Afrin

Afrin
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
aerozol do nosa, roztwór
Dawka
0,5 mg/ml
Ilość
20 ml
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: BAYER SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Afrin - ulotka preparatu

Afrin - opis

Obrzęk błony śluzowej nosa występujący w przebiegu przeziębienia, zapalenia zatok, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Afrin - skład

1 ml preparatu zawiera 500 mikrogramów oksymetazoliny chlorowodorku (Oxymetazolini hydrochloridum).

Afrin - dawkowanie

Podanie donosowe.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: 2 lub 3 rozpylenia preparatu do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę, rano i wieczorem (nie częściej, niż co 10 - 12 godzin).

Nie należy stosować preparatu częściej niż 2 razy w ciągu doby i dłużej niż 3 dni.

Afrin - środki ostrożności

Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Stosowanie dłuższe niż 3 dni może spowodować nawrót objawów (wtórny obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa) lub suchość błony śluzowej nosa.

Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobami tarczycy, cukrzycą oraz z zaburzeniami w oddawaniu moczu spowodowanymi przerostem gruczołu krokowego.

Stosować ostrożnie u pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz maprotyliną.

Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Używanie dozownika przez więcej niż jedną osobę może przyczynić się do szerzenia zakażeń.

Preparat Afrin zawiera chlorek benzalkoniowy i glikol propylenowy, które mogą powodować podrażnienie skóry, reakcje skórne, skurcz oskrzeli.

Afrin - przedawkowanie

Objawami przedawkowania u dzieci była bradykardia, zaburzenia rytmu serca, rzadziej obserwowano tachykardię i wzrost ciśnienia tętniczego. Przedawkowanie może powodować też nadmierne uspokojenie i senność u dzieci.

W przypadku nasilonych objawów przedawkowania niezbędna jest hospitalizacja, a leczenie objawów musi być prowadzone pod kontrolą lekarza.

W celu usunięcia pozostałości preparatu, po połknięciu, należy zastosować standardowe metody. Brak specyficznego antidotum dla oksymetazoliny.

Afrin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną - chlorowodorek oksymetazoliny, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Preparatu nie należy stosować u pacjentów:

-leczonych inhibitorami monoaminooksydazy (z powodu ryzyka dużego wzrostu ciśnienia tętniczego),

-z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania,

-z suchym lub zanikowym nieżytem nosa,

-po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub zabiegu chirurgicznym w czasie którego odsłonięto oponę twardą z dostępu przez nos lub jamę ustną.

Afrin - działania niepożądane

Działania niepożądane, jeżeli występują, są przemijające i zazwyczaj mają umiarkowane nasilenie. Możliwe działania niepożądane związane ze stosowaniem preparatu to: pieczenie, uczucie kłucia, kichanie, zwiększone wydzielanie z nosa oraz suchość błony śluzowej nosa i gardła. 

Objawy, które mogą wystąpić po wchłonięciu oksymetazoliny do krążenia ogólnego to: bradykardia, kołatanie serca, bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności oraz bezsenność. 

Stosowanie długotrwałe lub w dawkach większych niż zalecane może spowodować wtórny obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa lub suchość błony śluzowej nosa.

Afrin - ciąża i karmienie piersią

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba, że korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu i dziecka.

Afrin - prowadzenie pojazdów

Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach i przez krótki okres.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Oxymetazolini hydrochloridum

  Oksymetazolina jest substancją leczniczą o działaniu sympatykomimetycznym stosowaną miejscowo w kroplach do oczu lub nosa. Te pierwsze stosowane są w niebakteryjnym zapaleniu spojówek o charakterze fizycznym lub alergicznym i zmęczeniu oczu. Natomiast krople do nosa stosowane są w zapaleniu błony śluzowej nosa, sezonowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i zapaleniu zatok przynosowych.

