax

  granulat - 250 g
  MADAUS GMBH
  Powiązane artykuły
  Układ pokarmowy

  Problemy z wypróżnianiem - jak sobie z nimi radzić?

  Problemy z wypróżnianiem - jak sobie z nimi radzić?

  Problemy z wypróżnianiem to częsta dolegliwość, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Ważne jest, aby możliwie najlepiej poznać przyczyny zaparć i walczyć z nimi za pomocą naturalnych metod. Zaparcia, problemy z wypróżnianiem, zatwardzenie...

  Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Zaparcia atoniczne - charakterystyka, objawy, diagnostyka, dieta

  Zaparcia atoniczne - charakterystyka, objawy, diagnostyka, dieta

  Zaparcia atoniczne dotykają sporej części naszego społeczeństwa. U osób wypróżniających się nieregularnie, zaparcia mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Czym spowodowane są zaparcia atoniczne? Jaką dietę warto zastosować przy tym rodzaju...

  Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Sposoby na uporczywe zaparcia

  Sposoby na uporczywe zaparcia

  Uporczywe zaparcia to skutek prowadzenia niewłaściwego stylu życia, wstrzymywania wypróżnień, złej diety, picia za małej ilości płynów. Problem zaparć dotyczy co drugiej kobiety i co czwartego mężczyzny. Objawy zaparć Zaniepokoić powinno nas wydalanie...

  Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Sposoby na zaparcia - dieta, probiotyki, zdrowy styl życia

  Sposoby na zaparcia - dieta, probiotyki, zdrowy styl życia

  Zaparcia do powszechna dolegliwość, za którą najczęściej odpowiadają niezdrowe nawyki żywieniowe. Nie każdy wie, że istnieją liczne sposoby na zaparcia i stosowanie leków przeczyszczających nie jest już konieczne. Dieta na zaparcia Nawodnienie -...

  Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Domowe sposoby na zaparcia - nawodnienie, dieta

  Domowe sposoby na zaparcia - nawodnienie, dieta

  Zaparcia do powszechna dolegliwość, za którą najczęściej odpowiadają niezdrowe nawyki żywieniowe. Nie każdy wie, że istnieją liczne domowe sposoby na zaparcia i stosowanie leków przeczyszczających nie jest już konieczne. Domowe sposoby na zaparcia Nawodnienie...

  Choroby i dolegliwości

  Problemy, które mogą się pojawić, gdy siedzisz za długo

  Problemy, które mogą się pojawić, gdy siedzisz za długo

  Nie tylko kłopoty z kręgosłupem O tym, że długie siedzenie negatywnie odbija się na zdrowiu naszego kręgosłupa, wie większość z nas. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej skutkuje także innymi dolegliwościami....