Acidum folicum Richter

zobacz opinie o produkcie »
Cena
5,88 zł
Forma
tabletki
Dawka
0,015 g
Ilość
30 tabl.
Typ
Na receptę RpPielęgniarkaPołożna
Refundacja
Tak
Producent: GRODZISKIE ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE "POLFA" SP. Z O.O.

Acidum folicum Richter - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Jak wzmocnić organizm po poronieniach?

acidum folicum richter 5mg jest to folik co dostałam od lekarza ginekologa na recepte . powodem były takie dawki folku iz 2 razy poroniłam i musze wzmocnic organizm ale sie skoncza kiedys i nie wiem czy kupic folik zwykły 04 mg . mieszkam w angli i tu lekarz e nie maja podejscia do takich sytuacji dlatego proszę o wypowiedz . do 3 miesiaca nie moge doniesc plodu jak sie pojawiły plamki to ze szpitala wysłali mnie do domu jak sie pogorszy to moge spowrotem przyjechac okazało sie juz za poz

Ból nogi po suplementacji żelazem

Dzien dobry stej strony iwona mam takie pytanie ostatnio bylam u lekarza rodzinnego i zmienil mi tabletki bralam na cholesterol lipanthyl i acidum folicum i zmienil ni na zelazo i po 2tygodniach zaczela mnie bolec bordzo lewa noga bralam zastrzyki i nic niepomoglo czy to moze byc zaduzo zelaza.

Siilny ból prawego nadgarstka od wewnętrznej strony

Od tygodnia, mam silny ból prawego nadgarstka od wewnętrznej strony. Poza tym jest mały obrzęk palców i nadgarstka,mam problem z zaciśnięciem pięści. Od 2 lat jestem leczona metotrexatem w dawce 15mg. 1x w tygodniu plus acidum folicum 15mg. 1x w tygodniu. Lekarz zlecił mi teraz smarowanie nadgarstka metindolem i ketonal 2xdz. w dawce po 100mg. Minęło już 5 dni i nie widzę efektu. Ból nadgarstka utrzymuje się. Pracuję na oddziale opiekuńczym i dżwiganie, podnoszenie pacjentów nie jest mi obce.

Starania o ciążę i przyjmowanie kwasu foliowego po usunięciu tarczycy

Od 15 lat mam usunieta tarczyce ( niedoczynnosc tarczycy ) . W Polsce przyjmowalam tabletki 100 mg letrox. Teraz mieszkam w uk - pije dawke 75 mg ( lewothyroxine ) . Wyniki hormonow sa prawidlowe. Chcialabym zajsc w ciaze, wiem, ze powinnam pic kwas foliowy.W aptece Pani zaproponowala mi 2 rodzaje tabletek: SUPLEMENT DIETY FOLICUM ACIDUM lub KWAS FOLIOWY MAX. Ktore z nich powinnam brac, od kiedy i jak dlugo . Czy te suplementy diety powinny zawierac tez jod - skoro ja juz pije. Marzena

Osłabienie i wypadanie włosów

Witam! Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc lub chociaż poradę w przypadku wypadających włosów. Wszyscy lekarze, u których dotąd byłam rozkładają ręce. Wiem, że problem trzeba dokładnie opisać, więc z góry uprzedzam, że to będzie długa historia. :) Może zacznę od tego, że niedawno skończyłam 20 lat. Do 2003 roku żyłam bezproblemowo ze zdrowiem, lecz kiedy miałam 11 lat, w ciągu 2 miesięcy wykryto u mnie cukrzycę...

Acidum folicum Richter - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Acidum folicum Richter - opis

Profilaktyka i leczenie niedoboru kwasu foliowego w organizmie w następujących stanach i jednostkach chorobowych:

- przewlekłe choroby związane z hemolizą krwi (talasemie, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, zimnica);

- niedokrwistość megaloblastyczna;

- przewlekłe niedożywienie, alkoholizm;

- u chorych leczonych dializą oraz u chorych przyjmujących niektóre leki (barbiturany, prymidon, cyklosporyna, sulfasalazyna, trimetoprym);

- u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne.

Acidum folicum Richter - skład

Acidum Folicum Richter, 15 mg, tabletki: 1 tabletka zawiera 15 mg kwasu foliowego (Acidum folicum).