  Dostępne opakowania
  Afrin

  Afrin

  aerozol do nosa, roztwór - 20 ml - 0,5 mg/ml
  BAYER SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Onkologia

  Leczono go na katar. 30-latek miał raka (WIDEO)

  Leczono go na katar. 30-latek miał raka (WIDEO)

  30-letni Aaron Winstanley cierpiał na uporczywy nieżyt nosa i problemy z zatokami. Lekarze stwierdzili, że jest to katar sienny. Pacjenta leczono na alergię sterydami i lekami przeciwhistaminowymi. Podawano także antybiotyki. Jednak terapia nie przynosiła...

  Katar - rodzaje, leczenie, przyczyny domowe sposoby

  Niedrożność nosa

  Niedrożność nosa to ograniczenie przepływu powietrza przez jedno lub oba nozdrza. Przyczyn tego stanu może być wiele, na przykład: ostry lub przewlekły nieżyt, schorzenia alergiczne, polipy nosa, nowotwory jamy nosowej, krwotok, wady rozwojowe, skrzywienie...

  Katar - rodzaje, leczenie, przyczyny domowe sposoby

  Domowe sposoby na katar - rodzaje kataru, leki, uporczywy katar

  Katar to nieprzyjemne uczucie, które może pojawić się o każdej porze roku. Jest najczęściej objawem ostrego zapalenia błon śluzowych, które wywołują wirusy i bakterie. Może być przenoszony drogą kropelkową. Domowe sposoby na katar - rodzaje kataru Leczenie...

  Katar - rodzaje, leczenie, przyczyny domowe sposoby

  Nieżyt nosa - przyczyny, objawy, leczenie

  Nieżyt nosa - przyczyny, objawy, leczenie

  Nieżyt nosa to inna nazwa popularnego kataru. Wywoływany jest przez wirusy, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Aby zapobiec wystąpieniu kataru, trzeba unikać spotkania z zarażonymi osobami, przeciągów czy przemoczenia. Nie chroni przed nim...

  Leczenie alergii

  Naturalne metody leczenia alergii

  Naturalne metody leczenia alergii

  Objawy alergii są znane wielu osobom. Wyciek z nosa, uczucie zatkanego nosa i kaszel w połączeniu ze łzawieniem i pieczeniem oczu to codzienność niejednego alergika. Coraz więcej osób cierpiących na alergie zwraca się w kierunku medycyny naturalnej, ponieważ...

  Kalendarz pylenia roślin - dla alergików, jakie rośliny uczulają, jak walczyć z alergią

  Co pyli w kwietniu? Poradnik dla alergika (WIDEO)

  Co pyli w kwietniu? Poradnik dla alergika (WIDEO)

  Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia. Wiedzą o tym doskonale alergicy, którzy już od połowy marca borykają się z reakcjami alergicznymi na pylące drzewa. Na jakie pyłki muszą zwrócić szczególną uwagę w kwietniu? Obejrzyj WIDEO i dowiedz...

  Katar - rodzaje, leczenie, przyczyny domowe sposoby

  Zielony katar - leczenie, inne kolory kataru

  Dlaczego może wystąpić zielony katar? Kolor wydzieliny z nosa może świadczyć o jakiejś konkretnej chorobie. Zielony katar jest najczęściej wywołany przez infekcje wirusowe. Szczególnie w porze zimy i wczesnej wiosny atakują nas czynniki patogeniczne....

  Leki i suplementy

  Wycofanie leku na katar. Z obrotu znika 6 serii

  Wycofanie leku na katar. Z obrotu znika 6 serii

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży leku Mucofluid, który stosowany jest do leczenia niedrożności nosa. Wycofanie leku na katar GIF podjął decyzję o wycofaniu 6 serii leku Mucofluid, po tym jak do instytycji wpłynęła...

  Katar - rodzaje, leczenie, przyczyny domowe sposoby

  Katar u niemowlaka - objawy, leczenie, domowe sposoby

  Katar u niemowlaka - objawy, leczenie, domowe sposoby

  Katar u niemowlaka to bardzo częsta dolegliwość. Małe dzieci są wyjątkowo nieodporne na działanie bakterii i wirusów, dlatego już w pierwszych miesiącach życia mogą zmagać się z przeziębieniem, któremu towarzyszy katar i zatkany nos. Zwykle nie jest to...