
Polecane artykuły

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Objawowe leczenie niedrożności nosa występującej w przebiegu kataru siennego, przeziębienia i zapalenia zatok.
Afrin ND Rumianek wskazany jest do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych.
Oksymetazoliny chlorowodorek 0,5 mg/ml
1 dawka aerozolu (100 µl) zawiera 50 mikrogramów oksymetazoliny chlorowodorku.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,25 mg/ml.
Afrin ND Rumianek, aerozol do nosa, roztwór zawiera glikol propylenowy 0,2 mg/ml.
Dawkowanie
Dorośli: 1-2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego, co 12 godzin.
Dzieci i młodzież
Dzieci w wieku > 10 lat: 1-2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego, co 12 godzin. Dzieci w wieku 6-10 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego, co 12 godzin.
U dorosłych nie należy stosować więcej niż 8 dawek aerozolu (u dzieci nie więcej niż 4 dawki) w ciągu 24 godzin. Nie przekraczać zalecanego dawkowania.
Produktu Afrin ND Rumianek nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że na zalecenie lekarza. Ponowne podanie produktu może nastąpić po upływie kilkudniowej przerwy w jego stosowaniu.
Sposób podawania
Przed użyciem wstrząsnąć. Przed pierwszym użyciem należy przygotować rozpylacz do użycia, naciskając pompkę kilka razy, aż do pojawienia się pierwszego pełnego rozpylenia. Trzymając dozownik w pozycji pionowej, należy włożyć jego koniec kolejno do każdego otworu nosowego, nacisnąć pojemnik mocno raz lub dwa razy, wykonując jednocześnie wdech nosem.
Afrin ND Rumianek aerozol do nosa należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy, cukrzycą lub zaburzeniami w oddawaniu moczu spowodowanymi rozrostem gruczołu krokowego i tylko na wyraźne zalecenie lekarza.
Stosowanie dłuższe od zalecanego może spowodować nawrót objawów przekrwienia błony śluzowej nosa.
Podobnie jak w przypadku innych miejscowo działających leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa, nie zaleca się stosowania dłuższego niż 1 tydzień.
Środek konserwujący (chlorek benzalkoniowy) zawarty w produkcie leczniczym Afrin ND Rumianek jest substancją drażniącą i może powodować reakcje skórne.
Glikol propylenowy zawarty w Afrin ND Rumianek może powodować podrażnienie skóry.
Objawami umiarkowanego lub ciężkiego przedawkowania są: rozszerzenie źrenicy oka, nudności, sinica, gorączka, skurcze, przyspieszona czynność serca, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie akcji serca, nadciśnienie tętnicze, obrzęk płuc, duszność, zaburzenia psychiczne. Możliwe jest również wystąpienie objawów związanych z zahamowaniem czynności ośrodkowego układu nerwowego takich jak: senność, obniżenie temperatury ciała, bradykardia, wstrząs spowodowany niedociśnieniem, bezdech i utrata świadomości. W celu obniżenia ciśnienia krwi, można podać lek z grupy nieselektywnych alfaadrenolityków, takich jak fentolamina. W ciężkich przypadkach konieczne może być wykonanie intubacji i sztucznego oddychania.
W przypadku umiarkowanego lub ciężkiego przedawkowania po nieumyślnym połknięciu leku należy podać węgiel aktywowany (absorbent) oraz siarczan sodu (lek przeczyszczający) lub zastosować płukanie żołądka (jeśli została połknięta duża ilość leku).
Następnie należy zastosować leczenie podtrzymujące i objawowe.
Stosowanie leków obkurczających naczynia krwionośne jest przeciwwskazane.
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub stwierdzona wrażliwość na leki sympatykomimetyczne.
Nie należy stosować produktu Afrin ND Rumianek:
• u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (MAO) lub pacjentów, którzy przyjmowali je w okresie ostatnich 2 tygodni,
• u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania,
• u pacjentów po przezklinowym usunięciu przysadki,
• u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością lub idiosynkrazją na którykolwiek składnik produktu,
• u pacjentów z zapaleniem skóry i błony śluzowej przedsionka nosa oraz suchym zanikowym zapaleniem błony śluzowej nosa,
• u pacjentów z ostrą chorobą wieńcową i lewokomorową niewydolnością serca ("astmą sercową").
Produktu Afrin ND Rumianek nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Afrin ND Rumianek jest zazwyczaj dobrze tolerowany, a działania niepożądane, jeżeli występują, są zwykle łagodne i przemijające. Najczęściej zgłaszane działanie niepożądane to suchość błony śluzowej nosa. Niezbyt częste działania niepożądane występujące w miejscu podania to kłucie i pieczenie.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Następujące działania niepożądane zgłaszane w okresie po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu są wymienione w poniższej tabeli według klasyfikacji układów i narządów. Częstość występowania zdefiniowano jako: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100), rzadko (≥1/10000 do < 1/1000 ), bardzo rzadko (< 1/10,000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Klasyfikacja układów i narządów |
Częstość |
Określenie niepożądanego zdarzenia |
Zaburzenia układu nerwowego |
Rzadko |
niepokój, sedacja, drażliwość, zaburzenia snu u dzieci, ból głowy |
Zaburzenia oka |
Rzadko |
zaburzenia widzenia |
Zaburzenia serca |
Rzadko |
tachykardia, kołatanie serca |
Zaburzenia naczyniowe |
Rzadko |
reaktywne przekrwienie, wzrost ciśnienia tętniczego krwi |
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia |
Niezbyt często |
kichanie, suchość i podrażnienie błony śluzowej nosa, jamy ustnej i gardła oraz nawrót objawów przekrwienia błony śluzowej nosa |
Zaburzenia żołądka i jelit |
Rzadko |
nudności |
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej |
Rzadko |
wykwity |
Chlorek benzalkoniowy i glikol propylenowy mogą powodować miejscowe reakcje skórne.
