Adavin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
liofilizat+rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Dawka
4 mg/4ml
Ilość
5 fiol.pr. (+ 5 amp.rozp.4ml)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SANDOZ GMBH

Adavin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Adavin - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Adavin - opis

Łagodne oraz umiarkowane otępienie.

Adavin - skład

1 tabletka drażowana zawiera 10 mg nicergoliny (Nicergolinum).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka zawiera 55,863 mg sacharozy.

Adavin - dawkowanie

Zalecana dawka nicergoliny wynosi od 30 mgdo 60 mg na dobę (od 1 do 2 tabletek trzy razy na dobę). Stan kliniczny pacjenta należy kontrolować co najmniej co 6 miesięcy. W celu uzyskania lepszego wchłaniania lek należy przyjmować przed posiłkami, w przypadku istniejących zaburzeń żołądkowych lek należy przyjmować w trakcie posiłków. 

Dawkowanie w niewydolności nerek

Ponieważ nicergolina i jej metabolity w 70-80% są wydalane przez nerki, dobowa dawka u pacjentów z niewydolnością nerek (kreatynina w surowicy > 2 mg/100 ml) powinna być obniżona o 25-50%.

Adavin - środki ostrożności

Należy stosować ostrożnie u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną bradykardią.

Nicergolina może zwiększać działanie przeciwnadciśnieniowe leków i dlatego należy stosować ją z nimi bardzo ostrożnie.

Nicergoliny nie należy stosować u pacjentów z nadmiernym stężeniem kwasu moczowego we krwi i (lub) przyjmujących leki wpływające na metabolizm kwasu moczowego. 

Adavin należy stosować bardzo ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować ostrożność ze względu na zwiększone ryzyko działań niepożądanych.

Bezpieczeństwo i skuteczność nicergoliny u dzieci nie zostały potwierdzone.

Długotrwałe stosowanie nicergoliny może wiązać się z ryzykiem włóknienia (np. w okolicy płuc, otrzewnowe lub zaotrzewnowe i w okolicy serca). Należy monitorować pacjentów przyjmujących nicergolinę pod kątem wystąpienia włóknienia, nawet po zakończeniu leczenia.

Stosowanie nicergoliny może wiązać się z ryzykiem wystąpienia objawów zatrucia alkaloidami sporyszu. Należą do nich: parestezje (zaburzenia czucia), mrowienie, ciarki, niedokrwienie jelit, mózgu, języka, niedokrwienie obwodowe, dławica piersiowa, zaburzenia naczyń wieńcowych, ból w klatce piersiowej, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, uczucie zimna, zakrzepica, udar, zgorzel, martwica, skurcz naczyń krwionośnych, sinica, bóle mięśni, kurcze mięśni, bóle kończyn, zawroty głowy, niedoczulica, drętwienie, ból głowy, dezorientacja, omamy.

Adavin zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazyizomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.

Adavin - przedawkowanie

Nie ma danych dotyczących przedawkowania nicergoliny. Ze względu na jej właściwości farmakodynamiczne w przypadku ostrego zatrucia można spodziewać się niedociśnienia z niewydolnością naczyniowo-mózgową (zaburzenia świadomości) i wieńcową ( angina pectoris ) oraz zaburzenia czynności nerek.

Środki, które należy zastosować w przypadku przedawkowania to: płukanie żołądka, podanie węgla aktywnego, przeczyszczającego roztworu soli oraz leczenie objawowe niedociśnienia.

Adavin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Świeży zawał serca. Ostry krwotok.

Ciężka bradykardia.

Niedociśnienie tętnicze lub niedociśnienie ortostatyczne w wywiadzie. Skłonność do zapaści.

Jednoczesne stosowanie z alfa- lub beta-sympatykomimetykami.

Adavin - działania niepożądane

Częstość działań niepożądanych uszeregowano następująco: często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Klasyfikacja układów i narządów wg MedDRA

Częstość

Działania niepożądane

Zaburzenia psychiczne

Niezbyt często

pobudzenie, stan splątania, bezsenność

Zaburzenia układu nerwowego

Niezbyt często

senność, zawroty głowy, bóle głowy

Częstość nieznana

odczucie gorąca

Zaburzenia naczyniowe

Niezbyt często

niedociśnienie tętnicze, zaczerwienienie skóry twarzy

Zaburzenia żołądka i jelit

Często

dyskomfort w obrębie jamy brzusznej

Niezbyt często

zaparcie, biegunka, nudności

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często

Świąd

Częstość nieznana

Wysypka

Badania diagnostyczne

Niezbyt często

zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi

Po wprowadzeniu nicergoliny do obrotu zgłaszano przypadki zwłóknienia (np. w okolicy płuc, otrzewnowe lub zaotrzewnowe i w okolicy serca) związane z jej długotrwałym stosowaniem w zaleconej dawce. Włóknienie to reakcja przebiegająca powoli, pojawia się po upływie długiego czasu od zakończenia leczenia i rozpoznawana jest z opóźnieniem.