Acidum folicum Richter - dawkowanie

Dawkowanie Pacjenci dorośli:

Kwas foliowy jest zwykle stosowany w dawce od 10 mg do 45 mg na dobę. Dawką uzupełniającą rezerwy tkankowe jest dawka od 10 mg do 20 mg.

W niedokrwistości megaloblastycznej:

10 mg do 20 mg na dobę przez 14 do 21 dni, do czasu uzyskania poprawy hematologicznej, następnie dawki podtrzymujące do 10 mg na dobę.

W niedokrwistości hemolitycznej:

5 mg na dobę lub, co tydzień, w zależności od diety i nasilenia hemolizy.

Dzieci i młodzież:

U dzieci stosuje się zwykle kwas foliowy w dawce dobowej od 5 mg do 15 mg w zależności od wskazań.

Czas trwania leczenia:

Czas trwania leczenia ustala się na podstawie reakcji chorego i wyników badań laboratoryjnych.

Sposób podawania

Produkt leczniczy przeznaczony do stosowania doustnego. Dawki dobowe większe niż 15 mg należy przyjmować w 2 - 3 dawkach podzielonych.

Acidum folicum Richter - środki ostrożności

Należy okresowo wykonywać badania krwi, w celu oceny skuteczności zastosowanego leczenia.

Pacjenci z niedokrwistością megaloblaslyczną

Kwas foliowy częściowo koryguje objawy hematologiczne zależne od niedoboru witaminy B12, może jednak nasilić objawy neurologiczne. Przed podaniem produktu leczniczego należy przeprowadzić dokładną diagnostykę w kierunku niedoboru witaminy B12, a w przypadkach wątpliwych bezpieczniej jest podać obie witaminy jednocześnie.

W przypadku potwierdzenia rozpoznania niedokrwistości megaloblastycznej związanej z niedoborem witaminy B12 (w tym również typu Addisona - Biermera) kwas foliowy należy stosować ostrożnie i równocześnie należy podawać witaminę B12.

Pacjenci z padaczką

W przypadku stosowania kwasu foliowego u chorych leczonych środkami przeciwdrgawkowymi, należy monitorować ich stężenie we krwi. Istnieje ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych.

Acidum folicum Richter - przedawkowanie

Nieznany jest obraz kliniczny ostrego przedawkowania, ponieważ dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania kwasu foliowego.

W przypadku przyjęcia przez pacjenta dawki znacznie wyższej niż zalecana wskazane jest wywołanie wymiotów i obserwacja pacjenta. W razie konieczności należy wdrożyć odpowiednie leczenie objawowe.

Acidum folicum Richter - przeciwskazania

- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

- Niektóre choroby nowotworowe.

Acidum folicum Richter - działania niepożądane

Kwas foliowy rzadko wywołuje działania niepożądane. Najczęściej występują skórne reakcje alergiczne. Bardzo rzadko może jednak dojść do wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych w postaci obrzęku naczynioruchowego lub skurczu oskrzeli.

Każde zdarzenie zostało opisane według częstości występowania, następnie według grup układowo -narządowych (SOC - zgodnie z terminologią słownika MedDRA) oraz według ciężkości. W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zwiększającą się ciężkością.

Częstość działań niepożądanych, podano zgodnie z klasyfikacją częstości występowania MedDRA:

bardzo często (≥ 1/10);

często (≥ 1/100 do < 1/10);

niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100);

rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1000);

bardzo rzadko (< 10 000, w tym pojedyncze przypadki).

Niezbyt często:

Zaburzenia układu immunologicznego skórne reakcje alergiczne (wysypka, świąd)

Rzadko:

Zaburzenia żołądka i jelit

gorzki smak w ustach, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka, brak łaknienia

Zaburzenia psychiczne

trudności w zasypianiu, senność, nadmierna pobudliwość nerwowa, depresja

Bardzo rzadko:

Zaburzenia układu immunologicznego

obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli

Acidum folicum Richter - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Z prawidłowo przeprowadzonych badań epidemiologicznych nie wynika szkodliwe działanie kwasu foliowego na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu / noworodka.

Produkt leczniczy Acidum Folicum Richter może być stosowany w okresie ciąży.

Z prawidłowo przeprowadzonych badań epidemiologicznych wynika, że podawanie produktów leczniczych zawierających kwas foliowy w okresie przed zajściem w ciążę i podczas pierwszych tygodni ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu.