Ciąża
Nie stwierdzono negatywnego wpływu oksymetazoliny na ciążę. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka/płodu, poród lub rozwój pourodzeniowy. Afrin ND Rumianek może być stosowany u kobiet w ciąży zgodnie z zaleceniami. Należy zachować ostrożność u pacjentek z nadciśnieniem tętniczym lub objawami zmniejszonej perfuzji łożyskowej. Częste lub długotrwałe stosowanie dużych dawek produktu może zmniejszać perfuzję łożyskową.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy oksymetazolina przenika do mleka ludzkiego. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania oksymetazoliny podczas laktacji, nie należy stosować produktu leczniczego Afrin ND Rumianek w okresie karmienia piersią.
Płodność
Brak danych dotyczących wpływu na płodność mężczyzn i kobiet.
Produkt leczniczy Afrin ND Rumianek nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
maść do nosa - 3 g (tuba) - 0,02 g/g
aerozol do nosa - 1 poj.a 200daw. - 0,05 mg/daw.
spray d/nosa - 20 ml
aerozol do nosa - 100 ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Oksymetazolina jest substancją leczniczą o działaniu sympatykomimetycznym stosowaną miejscowo w kroplach do oczu lub nosa. Te pierwsze stosowane są w niebakteryjnym zapaleniu spojówek o charakterze fizycznym lub alergicznym i zmęczeniu oczu. Natomiast krople do nosa stosowane są w zapaleniu błony śluzowej nosa, sezonowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i zapaleniu zatok przynosowych.
Maseczka ochronna uchroni nas np. przed wirusem grypy Ryzyko zarażenia się wirusem grypy dotyczy zarówno osób zdrowych, starszych, dzieci jak i osób z problemami zdrowotnymi. Bez odpowiedniej profilaktyki Ah1N1 może w konsekwencji doprowadzić do pandemicznej...
Kiedy dopada cię ból mięśni i wysoka gorączka, prawdopodobnie masz grypę. Nie popełniaj wtedy błędu i nie sięgaj po leki przeciwgorączkowe. Lekarze ostrzegają, że to błąd. Gorączka objawem grypy Jak podaje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, w całym...
Chorowanie na śniadanie Wstajesz rano i czujesz, że to, co jeszcze wczoraj wydawało się tylko bólem głowy, dziś jest już w pełni rozwiniętym przeziębieniem. Ponad 200 różnych wirusów może powodować przeziębienie, co oznacza, że można zachorować kilka...
Objawy zapalenia oskrzeli u niemowląt Zapalenie oskrzeli u niemowlęcia objawia się katarem, kaszlem i stanem podgorączkowym. Często przy chorobie pojawia się brak apetytu. Innymi dolegliwościami, które mogą występować są trudności w wydychaniu powietrza....
Kaszel u dziecka może być przyczyną różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Napady kaszlu uniemożliwiają swobodne oddychanie i spokojny sen. Szczególnie uciążliwy jest kaszel suchy, ponieważ nie występuje odruch wykrztuszania wydzieliny. W tym przypadku...
Główny Inspektor Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu syropów i tabletek na kaszel. Wśród nich są produkty przeznaczone dla dzieci. Zastrzeżenia dotyczą długiej listy produktów: Pulneo, Fosidal, Eurespal, Eurefin, Elofen i Fenspogal. Wycofanie syropów...
Przed nami najprawdopodobniej jeden z najostrzejszych sezonów infekcyjnych od lat. Oprócz grypy i przeziębienia musimy zmierzyć się z kolejną falą COVID-19. To będzie ogromne wyzwanie dla placówek POZ. Musimy oswoić się z telemedycyną Pandemia koronawirusa...
Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, to nic innego, jak walka organizmu z intruzami, takimi jak bakterie czy wirusy. Chorobotwórcze drobnoustroje zwykle nie wytrzymują długo w wysokiej temperaturze, dlatego też jest to jeden ze sposobów walki...
Nadeszła jesień, a więc sezon na przeziębienie i grypę można uznać za otwarty. Rodzice powinni teraz szczególnie zatroszczyć się o zdrowie swoich dzieci. Grypa u dziecka jest częstą dolegliwością. W jaki sposób zatroszczyć się o dziecko, które zachoruje...
Logopeda zajmuje się przede wszystkim wadami wymowy, ale nie tylko. Pomaga diagnozować wiele problemów natury społeczno-psycholgicznej, walczyć z barierami językowymi i i wspiera prawidłowy rozwój dziecka. W zakresie kompetencji logopedy jest także pomoc...
Komentarze