Advantan

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krem
Dawka
1 mg/g
Ilość
15 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: BAYER SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Czerwona zmiana skórna w obrębie łokcia a Advantan

3 lata temu w zgięciu łokcia miałem czerwoną plamę, która znikła po smarowaniu przez tydzień maścią advantan cieńką warstwą. Aktualnie po 3 latach znowu zmiana się pojawiła. Swędzi jest zaczerwieniona. Czy przy jaskrze stosowanie maści advantan na zmianę przez tydzień jest wskazane? Ewentualnie jaki inny lek można zastosować aby pozbyć się plamy. Pozdrawiam

Swędząca wysypka na dłoni w ciąży

Witam, jestem w 32 tygodniu ciąży i zrobiła mi się bardzo swędząca wysypka na dłoni. nie mam pojęcia co robić okropnie swędzi a dermatolog dopiero by był na 29 stycznia, a ja potrzebuje ulgi na już. Jeszcze w I trymestrze miałam podobną sytuację z tym że z pokrzywką i dermatolog przepisał mi advantan krem i taka maść robiona z hydrokortyzonem. Czy mogłabym użyc teraz...

POKAŻ WIĘCEJ

Advantan - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Advantan - opis
Wyprysk (atopowe zapalenie skóry, neurodermit), kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk potnicowy, wyprysk niealergiczny, wyprysk u dzieci.
Advantan - skład

1 g emulsji Advantan zawiera 1 mg (0,1%) metyloprednizolonu aceponianu (Methylprednisoloni aceponas).

Advantan - dawkowanie

Produkt leczniczy Advantan w postaci emulsji na skórę nanosi się cienką warstwą raz na dobę na chorobowo zmienioną skórę w zależności od jej stanu.

Produktu leczniczego Advantan nie należy stosować u dorosłych dłużej niż przez 12 tygodni.

Dzieci (powyżej 2 lat) i młodzież:

Bezpieczeństwo stosowania metyloprednizolonu aceponianu w postaci emulsji na skórę u dzieci poniżej 4 miesiąca życia nie zostało ustalone.

Nie ma konieczności innego dawkowania produktu Advantan w postaci emulsji u dzieci i młodzieży niż u osób dorosłych ponieważ, tak jak u osób dorosłych, dawkowanie zależy od wielkości zmiany.

Okres stosowania produktu u dzieci nie może przekraczać 4 tygodni. 

U dzieci produkt leczniczy należy stosować ostrożnie i nie należy stosować opatrunku okluzyjnego.

Advantan - środki ostrożności

Kortykosteroidy należy stosować w najmniejszej możliwej dawce, szczególnie u dzieci, i tylko tak długo, jak to konieczne do osiągnięcia i utrzymania zamierzonego efektu terapeutycznego.

W przypadku nadkażeń bakteryjnych i (lub) grzybiczych należy zastosować leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

Miejscowe zastosowanie kortykosteroidów może nasilać miejscowe zakażenia skórne.

Należy unikać kontaktu produktu z oczami, otwartymi ranami i błonami śluzowymi. 

Nie stwierdzono zaburzenia funkcji kory nadnerczy u dzieci, u których stosowano produkt Advantan maść bez opatrunku okluzyjnego na dużej powierzchni skóry (40% – 90%). Po zastosowaniu produktu Advantan w postaci emulsji na 60% powierzchni skóry pod opatrunkiem okluzyjnym przez 22 godziny, stwierdzono u dorosłych zdrowych ochotników obniżenie poziomu kortyzolu w osoczu i wpływ na rytm dobowy.

Stosowanie kortykosteroidów działających miejscowo na dużą powierzchnię ciała, lub długotrwałe stosowanie, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia ogólnych działań niepożądanych. Należy unikać stosowania produktu leczniczego pod opatrunkiem okluzyjnym, chyba że jest to wskazane. Rolę opatrunku okluzyjnego mogą spełniać pieluszki, a warunki podobne jak po zastosowaniu opatrunków okluzyjnych występują również w okolicach wyprzeniowych ciała (pachy, pachwiny, fałdy skórne, skóra między palcami).

Podczas stosowania produktu leczniczego na dużą powierzchnię ciała, czas leczenia powinien być jak najkrótszy, gdyż nie można całkowicie wykluczyć możliwości wchłonięcia kortykosteroidu przez skórę i wystąpienia objawów ogólnoustrojowych.

Podobnie jak w przypadku stosowania innych kortykosteroidów, niewłaściwe zastosowanie produktu leczniczego może maskować objawy kliniczne choroby. 