Karmienie piersią

Kwas foliowy przenika do mleka kobiecego, jednak nie stwierdzono ujemnego wpływu kwasu foliowego na dzieci karmione mlekiem matki.

Produkt leczniczy Acidum Folicum Richter może być stosowany w okresie laktacji.

Acidum folicum Richter - prowadzenie pojazdów

Kwas foliowy nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Acidum folicum Richter - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Acidum folicum

  Kwas foliowy to witamina z grupy B stosowana profilaktycznie i leczniczo w niedokrwistości megaloblastycznej, leukopenii, stanach niedoboru kwasu foliowego, celiakii, niedożywieniu, pelagrze, alkoholizmie, łuszczycy, długotrwałym stosowaniu dializ, zapobieganiu wadom wrodzonym cewy nerwowej, w chorobach przebiegających z hemolizą krwi, w tym w niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, talasemiach, zimnicy, a także w ciąży i okresie karmienia piersią oraz w zatruciach antagonistami kwasu foliowego.

  Dostępne opakowania
  Acidum folicum Richter

  Acidum folicum Richter

  tabletki - 30 tabl. - 0,015 g
  GRODZISKIE ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE "POLFA" SP. Z O.O.
  5,88 zł
  Powiązane artykuły
  Anemia - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

  Objawy anemii hemolitycznej, megaloblastycznej, aplastycznej, pokrwotocznej

  Czujesz się coraz bardziej zmęczony, a przyczyny tego stanu rzeczy szukasz w przepracowaniu i stresie towarzyszącym w codziennych sytuacjach życiowych. Nie poprzestań jednak na tym. Być może przemęczenie i rozkojarzenie to objawy anemii, czyli niedokrwistości....

  Anemia - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

  Skutki anemii

  Anemia, czyli niedokrwistość, to poważne zaburzenie układu krwiotwórczego. Niedokrwistość to zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu lub liczby erytrocytów poniżej wartości, uznanej za prawidłową. W zależności od przyczyny anemii wyróżniamy różne...

  Niedokrwistość z niedoborów (żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12)

  Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12

  Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 to dość często występujące schorzenie krwi, które powoduje zaburzenie syntezy DNA i upośledzenie dojrzewania jąder komórkowych. O niedokrwistości można mówić wtedy, gdy wartość hemoglobiny we krwi obniży się poniżej...

  Anemia - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

  Niedokrwistość z niedoborów (żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12)

  Niedokrwistość z niedoboru żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12 to dolegliwość, która może zostać wyleczona przez zmiany w diecie. Anemii nie należy ignorować, ponieważ zaburzenie funkcjonowania krwi jest zawsze sygnałem alarmowym dla organizmu....

  Neutrofile - badanie, normy, cel badania

  Neutrofile poniżej normy - charakterystyka, choroby

  Neutrofile to najliczniejsza grupa białych krwinek układu odpornościowego. Stanowią one około 60-70 proc. wszystkich leukocytów. Neutrofile mają za zadanie chronić organizm przed infekcjami i chorobami. Zarówno neutrofile poniżej normy, jak i ich nadmiar...

  Anemia - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

  Anemia u dzieci

  Anemia u dzieci

  Anemii nie należy bagatelizować, bowiem nie jest ona banalną dolegliwością. Stanowi objaw innych chorób, częściej - jeszcze poważniejszych. Anemię leczyć można na wiele sposobów, z czego najpopularniejszym jest przyjmowanie tabletek z żelazem. Anemię...

  Niedokrwistość z niedoborów (żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12)

  Objawy niedoboru witaminy B12

  Objawy niedoboru witaminy B12

  Niedokrwistość w początkowym okresie może dawać nieznaczne objawy, które przy szybkim trybie życia bywają przeoczone. Jeśli zauważyłeś któryś z przedstawionych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza. Objawy niedokrwistości ze strony układu pokarmowego pieczenie...

  Anemia - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

  Niedokrwistość megaloblastyczna

  Niedokrwistość megaloblastyczna, inaczej zwana anemią megaloblastyczną, jest rzadką chorobą, w której organizm nie absorbuje wystarczającej ilości witaminy B12 z przewodu pokarmowego. Pojawia się to, gdy występuje niewystarczająca ilość czerwonych krwinek...