Afloderm

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
maść
Dawka
0,5 mg/g
Ilość
20 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: BELUPO S.R.O.

Pytania do farmaceuty

Problemy z cerą u 42-latki

Witam!Mam 42 lata i ciągle problem z cerą.Leczyłam się już różnymi lekami, papkami i maściami.W tej chwili od listopada zeszłego roku jestem leczona głównie wit.PP,venescinem forte,afloderm, clatra i azycyna.Niestety raz jest lepiej,raz gorzej,ciągle pojawiają mi się wypryski.Proszę o radę co mam dalej robić?

Odpowiada Lek. Iwona Stajkowska Lek. Iwona Stajkowska i 1 inny specjalista
POKAŻ WIĘCEJ

Afloderm - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Afloderm - opis

Leczenie miejscowe zapalnych i przebiegających ze świądem chorób skóry, reagujących na leczenie kortykosteroidami, w tym atopowego zapalenia skóry, kontaktowego zapalenia skóry, łuszczycy.

Afloderm - skład

Jeden gram maści zawiera 0,5 mg alklometazonu dipropionianu (Alclometasoni dipropionas).

Afloderm - dawkowanie

Produkt leczniczy Afloderm w maści jest przeznaczony tylko do stosowania na skórę. Dawkowanie i sposób podania.

Dorośli i dzieci życia powyżej 1 roku życia

Cienką warstwę produktu należy lekko wcierać w chorobowo zmienione miejsca na skórze dwa lub trzy razy na dobę. Nie stosować opatrunku zamkniętego (okluzyjnego). Nie stosować dłużej niż przez 3 tygodnie.

Dzieci

Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 1 roku życia, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Afloderm - środki ostrożności

Jeśli po zastosowaniu produktu Afloderm wystąpi skórna reakcja alergiczna (świąd, pieczenie lub zaczerwienienie skóry), należy go natychmiast odstawić.

Nie stosować okładów zamkniętych, gdyż mogą nasilać wchłanianie kortykosteroidu przez skórę.

Nie zaleca się stosowania na skórę twarzy, ze względu na ryzyko zapalenia skóry (podobnego do zmian trądzikopodobnych), zapalenia skóry wokół ust, zaniku skóry i trądziku.

Unikać kontaktu produktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować do oczu ani wokół oczu ze względu na możliwość wystąpienia jaskry oraz zaćmy.

W przypadku zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego skóry, należy zastosować odpowiednie leczenie lekami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybiczymi.

Ze względu na to, że kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę, podczas stosowania produktu Afloderm w maści istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów, w tym zahamowania czynności kory nadnerczy. Dlatego należy unikać stosowania produktu na dużą powierzchnię ciała, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, długotrwałego leczenia produktem, stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i u dzieci.

Na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, z uwagi na zwiększone wchłanianie.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu dłużej niż przez 3 tygodnie.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowaniu produktu u dzieci, gdyż istnieje ryzyko ogólnoustrojowego działania kortykosteroidu.

U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, ryzyko ogólnoustrojowego działania kortykosteroidów (w tym zaburzeń czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej , zespołu Cushinga, zwiększenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego) jest większe niż u dorosłych. Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może również zaburzać wzrost i rozwój dzieci.

Produkt Afloderm w maści zawiera glikolu propylenowego monopalmitynostearynian jako substancję pomocniczą.

Ze względu na zawartość glikolu propylenowego monopalmitynostearynianu preparat może powodować podrażnienie skóry.

Afloderm - przedawkowanie

Podczas stosowania produktu przez dłuższy czas, stosowania na dużych powierzchniach skóry lub na uszkodzoną skórę, w razie stosowania okładów zamkniętych oraz w przypadku stosowania u dzieci, w wyniku nasilonego wchłaniania substancji czynnych do układu krążenia, może dojść do przedawkowania i wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych kortykosteroidów. Objawy przedawkowania charakterystyczne dla kortykosteroidów, to m.in. zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia i cukromocz.

W przypadku przedawkowania należy zaprzestać stosowania produktu. Leczenie jest objawowe. Jeśli wystąpią objawy takie, jak: gorączka, bóle mięśniowe, bóle stawowe oraz ogólne osłabienie, należy rozważyć zastosowanie kortykosteroidu w postaci o działaniu ogólnym.

Afloderm - przeciwwskazania

Nie stosować produktu Afloderm:

- w nadwrażliwości na alklometazonu dipropionian lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,

- w gruźlicy skóry,

- w zakażeniach wirusowych skóry, zwłaszcza w opryszczce zwykłej, ospie bydlęcej i ospie wietrznej,

- w trądziku, zapaleniu skóry wokół ust, trądziku różowatym,

- w pieluszkowym zapaleniu skóry,

- w grzybiczych lub bakteryjnych zakażeniach skóry, o ile jednocześnie nie wdrożono odpowiedniego leczenia przyczynowego.

Afloderm - działania niepożądane

Miejscowe stosowanie alklometazonu dipropionianu w dawkach terapeutycznych, bardzo rzadko powoduje występowanie łagodnych działań niepożądanych, które mogą mieć charakter miejscowy lub ogólnoustrojowy.

Miejscowe działania niepożądane występują częściej w przypadku stosowania okładów zamkniętych. Długotrwałe stosowanie produktu Afloderm w postaci maści może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów, w tym zahamowania czynności kory nadnerczy.

Często (u 1-2% pacjentów) mogą wystąpić miejscowe objawy, takie jak: świąt, pieczenie, rumień, suchość skóry, podrażnienie skóry oraz grudkowa wysypka.