Adavin - ciąża i karmienie piersią

Mimo że nie ma dowodów na teratogenne działanie nicergoliny, nie należy jej podawać kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

Adavin - prowadzenie pojazdów

Nie ma danych dotyczących wpływu leku na zdolność do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. U osób wrażliwych lek może spowodować obniżenie ciśnienia krwi i zawroty głowy. W takim przypadku pacjenci nie powinni prowadzić samochodów lub obsługiwać maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Nicergolinum

  Nicergolina to lek rozszerzający naczynia krwionośne, a co za tym idzie poprawiający krążenie krwi w tych naczyniach. Jest syntetyczną pochodną naturalnych alkaloidów sporyszu. Jest stosowana w zaburzeniach krążenia mózgowego (zaburzenia pamięci, równowagi, zawroty głowy, etc.) i krążenia w kończynach dolnych (m.in. w chromaniu przestankowym).

  Dostępne opakowania
  Adavin

  Adavin

  liofilizat+rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 5 fiol.pr. (+ 5 amp.rozp.4ml) - 4 mg/4ml
  SANDOZ GMBH
  Adavin

  Adavin

  tabletki drażowane - 50 tabl. (5 blist.po 10 szt.) - 0,01 g
  SANDOZ GMBH
  Adavin

  Adavin

  tabletki drażowane - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 0,01 g
  SANDOZ GMBH
  Powiązane artykuły
  Migrena

  Niesteroidowe leki przeciwzapalne a tryptany w leczeniu migreny

  Niesteroidowe leki przeciwzapalne a tryptany w leczeniu migreny

  Migrena jest jedną z najbardziej popularnych chorób na świecie. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Niestety jej leczenie polega na łagodzeniu bólu i zmniejszaniu częstotliwości ataków. Na rynku pojawiają się wciąż nowe leki, które mają za zadanie szybciej...

  Objawy depresji - rozpoznanie i leczenie

  Przewlekły ból głowy a depresja

  Przewlekły ból głowy a depresja

  Depresja i ból głowy należą do najczęstszych przyczyn cierpienia psychicznego i fizycznego oraz wykazują między sobą wiele zależności. Autorem pierwszych opisów dolegliwości bólowych w przebiegu depresji był już Hipokrates. Ból a depresja Coraz więcej...

  Migrena

  3 fakty i mity o migrenie

  Z migreną nie da się wygrać? Cierpią na nią głównie kobiety? Czy zwykły ból głowy może przerodzić się w migrenę? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity o migrenie. Migrena jest chorobą, której przebieg jest bardzo indywidualny. Niekiedy ból jest...

  Tabletki uspokajające - ziołowe tabletki uspokajające, tabletki uspokajające na receptę

  Relanium - charakterystyka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne, uzależnienie

  Relanium - charakterystyka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne, uzależnienie

  Relanium to lek uspakajający, ułatwiający zasypianie, ale również lek przeciwlękowy. Szacuje się, że nawet 20% Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Depresja, stany lękowe czy zachowania związane ze stosowaniem substancji psychoaktywnych to najczęstsze...

  Leki i suplementy

  Divascan - właściwości, stosowanie, skutki uboczne, zamienniki

  Divascan - właściwości, stosowanie, skutki uboczne, zamienniki

  Divascan jest lekiem przeciwmigrenowym, stosowanym w neurologii. W swoim składzie zawiera iprazochrom, który zapobiega zaburzeniom metabolicznym występującym miejscowo w procesie patomechanizmu wspomnianej powyżej migreny. Divascan jest lekiem dostępnym...

  Leki antydepresyjne - rodzaje, działanie, możliwe skutki uboczne

  Cital - działanie, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, opinie

  Cital - działanie, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, opinie

  Depresja to choroba o podłożu psychicznym, zaliczająca się do grupy tzw. cywilizacyjnych. Może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, pochodzenie czy statut materialny. Depresja jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej początkowe...

  Leki i suplementy

  Nieuzależniający lek przeciwbólowy

  Przyjmowanie leków przeciwbólowych wiąże się z dużym ryzykiem uzależnienia, zwłaszcza, jeśli stosuje się silnie działające farmaceutyki. Dzięki odkryciom naukowców ze Stony Brook University udało się opracować silny lek przeciwbólowy, który nie uzależnia... Rodzaje...

  Migrena

  Migrena u dzieci - co powinnaś wiedzieć?

  Migrena u dzieci - co powinnaś wiedzieć?

  Migrena u dzieci Migrena zazwyczaj kojarzy się nam z problemem występującym tylko u dorosłych. Ale dzieci również cierpią na migrenę. Intensywne bóle głowy mogą być związane z niektórymi zaburzeniami zachowania. Migrena może rozpocząć się w każdym wieku....