Podobnie jak podczas stosowania kortykosteroidów o działaniu ogólnym, również podczas stosowania kortykosteroidów działających miejscowo istnieje ryzyko rozwoju jaskry (np. w przypadku stosowania dużych dawek czy stosowania produktu na duże powierzchnie skóry lub długotrwale, jak również po nałożeniu produktu pod opatrunkiem okluzyjnym lub na skórę wokół oczu).

Dzieci i młodzież

Produktu Advantan nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Rolę opatrunku okluzyjnego mogą spełniać pieluszki.

Advantan - przedawkowanie

Badania w kierunku toksyczności ostrej wykazały, że nie istnieje ryzyko zatrucia ostrego po pojedynczym przedawkowaniu produktu leczniczego stosowanego na skórę (stosowanie na dużą powierzchnię skóry w warunkach zwiększonej absorpcji) lub po spożyciu produktu leczniczego.

Advantan - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nie należy stosować produktu leczniczego w przypadku:

- zakażenia skóry wywołanego przez bakterie (np. zmiany kiłowe, gruźlicze) lub zakażeń grzybiczych,

- zmian związanych z chorobami wirusowymi (np. ospa wietrzna, półpasiec),

- trądziku różowatego,

- trądziku,

- okołowargowego zapalenia skóry,

- owrzodzeń,

- miejscowych odczynów po szczepieniu,

- zanikowych chorób skóry (atrofii).

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Advantan - działania niepożądane

Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi występującymi w trakcie badań klinicznych były pieczenie i/lub świąd w miejscu podania.

W tabeli poniżej przedstawiono częstości występowania działań niepożądanych obserwowanych w badaniach klinicznych zgodnie z konwencją MedDRA: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100), rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych.

Klasyfikacja układów i narządów

Często

Niezbyt często

Częstość nieznana

Zaburzenia układu immunologicznego

   

reakcje nadwrażliwości na lek

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

pieczenie w miejscu podania, świąd w miejscu podania 

rumień w miejscu podania, pęcherzyki w miejscu podania, suchość skóry w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania, wyprysk i grudki w miejscu podania, obrzęki obwodowe

zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania, nadmierne owłosienie

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

ścieńczenie skóry, wybroczyny, liszajec, tłusta skóra

trądzik, teleangiektazja rozstępy skórne, zapalenie skóry wokół ust, odbarwienie skóry, reakcje nadwrażliwości skóry

Podczas miejscowego stosowania produktów zawierających kortykosteroidy, na skutek wchłaniania, mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe.

Advantan - ciąża i karmienie piersią

Płodność

Brak dostępnych informacji dotyczących wpływu produktu Advantan na płodność.

Ciąża

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania produktu Advantan w postaci emulsji u kobiet w ciąży.

Badania na zwierzętach z użyciem metyloprednizolonu aceponianu wykazały działanie embriotoksyczne i teratogenne. Nie należy stosować produktu miejscowo w pierwszym trymestrze ciąży. U kobiet w ciąży szczególnie należy unikać stosowania produktu na duże powierzchnie skóry, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym.

Badania epidemiologiczne sugerują możliwość zwiększonego ryzyka wystąpienia rozszczepu podniebienia u noworodków, których matkom podawano glikokortykoidy w pierwszym trymestrze ciąży.

W przypadku stosowania produktu Advantan u kobiet w ciąży należy dokładnie oszacować bilans ryzyka do korzyści z leczenia.

Karmienie piersią

U szczurów metyloprednizolonu aceponian nie dostawał się do organizmu młodych z mlekiem matki. Jednak nie wiadomo czy metyloprednizolonu aceponian przenika do mleka kobiety, ponieważ donoszono o występowaniu ogólnie działających kortykosteroidów w mleku kobiety. Nie wiadomo czy miejscowo stosowany produkt Advantan w postaci emulsji może spowodować wchłanianie metyloprednizolonu aceponianu w ilości wykrywalnej w mleku kobiety. Dlatego podczas stosowania metyloprednizolonu aceponianu u kobiet karmiących piersią należy zachować szczególną ostrożność.

W okresie karmienia piersią produkt nie powinien być stosowany na skórę piersi. U kobiet karmiących piersią należy unikać stosowania produktu na duże powierzchnie skóry, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym.

Advantan - prowadzenie pojazdów

Advantan nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Advantan - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Methylprednisoloni aceponas

  Metyloprednizoslon to sterydowa substancja lecznicza o silnym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. Stosowana jest w szeregu schorzeń, w tym w chorobach reumatycznych, zapaleniach stawów, [zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa]9https://portal.abczdrowie.pl/zesztywniajace-zapalenie-stawow), pourazowej chorobie zwyrodnieniowej stawów, zapaleniu błony lub kaletki maziowej, chorobach alergicznych o ciężkim przebiegu, chorobach hematologicznych, zespole nerczycowym, sarkoidozie, berylozie, ciężkiej postaci gruźlicy płuc i opon mózgowo-rdzeniowych i innych.