Bardzo rzadko (< 1/10 000 pacjentów) może wystąpić zapalenie mieszków włosowych, zmiany trądzikopodobne, odbarwienia skóry, zapalenie skóry wokół ust, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, wtórne zakażenia, zanikowe zmiany skóry, potówki i rozstępy, rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych (w szczególności na twarzy), nadmierne owłosienie.

Afloderm - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Stosowanie produktu Afloderm w maści u ciężarnych kobiet dozwolone jest jedynie w przypadkach, w których korzyść dla ciężarnej kobiety wynikająca ze stosowania produktu przewyższa ryzyko dla płodu. Stosowanie produktu powinno jednak być krótkotrwałe i ograniczać się do małej powierzchni ciała.

Nie ma wyników badań dotyczących bezpieczeństwa miejscowego stosowania kortykosteroidów u ciężarnych kobiet. Wiadomo jednak, że substancje te mogą się wchłaniać przez skórę. W badaniach na zwierzętach laboratoryjnych wykazano teratogenne działanie niektórych kortykosteroidów stosowanych miejscowo.

Karmienie piersią

W okresie laktacji należy rozważyć czy zaprzestać karmienia piersią, czy stosowania produktu Afloderm w maści, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych u dzieci i korzyści z leczenia dla matki.

Produktu nie należy stosować na skórę piersi przed karmieniem piersią.

Nie wiadomo czy miejscowo stosowane kortykosteroidy, w tym alklometazonu dipropionian, wchłaniają się przez skórę w takim stopniu, że mogą przenikać do mleka kobiet karmiących piersią. Ogólnie działające kortykosteroidy przenikają do mleka matki.

Afloderm - prowadzenie pojazdów

Nie ma danych o szkodliwym wpływie produktu Afloderm w maści na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Alclometasoni dipropionas

  Dostępne opakowania
  Afloderm

  Afloderm

  maść - 20 g - 0,5 mg/g
  BELUPO S.R.O.
  Afloderm

  Afloderm

  maść - 40 g - 0,5 mg/g
  BELUPO S.R.O.
  Afloderm

  Afloderm

  krem - 20 g - 0,5 mg/g
  BELUPO S.R.O.
  Afloderm

  Afloderm

  krem - 40 g - 0,5 mg/g
  BELUPO S.R.O.
  Powiązane artykuły
  Newsy - leki i suplementy

  GIF wycofuje z obrotu trzy serie maści Ivoxel

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju trzy serie emulsji na skórę Ivoxel. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Z obrotu zostaną wycofane dwie serie emulsji o wadze 60 g, jedna o numerze 634231 i...

  Dermatologia

  Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy, diagnostyka i leczenie

  Liszajec zakaźny wywołują gronkowce i paciorkowce, tworząc mieszane zakażenie skóry, najczęściej na twarzy w okolicy ust lub na rękach i nogach przy urazach, szczególnie u dzieci. Pierwszym objawem liszajca zakaźnego są nietrwałe pęcherzyki ropne, które...

  Rybia łuska - rodzaje, leczenie

  Rybia łuska - rodzaje, leczenie

  Rybia łuska to bardzo rzadko występująca choroba genetyczna. Jej nazwa nie oddaje w pełni obrazu morfologicznego schorzenia. Łuski nie zachodzą tu jedna na drugą jak u ryby, ale leżą obok siebie jak kostki bruku, co bardziej przypomina skórę gada. Większość...

  Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy, diagnostyka i leczenie

  Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy, diagnostyka i leczenie

  Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy, diagnostyka i leczenie

  Liszajec zakaźny wywołują gronkowce i paciorkowce, tworząc mieszane zakażenie skóry, najczęściej na twarzy w okolicy ust lub na rękach i nogach przy urazach, szczególnie u dzieci. Pierwszym objawem liszajca zakaźnego są nietrwałe pęcherzyki ropne, które...

  Dermatologia

  Rybia łuska - rodzaje, leczenie

  Rybia łuska to bardzo rzadko występująca choroba genetyczna. Jej nazwa nie oddaje w pełni obrazu morfologicznego schorzenia. Łuski nie zachodzą tu jedna na drugą jak u ryby, ale leżą obok siebie jak kostki bruku, co bardziej przypomina skórę gada. Większość...

  Specjalizacje

  Dermatolog - kim jest i czym się zajmuje? Jak wygląda badanie?

  Dermatolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem skóry, włosów i paznokci. W zakresie jego kompetencji leży terapia atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, zakażeń bakteryjnych i wirusowych skóry, trądziku czy grzybicy. Czym dokładnie...

  Zabiegi

  Dermoterapia

  Dermoterapia to trend w dermatologii i kosmetologii, który ma na celu wspomaganie leczenia przewlekłych chorób skóry, przede wszystkim atopowego, kontaktowego i łojotokowego zapalenia skóry, za pomocą specjalnych produktów do pielęgnacji zwanych dermoterapeutykami....

  Leki i suplementy

  Sterydy - substancja naturalna, działanie, zalety, skutki uboczne i wady

  Sterydy - substancja naturalna, działanie, zalety, skutki uboczne i wady

  Sterydy (steroidy) są jednymi z najczęściej stosowanych leków, szczególnie w walce z chorobami o charakterze zapalnym. Swoją popularność zawdzięczają szybkości i skuteczności działania. Jednak terapii takimi preparatami często towarzyszą skutki niepożądane....

  Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

  Co to jest wyprysk? (WIDEO)

  Co to jest wyprysk? (WIDEO)

  Wyprysk kontaktowy pojawia się na skórze po kontakcie z substancjami chemicznymi Wyprysk kontaktowy, inaczej kontaktowe zapalenie skóry to zawodowa choroba skóry, która dotyczy przede wszystkim chemików, mechaników, kosmetyczek. Zmiany skórne powstają...