  Dostępne opakowania
  Advantan

  Advantan

  krem - 15 g - 1 mg/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Advantan

  Advantan

  krem - 25 g - 1 mg/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Advantan

  Advantan

  krem - 50 g - 1 mg/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Advantan

  Advantan

  maść - 15 g - 1 mg/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Advantan

  Advantan

  maść - 25 g - 1 mg/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Advantan

  Advantan

  maść - 50 g - 1 mg/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Advantan

  Advantan

  emulsja na skórę - 15 g - 1 mg/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Advantan

  Advantan

  emulsja na skórę - 25 g - 1 mg/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Advantan

  Advantan

  emulsja na skórę - 50 g - 1 mg/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Dermatologia

  Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy, diagnostyka i leczenie

  Liszajec zakaźny wywołują gronkowce i paciorkowce, tworząc mieszane zakażenie skóry, najczęściej na twarzy w okolicy ust lub na rękach i nogach przy urazach, szczególnie u dzieci. Pierwszym objawem liszajca zakaźnego są nietrwałe pęcherzyki ropne, które...

  Leczenie trądziku

  Terapia naprzemienna przy sterydoterapii (WIDEO)

  Terapia naprzemienna przy sterydoterapii (WIDEO)

  Terapia naprzemienna przy sterydoterapii Preparaty steroidowe są to przede wszystkim maści, które działają przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Ze względu na swoją skuteczność są często nadużywane przez lekarzy - szczególnie przez dermatologów, pediatrów...

  Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

  Co to jest wyprysk? (WIDEO)

  Co to jest wyprysk? (WIDEO)

  Wyprysk kontaktowy pojawia się na skórze po kontakcie z substancjami chemicznymi Wyprysk kontaktowy, inaczej kontaktowe zapalenie skóry to zawodowa choroba skóry, która dotyczy przede wszystkim chemików, mechaników, kosmetyczek. Zmiany skórne powstają...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Co to jest atopowe zapalenie skóry? (WIDEO)

  Co to jest atopowe zapalenie skóry? (WIDEO)

  Atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS, inaczej wyprysk atopowy lub egzema) jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry, która dotyczy całej skóry. Dotyka ona zarówno naskórka, jak i skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Atopowe...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Przykład atopowego zapalenia skóry

  Przykład atopowego zapalenia skóry

  Objawy atopowego zapalenie skóry Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry to zaczerwienienie w miejscu zapalenia oraz nierzadko suchość naskórka.

  Dermatologia

  Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna)

  Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna)

  Choroby skóry u dzieci - co to jest? Czym są choroby skóry? Zastanawiasz się, czym jest ta wysypka, guzek czy pręga na skórze twojego dziecka? Za chorobami skóry wieku dziecięcego kryją się zwykle infekcje, alergie lub przegrzanie. Wiele z nich jest...

  Alergie skórne

  Choroby alergiczne skóry

  Choroby alergiczne skóry często trudno jest właściwie zdiagnozować z powodu mało specyficznych objawów. Zmiany skórne nie muszą od razu oznaczać alergii. Dlatego diagnostyka chorób alergicznych skórnych wymaga dokładnej znajomości symptomów klinicznych,...

  Opryszczka - klasyfikacja, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

  Czym jest opryszczka? (WIDEO)

  Czym jest opryszczka? (WIDEO)

  Kobieta w maseczce Wirus opryszczki jest znany ze swego występowania na ustach bądź nawet narządach płciowych. Mało kto wie jednak, że może on być zaczątkiem także innych bardzo poważnych chorób. Jakich? Jeśli noworodki wcześniej nie miały kontaktu...

  Egzema - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

  Wyprysk kontaktowy (egzema) - przyczyny, objawy, leczenie

  Egzema to inaczej wyprysk kontaktowy lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jest to jeden z objawów alergii. Na skórze, pod wpływem kontaktu z alergenem, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Pojawia się zaczerwienienie skóry oraz uczucie silnego świądu....

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Przebieg atopowego zapalenia skóry

  Mniej więcej jedna na 10 osób jest wrażliwa na pewne związki i reaguje na nie w nadmierny sposób. Alergia może przejawiać się katarem, dolegliwościami oddechowymi czy w końcu wysypką skórną - atopowym zapaleniem skóry (AZS). Skóra człowieka liczy ponad...